Հանրագիտարանային տեղեկություններ` հատուկ Իլհամ Ալիևի համար
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ կոպիտ սխալներով հագեցած հրապարակային ելույթ է ունեցել: Չբացառելով հանգամանքը, որ նշված կեղծ տեղեկություններն Ադրբեջանի ղեկավարի ելությում հայտնվել են անգրագետ օգնականների ու սպիչռայթերների մեղքով` այնուամենայնիվ, հարկ ենք համարում նկատել, որ Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտն (МГИМО) ավարտած Ալիև-կրտսերը պարզապես պարտավոր էր իմանալ ներքոշարադրյալի մասին և հանդես չգալ կլոունի դերում:
Նախ` մեջբերենք Ալիևի արտասանած անհեթեթությունները. «Լեռնային Ղարաբաղը մեր հայրենի, պատմական հողն է: Ադրբեջանական ժողովուրդը դարեր ի վեր ապրել և ստեղծագործել է Լեռնային Ղարաբաղում ու հարակից տարածքներում: Ներկայիս հայկական պետությունը կազմավորվել է պատմական ադրբեջանական հողերում: Երևանի խանությունը, Զանգեզուրի մախալը մեր պատմական հողերն են: Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ մեր հայրենի երկրում` Լեռնային Ղարաբաղում, ստեղծվի հայկական երկրորդ պետություն: Ադրբեջանական ժողովուրդը չի համակերպվի այդ իրավիճակի հետ»:
Քանի որ Իլհամ Հեյդարօղլու դատողությունները հանրագիտարանային մակարդակի պնդումներ են, պարզաբանումների համար դիմենք դրանց: Ավանդաբար առավել հեղինակավոր ու հիշատակման արժանի հանրագիտարանների թվում նշվում է չորս հրատարակություն. անգլիական «Բրիտանիկան» (Encyclopedia Britannica), ֆրանսիական «Լառուսը» (Grand Larousse encyclopédique), գերմանական «Բրոքհաուզը» (Die Brockhaus Enzyklopädie ) և ռուսական (խորհրդային) «Սովետական մեծ հանրագիտարանը» (Большая Советская Энциклопедия ): Սրանցից յուրաքանչյուրի դեպքում կարելի է փնտրել անհրաժեշտ հասկացությունները և համեմատել Ադրբեջանի իշխանությունների տեսիլքն ու իրականությունը:
Նրանք, ովքեր չեն ցանկանում խորանալ փաստերի այդ սարդոստայնում, առաջարկում ենք ընթերցել մեկ այլ հեղինակավոր աղբյուրի` ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ)World Factbook-ը :
Այստեղ, մասնավորապես, «Ադրբեջան» բաժնում կարելի է կարդալ հետևյալ տեղեկանքը:
«Ադրբեջան – Մեծամասամբ թուրքական ու մահմեդական բնակչություն ունեցող երկիր: Կարճ ժամանակով` 1918-ից մինչև 1920-ը եղել է անկախ, կրկին անկախություն է ձեռք բերել Խորհրդային Միության փլուզման արդյունքում` 1991 թվականին: Չնայած 1994-ի հրադադարին, Ադրբեջանը մինչ օրս կարգավորում է Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունը` հիմնականում հայաբնակ տարածաշրջան, որը Խորհրդային Ադրբեջանին է տրվել 1920-ականներին Մոսկվայի որոշմամբ: Տարածքի համար Հայաստանի և Ադրբեջանի պայքարը սկսվել է 1988-ին, պայքարը թեժացել է այն բանից հետո, երբ երկրները 1991-ին Խորհրդային Միությունից անկախություն են ստացել: 1994-ի մայիսին, երբ ուժի մեջ մտավ հրադադարի ռեժիմը, էթնիկ հայկական ուժերը վերահսկում էին ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Ադրբեջանի հարակից տարածքների նշանակալից մասը: Կոռուպցիան երկրում ամենուր է, իսկ կառավարությունը, որտեղ նախագահի պաշտոնավարման ժամկետի սահմանափակումը վերացվել է 2009-ի հանրաքվեով, մեղադրվել է ավտորիտարիզմի մեջ: Թեև վերջին տարիներին, ի հաշիվ նավթարդյունահանման, աղքատության մակարդակը կրճատվել է, սակայն Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտի հետագա զարգացման ադրյունքներով հարստացման խոստումները նկատելիորեն անկատար են»:
Հայաստանի պարագայում ԿՀՎ տեղեկանքը պատմական ավելի լայն շրջան է ընդգրկում:
«Հայաստան – Հպարտանում է այն բանով, որ քրիստոնեությունը պաշտոնապես ընդունած առաջին երկիրն է (4-րդ դարի սկիզբ): Չնայած ինքնավարության փուլերին, դարերի ընթացքում Հայաստանն ընկել է տարբեր կայսրությունների տիրապետության տակ, այդ թվում` Հռոմեական, Բյուզանդական, Արաբական, Պարսկական և Օսմանյան կայսրությունները: Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում Հայաստանի արևմտյան հատվածում Օսմանյան Թուրքիան ի թիվս այլ կոշտ քաղաքականությունների սկսեց իրականացնել բռնի տեղահանման քաղաքականություն, ինչի արդյունքում 1 միլիոն հայեր սպանվեցին: Հայաստանի արևելյան մասը օսմանցիների կողմից Ռուսաստանին է փոխանցվել 1828 թվականին, այդ հատվածը 1918-ին հռչակել է անկախություն, սակայն 1920-ին բռնազավթվել է խորհրդային Կարմիր բանակի կողմից: Հայ առաջնորդները շարունակում են մտահոգված մնալ Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տևական հակամարտությամբ` հայաբնակ շրջան, որը Մոսկվայի կողմից Խորհրդային Ադրբեջանին է փոխանցվել 1920-ին: Տարածքի համար Հայաստանի և Ադրբեջանի պայքարը սկսվել է 1988-ին, պայքարը թեժացել է այն բանից հետո, երբ երկրները 1991-ին Խորհրդային Միությունից անկախություն են ստացել: 1994-ի մայիսինն, երբ ուժի մեջ մտավ հրադադարի ռեժիմը, էթնիկ հայկական ուժերը վերահսկում էին ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Ադրբեջանի հարակից տարածքների նշանակալից մասը: Խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ էական առաջընթացի բացակայության պատճառով երկու երկրների տնտեսությունները տուժել են: Հայ անջատողականների կողմից Լեռնային Ղարաբաղն ու հարակից շրջանները վերահսկելու պատճառով Թուրքիան 1994-ին փակել է Հայաստանի հետ սահմանը, ինչը խոչընդոտում է հայկական տնտեսության հետագ աճին: Սակայն, 2009-ին հայ ղեկավար առաջնորդները փորձեցին Թուրքիայի հետ մերձենալու ուղիներ փնտրել, ինչը կարող է բերել սահմանների բացմանը»:
Իլհամ Ալիևի պատմագիտական բնույթի ցնորքները ցրելու համար, կարծում ենք, ներկայացվածը բավարար է (եթե ոչ` կարելի է ավելի խորը մեկնաբանություններ անել), բայց այստեղ հետաքրքրականն այն է, որ քողազերծված է նաև մեր ժամանակների իրողությունները խեղաթյուրելու Ադրբեջանի գործելաոճը: Արդյունքում` ԿՀՎ-ն արձանագրում է, որ Արցախը Խորհրդային Ադրբեջանին տրվել է Մոսկվայի կողմից, և այն վերահսկում են հայկական կազմավորումները:
Ինչ վերաբերում է երկրորդ հայկական պետության ստեղծմանն ընդդիմանալուն, ապա Իլհամ Ալիևին ստիպված ենք կրկին հանրագիտարանային տեղեկություններ մատուցել:
Ժամանակակից աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա առկա պետական կազմավորումների մեծ մասն ունեն լեզվական, կրոնական, էթնիկական բազմաթիվ ընդհանրություններ:
Իլհամ Ալիևն, օրինակ, կարող է իր համար բացահայտել, որ անգլերենը, բացի Միացյալ Թագավորությունից, պետական լեզուն է նաև ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Հարավային Աֆրիկայում և էլի հինգ տասնյակ երկրներում: Նույնը ֆրանսերենը կամ իսպաներենը:
Էթնիկական նույն միավորի` տարբեր պետական կազմավորումներ ունենալու օրինակներն էլ քիչ չեն: Օրինակ, արաբները նախկին խալիֆայության տարածքի մեծ մասի վրա ստեղծել են շուրջ երկու տասնյակ պետություն: Հետաքրքիր կլիներ իմանալ` դրանցից ո՞ր մեկի գոյության իրավունքն է Իլհամ Հեյդարօղլին կասկածի տակ դնում:
Կասեք, թե դա պատմական զարգացման արդյունք է և օրինաչափությունն այլևս չի գործում: Ճիշտ չէ: Օրինակ` ալբանացիներն ունեն Ալբանիա պետություն, բայց աշխարհը (կամ դրա մի մասը) չզլացավ ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը: Կարծում ենք, Ստեփանակերտում էլ դեմ չեն լինի նախնական փուլում մասնակի ճանաչմանը, բայց դա լրիվ այլ հարց է, մինչդեռ Ալիևի արտաբերած պոստուլատն անհեթեթություն է: Ինչո՞ւ` անհեթեթություն: Որովհետև Իլհամ Ալիևն ինքն էլ գիտի, որ ասածը հիմարություն է, բայց ասում է: Որտեղի՞ց գիտի: Թեկուզ հոր թողած ժառանգությունից. կարծում ենք, նա չի մոռացել, որ հոր օրոք Ադրբեջանը, ի դեմս Նախիջևանի խորհրդարանի, ճանաչել է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության` «թուրքական երկրորդ պետության» անկախությունը:

Политика 20:44 08/11/2010
Очередное выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева было насыщено грубыми ошибками. Не исключая то обстоятельство, что фальшивые сведения оказались в выступлении главы Азербайджана по вине неграмотных помощников и спичрайтеров, тем не менее, считаем необходимым отметить, что Алиев-младший как выпускник Московского государственного института международных отношений (МГИМО) просто обязан был знать о нижесказанном и не выступать в роли клоуна.
Во-первых, процитируем абсурд Алиева: «Нагорный Карабах – это наша родная, исконная земля. Веками азербайджанский народ жил и творил в Нагорном Карабахе и прилегающих регионах. Нынешнее армянское государство образовано на исторических азербайджанских землях. Иреванское ханство, Зангезурский махал – это наши исторические земли. Мы никогда не позволим, чтобы на нашей родной земле – в Нагорном Карабахе было создано второе армянское государство. Азербайджанский народ никогда не смирится с этой ситуацией».
Поскольку заключения Ильхама Гейдар оглы – это утверждения на энциклопедическом уровне, то за разъяснениями обратимся именно к энциклопедиям. Традиционно в числе наиболее авторитетных и достойных упоминания энциклопедий называются 4 издания: английская «Британская» (Encyclopedia Britannica), французская «Ларус» (Grand Larousse encyclopédique), немецкая «Брокхаус» (Die Brockhaus Enzyklopädie ) и «Большая Советская энциклопедия». В каждой из них можно поискать необходимые понятия и сравнить иллюзию властей Азербайджана с реальностью.
Тем, кто не желает погружаться в эту паутину фактов, предлагаем почитать другой авторитетный источник – World Factbook Центрального разведывательного управления США. Здесь, в частности в разделе «Азербайджан», можно прочитать следующую справку: «Азербайджан – страна, населенная преимущественно турецким и мусульманским населением. Короткое время – с 1918 по 1920 гг. – был независимым, вновь приобрел независимость в результате развала Советского Союза – в 1991 году.
Несмотря на заключенное в 1994 году перемирие, Азербайджан до сих пор решает с Арменией проблему вокруг Нагорного Карабаха – в основном армяно-населенного региона, который решением Москвы в 1920-е годы был передан Советскому Азербайджану. Борьба Азербайджана и Армении за эту территорию началась в 1988 году, обострилась после того, как в 1991 году страны получили независимость от Советского Союза. В 1994 году, когда вступил в силу режим о прекращении огня, этнические армянские силы контролировали не только Нагорный Карабах, но и существенную часть территорий, прилегающих к Азербайджану.
Коррупция в стране повсюду, а руководство, в котором ограничение срока пребывания на посту президента было снято в результате референдума 2009 года, было обвинено в авторитаризме. Несмотря на то, что в последнее время уровень нищеты за счет нефтедобычи сократился, однако обещания разбогатеть за счет дальнейшего развития энергетической сферы остаются невыполненными».
По части Армении справка ЦРУ США охватывает более широкий период:
«Армения – гордится тем, что первой официально приняла христианство (в начале 4-го века). Несмотря на периоды автономии, на протяжении веков Армения находилась под влиянием различных империй, в том числе Римской, Византийской, Арабской, Персидской и Османской империи.
Во время Первой мировой войны в западной части Армении, Османская Турция проводит политику принудительного переселения в сочетании с другими жесткими действиями, в результате которых около 1 миллиона армян были уничтожены.
Восточная часть Армении в 1828 году была отведена османцами России, это вновь образованное государство заявило о своей независимости в 1918 году, однако в 1920 году было захвачено Красной армией.
Лидеры Армении обеспокоены длительным конфликтом с Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха, в основном исторически армяно-населенного региона, присоединенного к Советскому Азербайджану в 1920-х указом из Москвы.
Армения и Азербайджан начали борьбу за эти территории в 1988 году, борьба обострилась после того, как страны получили независимость от Советского Союза в 1991 году. В мае 1994 года, когда соглашение о прекращении огня вступило в силу, этнические армяне удерживали под своим контролем не только Нагорный Карабах, но и значительную часть территорий, прилегающих к Азербайджану.
По причине отсутствия существенного прогресса в процессе мирного урегулирования конфликта пострадали экономики двух стран.
Из-за контроля армянских сепаратистов над Нагорным Карабахом и прилегающими районами, в 1994 году Турция закрыла границу с Арменией, что препятствовало дальнейшему экономическому росту Армении. Однако в 2009 году армянские лидеры предприняли попытку поиска путей сближения с Турцией, что может привести к открытию границ».
Думаем, представленное достаточно для того, чтобы развеять историографические иллюзии Ильхама Алиева, но примечательно здесь то, что образ действий Азербайджана по искажению реалий наших дней раскрыт. В результате ЦРУ отмечает, что Арцах был передан Азербайджану решением Москвы и его контролируют армянские формирования.
Что касается недозволенности создания второго армянского государства, то вынуждены вновь представить Алиеву энциклопедические данные.
Большая часть государственных образований на современной карте мира имеет многочисленные языковые, религиозные и этнические общности.
Ильхам Алиев мог, например, открыть для себя то, что английский язык является государственным не только в Великобритании, но и в США, Канаде, Южной Африке и еще в пяти десятках стран. Дело обстоит так же и с французским, и с испанским языками.
Немало также примеров, когда та же этническая единица имеет разные государственные формирования. Например, арабы создали на большей части бывшего халифата около двадцати государств. Интересно было бы узнать, существование какого из них Ильхам Гейдар оглы ставит под сомнение.
Скажете, что это результат исторического развития и закономерность больше не действует? Неверно. Например, у албанцев есть государство Албания, но мир (или часть его) не преминул признать независимость Косово. Думаем, что и в Степанакерте не будут против частичного признания на первом этапе, но это совсем другой вопрос. Между тем, выраженный Алиевым постулат – абсурд.
Почему абсурд? Да потому, что Ильхам Алиев и сам знает, что говорит глупость, но все же говорит. Откуда знает? Да хотя бы по оставленному отцом наследию: думаем, он не забыл, что в годы правления его отца Азербайджан, в лице парламента Нахичевани, признал независимость Турецкой республики Северного Кипра – «второго турецкого государства».