Իրավունք 13:10 09/10/2010
«Այսօր այնքան են մեր բարոյական արժեքները խաթարվել, այնքան անտարբեր ենք դարձել թե շրջապատի նկատմամբ, թե միմյանց հանդեպ, որի արդյունքում նման սարսափելի դեպքեր են պատահում մեր քաղաքում` Քաղաքային պանթեոնից գողանում են Դերենիկ Դեմիրճյանի բրոնզե կիսանդրին»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
Լ. Անանյանը նշեց, որ վերջին շրջանում հաճախ են գերեզմանատներից մետաղյա պարիսպների և կիսանդրիների գողության դեպքեր գրանցվում: «Դա վկայում է, այն մասին, որ գողությունները անհատի գործ չէ, այն իրականացվում է «բանդայի» կաղմից, որը շատ հմտորեն է ծրագրում գերեզմանատներից բրոնզե իրերի գողությունը»,-հավելեց նա:
Դ. Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի վարիչ Կարինե Ռաֆայելյանի խոսքով, Դեմիրճյանի կիսանդրին մոտ 300 կգ էր, «ի՞նչպես են գողացել, որ պանթեոնի պահակաները չեն նկատել»:
Այժմ Դ. Դեմիճյանի շիրմաքարը գտնվում է անմխիթար վիճակում և ուղղակի անհնար է դրան մոտենալը: «Նախ այն ամբողջությամբ պատված է փշերով և ընդհանարպես խնամված չէ: Սակայն կարծում եմ, որ Քաղաքային պանթեոնի աշխատակազմը պատասխանատվություն ունի հսկելու և խնամելու մեր մեծերի շիրմաքարերը: Ես զարմանում եմ, ինչպես է հնարավոր, որ այդքան ծանր բրոնզե կիսանդրին աննկատ պանթեոնից դուրս բերել: Ոստիկանության տվյալներով, գողությունը ամիսներ առաջ է կատարվել, պանթեոնի աշխատակիցները ինչպես չեն նկատել, որ այդ կիսանդրին չկա, թե՞ չեն ցանկանում նկատել»,- ասաց նա:
Կ. Ռաֆայելյանը նշեց, որ վերջին շրջանում մեր մեծերի շիրմաքարերից գողություններ շատ հաճախ է կատարվում: «Վերջին տարիներին Վաղարշ Վաղարշյանի տապանաքարի վրայից գողացել էին մետաղյա թիկնոցը, Երվանդ Քոչարի շիրմաքարից` մետաղյա տերևները, իսկ սեպտեմբերին` նաև Հրաչյա Աճառյանի շիրմաքարի վրա եղած մետաղյա հատվածը»,- հայտնեց Դ. Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի վարիչը:
Նշենք, որ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության հերթապահ մասից հոկտեմբերի 7-ին Էրեբունու բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ այս տարվա ապրիլից հոկտեմբերի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում «Կենտրոնական գերեզմանատան» քաղաքային պանթեոնից գողացել են Դերենիկ Դեմիրճյանի շիրմաքարին տեղադրված կիսանդրին: Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ կատարվում է նախաքննություն:

Общество 13:54 09/10/2010
Наши моральные ценности настолько искажены, мы настолько стали равнодушными к окружающему миру, что в результате происходит подобное, и с городского пантеона могут унести памятник Деренику Демирчяну. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель Союза писателей Левон Ананян.
Напомним, что 7 октября полиция распространила сообщение о том, что из городского пантеона украли бронзовый бюст известного армянского писателя Дереника Демирчяна, причем кража совершена в период “с апреля по октябрь”.
Согласно полиции, ведется следствие.
Председатель Союза писателей заметил, что в последнее время участились случаи краж бронзовых памятников и железных решеток с кладбищ. “Это говорит о том, что это не дело рук одного человека, это осуществляет “банда”, которая четко разрабатывает план хищения бронзовых памятников”.
По словам директора дома-музея Д.Демирчяна Карине Рафаелян, бюст Демирчяна весил примерно 300 кг. “Как унесли этот памятник, что сторожа пантеона этого не заметили?”, - спросила она.
Сейчас могила Д.Демирчяна находится в плачевном состоянии, и к ней просто невозможно подойти. “Она полностью заросла колючками, совсем неухожена. Но я думаю, что персонал пантеона несет ответственность за уход за могилами наших великих людей. Я удивляюсь, как такое возможно, чтобы такой тяжелый бюст вывели незаметно. По данным полиции, кража совершена несколько месяцев назад, как сотрудники пантеона не заметили, что бюста нет, или они не желают замечать?”, - заявила она.
К. Рафаелян отметила, что в последнее время очень часто крадут надгробья наших великих. “С памятника Вагаршу Вагаршяну унесли металлический плащ, с памятника Ерванду Кочару – металлические листья, а в сентябре обчистили весь металл с памятника Грачья Ачаряну”, - сообщила она.