Հասարակություն 13:30 10/09/2010
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Երևանի Էրեբունի համայնքում գտնվող կենտրոնական անասնաբուժական լաբորատորիայի բացմանը։
Ինչպես տեղեկացրին կառավարության տեղեկատվության, հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանրապետական անասնաբուժական հակահամաճարակային և ախտորոշիչ կենտրոնը վերակառուցվել է «Թռչնագրիպի դեմ պայքարի» ծրագրի շրջանակներում` իրականացված Համաշխարհային բանկի, Ճապոնիայի տեխնիկական աջակցության PHRD և Թռչնագրիպի ու մարդու գրիպի կազմակերպության Բազմադոնորային հիմնադրամի դրամաշնորհների ֆինանսավորմամբ (1,5 միլիոն դոլար): Բացման արարողությանը ներկա է եղել նաև Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ լե Ուերուն։
Կենտրոնի մուտքը երիզող ժապավենը կտրելուց հետո Տիգրան Սարգսյանը և Ֆիլիպ լե Ուերուն շրջել են շենքում, ծանոթացել լաբորատորիաների տեխնիկական հագեցվածության հնարավորություններին և աշխատանքային պայմաններին։
Հիմնանորոգված և արդիականացված կենտրոնը նախկին 700 քմ տարածքի փոխարեն այժմ զբաղեցնում է մոտ 3200 քմ տարածք, և յուրաքանչյուր բաժանմունք ունի իր առանձին լաբորատորիան։ Այն լիովին համապատասխանում է կենսաբանական անվտանգության երկրորդ կարգի լաբորատորիայի և հավաստագրման միջազգային չափորոշիչներին։ Լաբորատորիայի գործունեության երկակի ուղղվածությունը` սննդի անվտանգության և անասնաբուժական հիվանդությունների ախտորոշում, հնարավորություն է տալիս անհրաժեշտ թեստերի միջոցով հայտնաբերել կենդանիների և սննդի մեջ առկա ամենավտանգավոր ախտածին նյութերը։ Համաձայն հավատարմագրման պահանջների` ներդրվել է որակի վերահսկողության համակարգը։
Նշենք, որ կենտրոնին տեխնիկական օժանդակություն և անհրաժեշտ սարքավորումներ են տրամադրել Հունաստանի կառավարությունը, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը, ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը, ԱՄՆ Պաշտպանության սպառնալիքների նվազեցման գործակալությունը։

Общество 14:17 10/09/2010
Премьер-министр Армении принял участие в открытии ветеринарного противоэпидемиологического и диагностического центра
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня участие в открытии центральной ветеринарной лаборатории в административном районе Еревана Эребуни.
Как сообщили в пресс-службе правительства Армении, республиканский ветеринарный противоэпидемиологический и диагностический центр был отремонтирован в рамках Программы по борьбе с птичьим гриппом, реализованной при финансировании Всемирного Банка, Японского фонда Развития политики и человеческих ресурсов и Многодонорного фонда организации птичьего и человеческого гриппа ($1.5 млн.).
На церемонии открытия присутствовал также вице-президент Всемирного банка по странам Европы и Центральной Азии Филипп ле Уеру.
Тигран Саркисян и Филипп ле Уеру осмотрели здание, ознакомились с возможностями технического оснащения лабораторий и рабочими условиями.
Капитально отремонтированный и модернизированный центр вместо прежних 700 кв. метров сегодня занимает 3200 кв. метров территории, у каждого отделения есть своя лаборатория. Центр полностью соответствует стандартам лаборатории второго класса биологической безопасности и международным критериям сертификации.
Двойное направление деятельности лаборатории – безопасность пищи и диагностика ветеринарных болезней, позволяет посредством необходимых тестов обнаружить у животных и в пище самые опасные болезнетворные вещества.
Согласно требованиям сертификации, здесь также внедрена система контроля над качеством.
Отметим, что необходимое техническое содействие и оборудования центру предоставили правительство Греции, Агентство международного развития США, Сельскохозяйственная и продовольственная организация ООН.