Քաղաքական 11:22 27/11/2010
Հարի Քունզրու. Ես ասել եմ Հայոց ցեղասպանություն, բայց թարգմանել են` այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանություն
Եվրոպայի գրողների խորհրդարանի բացման արարողության ժամանակ ելույթ ունեցած բրիտանացի գրող Հարի Քունզրուն իր խոսքում անդրադարձել է Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով Օրհան Փամուքի և Հրանտ Դինքի դատապարտելու հանգամանքին և կոչ արել վերացնել Թուրքիայում մտքի և խոսքի ազատության սահմանափակում հանդիսացող այդ հոդվածը:
Այնուհետև անգլիական «Guardian» թերթում Հարի Քունզրուն, արտահայտելով իր վրդովմունքը թուրքերեն թարգմանության ժամանակ իր խոսքերը խեղաթյուրելու համար, ասել է. «Ես ասել եմ «Հայոց ցեղասպանության» , իսկ հետո իմացա, որ թուրքերեն այն թարգմանվել է «այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանություն»

Общество 11:53 27/11/2010
Известный британский писатель Хари Кунзру на открытии Парламента писателей Европы подверг резкой критике ситуацию со свободой слова в Турции.
Согласно публикациям ряда иностранных СМИ, он напомнил, что писатель Орхан Памук и редактор газеты “Агос” Грант Динк подвергались в Турции гонениям по статье 301 Уголовного кодекса, и призвал упразднить эту статью, которая ограничивает свободу слова.
В беседе с английской Guardian Хари Кунзру выразил свое недовольство по поводу того, что в турецкой прессе при переводе исказили его слова. “Я сказал “Геноцид армян”, между тем в переводе появилось дополнение - “Так называемый Геноцид армян”.