Տնտեսություն 12:56 04/05/2010
Մայիսի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ չինական Դաթուն քաղաքում հանդիսավոր կերպով գործարկվեց քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության «Շանսի-Նաիրիտ» գործարանը:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու նպատակով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Դաթուն էր ժամանել Շանհայից` մինչ այդ նահանգապետ Վան Ձյունի հետ հանդիպման նպատակով կարճատև կանգառ անելով մարզկենտրոն Թայյուանում:
Գործարանի անձնակազմի, նահանգային ու քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում շնորհակալություն հայտնեցին Հայաստանի կառավարությանը` Դաթուն քաղաքի չափանիշներով խոշոր նախագծի իրականացման համար: «Շանսի-Նաիրիտ» գործարանի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջան Այբին իր ելույթում նշեց, որ տարեկան 30000 տոննա թողունակությամբ գործարանի կառուցման համար ներդրվել է շուրջ 1,5 տրիլիոն յուան (մոտ 220 մլն դոլար):
ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխանախարար, համատեղ ձեռնարկության խորհրդի փոխնախագահ Իոսիֆ Իսայանի ներկայացմամբ, նախագծում հայկական կողմը ներդրել է գործարկված երեք հոսքագծերից մեկը, ինչպես նաև քլորոպրենային կաուչուկի ստացման երևանյան «Նաիրիտի» տեխնոլոգիան:
Ի. Իսայանի տեղեկացմամբ, ստացվելիք արտադրանքն իրացման խնդիր չի ունենա, քանի որ միայն չինական շուկան բավարար է այն ամբողջությամբ ընդունելու համար: Ավելին` «Շանսի-Նաիրիտն» ու Չինաստանում գործող մյուս երկու նույնատիպ գործարանների հզորությունը բավարար չէ այդ երկրի ներքին շուկայի պահանջները բավարարելու համար: Այնպես որ չի բացառվում` հայ-չինական համագործակցությունն այս ոլորտում հետագա ընդլայնում ունենա:
Ինչ վերաբերում է նորաստեղծ «Շանսի-Նաիրիտ» ձեռնարկությանը, ապա դրա բաժնեմասերի 40 տոկոսը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը: Ձեռնարկության տարեկան եկամուտները գնահատվում են շուրջ 100 մլն դոլար: Նախնական փուլում հայկական կողմի զուտ շահույթի չափերն առայժմ անհայտ են, քանի որ Ի. Իսայանի տեղեկացմամբ, սկզբնական եկամուտն ուղղվելու է ներդրումների սպասարկմանը: Իսկ հետագայում հայկական կողմը կանոնավոր կերպով կստանա գործարանից ստացված շահույթը: Ինչպես իր բացման խոսքում նշեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, այդ գումարն ամբողջությամբ կփոխանցվի ՀՀ պետական բյուջեին:
Նշենք, որ գործարանի բացման հանդիսավոր արարողությունն ավարտվեց հյուրասիրությամբ, որին հետևեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ ծառատունկը: Միջոցառման ողջ ընթացքում գործարանի տարածքում ելույթ էին ունենում չինական ավանդական կրկեսի արտիստները, իսկ շրջակայքում մերթ ընդ մերթ հրավառություն էր կազմակերպվում:
«Շանսի-Նաիրիտ» գործարանի բացումը ՀՀ նախագահի Չինաստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում վերջին միջոցառումն էր: Դաթունից ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու նրա գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձան Երևան:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՉԺՀ ղեկավար Հու Ձինթաոյի հրավերով ապրիլի 29-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Չինաստան: Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը մասնակցել է «Շանհայ-էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը, հանդիպումներ է ունեցել ՉԺՀ նախագահ Հու Ձինթաոյի, ինչպես նաև Սուժոուի քաղաքապետ Յան Լիի հետ: Այցելության ընթացքում նախագահ Սարգսյանը եղել է Սուժոուի տեխնոպարկում, և հանդիպումներ ունեցել չինական խոշորագույն` ավտոբուսաշինության առաջատար «Հայգեր», հեռահաղորդակցության ոլորտի համաշխարհային առաջատար «Հուավեյ» և կրկին հեռահաղորդակցության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Զի Թի Ի» (ZTE) կորպորացիաների` ղեկավարների հետ:

Экономика 14:04 04/05/2010
В китайском городе Датун 3 мая при участии президента Армении Сержа Саргсяна было торжественно запущено армяно-китайское совместное предприятие “Шаньси-Наирит”.
Для участия в торжественном мероприятии президент РА прибыл в Датун из Шанхая, сделав предварительно небольшую остановку в столице провинции Тайюань для встречи с губернатором Ван Цзюном.
Представители завода, администрации города и провинции в своих выступлениях выразили благодарность правительству Армении за реализацию столь крупного по меркам города Датун проекта. Председатель совета директоров “Шаньси-Наирит” Джан Айби в своем выступлении отметил, что для строительства завода с годовой пропускной способностью в 30 000 тонн инвестировано 1.5 триллиона юаней ($220 млн.).
Как представил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении, заместитель председателя совета директоров совместного предприятия Иосиф Исаян, вкладом армянской стороны в проекте является одна из трех запущенных производственных линий, а также технология по производству хлоропренового каучука ереванского завода “Наирит”.
Он сообщил, что проблем с реализацией полученной продукции не будет, поскольку только китайского рынка достаточно для полной реализации продукции. Более того, даже суммарной мощности “Шаньси-Наирита” и двух других подобных предприятий не хватит для того, чтобы удовлетворить потребность внутреннего рынка этой страны. Так что не исключается, что армяно-китайское сотрудничество в этой сфере в дальнейшем расширится.
40% акций нового совместного предприятия “Шаньси-Наирит” принадлежит правительству Армении. Годовой доход предприятия оценивается в $100 миллионов. На предварительном этапе размеры чистой прибыли армянской стороны пока неизвестны, поскольку, как сообщил И.Исаян, начальная прибыль будет направлена на обслуживание инвестиций. А в дальнейшем армянская сторона будет регулярно получать свою часть прибыли. Как отметил в своем приветственном слове министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, эта сумма полностью будет перечисляться в бюджет Армении.
Торжественное открытие предприятия завершилось угощением, после чего президент Армении Серж Саргсян принял участие в посадке деревьев. Мероприятие сопровождалось выступлением артистов традиционного китайского цирка и фейерверком.
Открытие завода “Шаньси-Наирит” было последним мероприятием в программе визита президента Армении Сержа Саргсяна в Китай. Из Датуна Серж Саргсян и возглавляемая им делегация вернулись в Ереван.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян 29 апреля отбыл в Китай по приглашению председателя КНР Ху Цзиньтао для участия в открытии Всемирной выставки “ШАНХАЙ-ЭКСПО-2010”. В ходе визита он принял участие в официальной церемонии открытия выставки, встретился с председателем КНР Ху Цзиньтао, с мэром города Сучжоу Яном Ли. В ходе визита президент посетил технопарк Сучжоу, встретился с руководством предприятия по производству автобусов HIGER и крупнейших корпораций в сфере телекоммуникации ZTE и Huawei Technologies Co. Ltd.