Հասարակություն 19:04 28/04/2010
Հանրային խորհրդի 10-րդ լիագումար նիստում բավականին լուրջ քննարկումների, բանավեճերի արդյունքում որոշում ընդունվեց Երևանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճի վերաբերյալ` չապամոնտաժել շինությունը և վերականգնել այն կարգավիճակը, որն ուներ մինչև մարտի 4-ին կառավարության ընդունած որոշումը, այսինքն` կրկին մտցնել պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցուցակի մեջ:
Որոշումն ընդունվեց ՀԽ 17 անդամների կողմ քվեարկության արդյունքում: Անդամներից 11-ն ընդհանրապես առաջարկում էին ձեռնպահ մնալ այս հարցում և որևէ որոշում չընդունել, որպեսզի առանց այն էլ սրված մթնոլորտն էլ ավելի չսրվի:
Զեկուցող ՀԽ քաղաքաշինության և ճարտարապետության հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ազիզյանն ասաց, որ մոռեդն ոճի այս մշակութային կոթողը հիացրել է ոչ միայն հայերին, այլև օտարերկրացի ճարտարապետներին, ու շատերն են զարմացել, երբ իմացել են, որ այն ցանկանում են քանդել:
Նիստի ընթացքում շատերը ելույթ ունեցան, ու գրեթե բոլորն էլ դեմ էին կառույցի քանդմանը, սակայն նրանք միաժամանակ շեշտում էին, որ դեմ լինելով քանդմանը, դեմ չեն ելնում Հայկական Առաքելական եկեղեցուն: «Որպես արվեստագետ` դեմ եմ որևէ հուշարձանի քանդմանը կամ ապամոնտաժմանը, բայց եթե դա պետք է պահպանվի այն գնով, որ եկեղեցու ու հասարակության միջև հակամարտություն սկսվի, ճիշտ չէ պահպանելը»,- ասաց ՀԽ անդամ, արվեստագետ Աննա Ասատրյանը:
ՀԽ անդամ Կարեն Բեքարյանն առաջարկեց պահպանել շինությունը ներկա տեսքով, բայց այն հանձնել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին ու վերածել հոգևոր-մշակութային կենտրոնի, կրոնական թեմաներով քննարկումներ կազմակերպել այնտեղ, քանի որ կառույցը չի կարող կատարել իր հիմնական գործառույթը: Ինչպես ասել է սեփականատերը, իր գործառույթը ծառայեցնելը բավական բարդ ու դժվար է:
Մարկոս Սրբազանն ասաց, որ կառույցը չի կատարում իր ֆունկցիոնալ նշանակությունը: «Դա հիքմ չէ, որ ապամոնտաժեն, սակայն հետագայում խնդիրներ կունենանք կառույցը պահպանելու հարցում: Շատ լավ առաջարկ է` պահել, բայց ի՞նչ գնով: Ինձ ստույգ աղբյուներից ասել են, որ ճարտարապետը այն բարձրության վրա է կառուցել այդ շինությունը, որ տեղ թողնի այդտեղ պեղումներ անելու համար: Հեղինակը թողել է այդ հնարավորությունը մեզ, որ այդտեղ կառուցված եկեղեցին ոչ միայն հիշողություն մնա, այլ ինչ–որ ժամանակ իրականություն դառնա: Ապամոնտաժումը չպետք է ինքնանպատակ լինի»,- ասաց սրբազանը:
«Ես երեկ մեկուկես ժամ խոսել եմ Վեհափառի հետ: Նրա մտահոգությունն այն է, որ այդ շինությունը չի ծառայում իր նպատակին: Նա դեռ հանդիպելու է ճարտարապետների հետ ու բանակցելու նրանց հետ: Վեհափառը շատ նուրբ է մոտենում հարցին»,- ասաց Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը:

Общество 20:15 28/04/2010
Общественный совет Армении на своем 10-ом пленарном заседании принял решение не демонтировать летний зал кинотеатра “Москва” и вернуть ему прежний статус, который был до известного решения правительства Армении о демонтаже летнего зала и передаче территории Армянской Апостольской церкви. То есть, вновь внести летний зал в список охраняемых государством памятников архитектуры.
Решение принято 17 голосами за. 11 членов Общественной палаты предлагали вообще воздержаться от обсуждения данного вопроса и не принимать никакого решения, чтобы и без того накаленная атмосфера не накалилась еще больше.
Докладчик, председатель подкомиссии ОС по вопросам градостроительства и архитектуры Григор Азизян заметил, что это строение в стиле модерн вызывает восхищение не только жителей Еревана, но и зарубежных архитекторов. По его словам, многие из них выразили удивление, когда узнали о намерении правительства Армении снести его.
Практически все выступавшие в один голос утверждали, что они против демонтажа летнего зала, но не против Армянской Апостольской церкви.
В свою очередь, представитель ААЦ епископ Маркос заметил, что “строение не выполняет свою функцию, а затем добавил, что из “достоверных источников ему известно, что архитектор поставил летний зал на определенной высоте, чтобы под ним было возможно вести археологические раскопки. “Автор оставил нам эту возможность, чтобы построенная там ранее церковь осталась не только в памяти, но спустя какое-то время стала реальностью”, - сказал представитель ААЦ.
Председатель ОС Вазген Манукян сообщил членам Совета, что накануне провел полуторачасовую беседу с Католикосом Всех армян Гарегином Вторым. “Его озабоченность вызывает тот факт, что строение не служит своей цели. Он еще встретится с архитекторами и проведет с ними переговоры. Его Святейшество очень тонко подходит к вопросу”, - заверил глава ОС.
Напомним, что 4 марта правительство Армении приняло решение передать участок, на котором находится летний зал кинотеатра “Москва”, его исконному собственнику – Армянской апостольской церкви, которая планирует воздвигнуть на этом месте церковь. Ранее, до революции, на месте всего кинотеатра “Москва” был монастырский комплекс, который был разрушен большевиками.
Решение правительства вызвало бурную реакцию в обществе Армении, поскольку Летний зал является памятником архитектуры и включен в охраняемый государством список. Была создана инициативная группа в поддержку строения, которая организовала сбор подписей против решения правительства, а также активное обсуждение в СМИ. Обсуждения показали, что граждане Армении против восстановления исторической справедливости ценой разрушения еще одного памятника архитектуры.