Քաղաքական 16:27 23/06/2010
Հունիսի 21-ին դեսպան Ղալաչյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Ալբանիայի Հանրապետության նախագահ Բամիր Թոփիին: Հավատարմագրերի հանձնման արարողությանը հետևած առանձնազրույցի ընթացքում տեսակետներ փոխանակվեցին երկկողմ հարաբերությունների աշխուժացման ուղիների վերաբերյալ:
ԱԳն մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Հայաստանի դեսպանը նույն օրը հանդիպումներ ունեցավ Ալբանիայի փոխվարչապետ և արտգործնախարար Իլիր Մետայի, Ալբանիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ֆաթոս Բեջայի, պաշտոնատար այլ անձանց հետ:
Իլիր Մետայի հետ հանդիպմանը դեսպանը կարևորեց երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների մեխանիզմի գործարկումը, ինչը հնարավորություն կտա նախանշել երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարային ուղղությունները, ձեռնամուխ լինել իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորմանը: Ալբանիայի արտգործնախարարն ընդունեց նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կողմից իրեն ուղղված` Հայաստան այցելելու հրավերը:
Ալբանիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ զրույցում կողմերը կարևորեցին միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, քննարկեցին բազմակողմ ձևաչափերում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցության հնարավորությունները:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ ԱԺ նախագահը Ալբանիայի խորհրդարանի նախագահին հրավիրել է այցելել Հայաստան` կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին քայլեր ձեռնարկել այցն իրականացնելու ուղղությամբ:

Политика 17:16 23/06/2010
Посол Армении в Греции и в Албании (резиденция в Афинах) Гагик Галачян 20-22 июня посетил Албанию и встретился с высшим руководством страны. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, посол вручил верительные грамоты президенту Албании Бамиру Топи и обсудил с ним перспективы наращивания сотрудничества между двумя странами.
В тот же день армянский посол встретился с вице-премьером Албании, министром иностранных дел Илиром Метой, а также с председателем комиссии по внешним связям парламента Фатосом Беджа.
С министром иностранных дел посол обсудил возможности задействования механизмов консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, что даст возможность выделить перспективные направления развития сотрудничества и сформировать договорно-правовое поле. Г. Галачян передал албанскому министру приглашение Эдварда Налбандяна посетить Армению, которое он с удовольствием принял.
С Фатосом Беджа посол обсудил организационные вопросы, связанные с визитом спикера парламента Албании в Армению по приглашению спикера НС РА Овика Абраамяна.