Տնտեսություն 14:34 27/11/2010
Քաղաքացիական հասարակություն դառնալու համար անհրաժեշտ է որպեսզի հասարակական կազմակերպություններն ունենան լիակատար դերակատարություն: Այսօր այդ մասին «Եվրոպական հեռանկարները «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և նկատել, որ քաղաքացիական հասարակությունը լիակատար ձևավորված չէ Հայաստանում, իսկ դրա համար կան լուրջ պատճառներ:
«Քաղաքացիական հասարակության հենքը կազմում են մարդիկ, որոնք իրենց տնտեսական կյանքի ապագան իրենց սեփական ապագան ինքնուրույն են կառուցում, այլ ոչ թե հին սովետական մտածողությամբ` ամեն ինչ պահանջում են պետությունից: Մանավանդ, որ պետության միջոցները քիչ են և չեն կարող բավարարել նրանց պահանջները», -հավելեց վարչապետն ու բացատրեց, որ քաղաքացիական հասարակություն ձևավորելու համար պետք է խթանել փոքր ու միջին բիզնեսը, ձևավորել միջին խավ:
«Փոքր և միջին բիզնեսի խթանումը ամենալավ ռազմավարությունն է այդ տեսանկյունից. այսինքն, եթե մենք ուենանք առնվազն 150 հազար ընտանիք, որոնք կարողանում են տնտեսապես հոգալ իրենց ընտանիքի կարիքները, ունեն սեփականություն և պատասխանատու են դրա համար և իրենց հետ են կապում իրենց ապագան, հույսերը, այդ դեպքում մենք կունենանք օբյեկտիվ հիմքեր քաղաքացիական հասարակություն կառուցելու համար», -ասաց գործադիր մարմնի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, շատ դժվար է քաղաքացիական հասարակություն կառուցել մի երկրում, որտեղ բնակչության գերակշիռ մասը չի կարողանում ինքնուրույն կերպով իր ապագայի պատասխանատվությունն ստանձնել, մի երկրում «որտեղ բնակչության առնվազն 35 տոկոսը աղքատության մեջ է»:
«Փոքր ու միջին բիզնեսի ձևավորումը մեզ համար հրամայական է, ինչն էլ լուրջ հիմք կլինի քաղաքացիական հասարակություն ձևավորելու, դեմոկրատական ավանդույթներ ներդնելու, անցկացնելու արդար ընտրություններ, որպեսզի մեր բնակչության գերակշիռ մասը պատրաստ չլինի կոպեկով ընտրությունների ժամանակ ծախել իր ձայնը», -հավելեց վարչապետը` նշելով, որ այժմ երկրում ընթացող տնտեսական բարեփոխումների նպատակը հենց քաղաքացիական բարեփոխումների հենքն է դնելու:

Экономика 15:34 27/11/2010
Для становления гражданского общества нужно, чтобы общественные организации играли полноценную роль, заявил сегодня во время форума “Европейские перспективы” премьер-министр Армении Тигран Саргсян. Он отметил, что гражданское общество пока окончательно не сформировано в Армении, и для этого есть серьезные причины.
“Основа гражданского общества – люди, которые сами строят свое экономическое будущее, а не требуют от государства в соответствии с советским мышлением. Тем более, что государственных средств мало, и не хватает, чтобы удовлетворить их требования”, -сказал премьер и разъяснил, что для формирования гражданского общества надо стимулировать средний и малый бизнес, формировать средний слой общества.
“Стимулирование малого и среднего бизнеса – это лучшая стратегия с данной точки зрения. То есть, если у нас будет как минимум 150 тысяч семей, которые в состоянии экономически удовлетворять свои потребности, владеют собственностью и отвечают за нее, и возлагают надежды только на себя, то у нас будут объективные основания для построения гражданского общества”, - заметил глава правительства.
По его словам, очень сложно строить гражданское общество в стране, где большая часть населения не в состоянии взять на себя ответственность за свое будущее, в стране, где как минимум 35% населения живет в бедности.
“Формирование малого и среднего бизнеса – требование дня, и это станет серьезной основой для формирования гражданского общества, создания демократических традиций, проведения справедливых выборов, чтобы большая часть населения нашей страны не была готова за гроши продать свои голоса”, - добавил Т. Саргсян. Он подчеркнул, что проводимые сегодня в стране экономические реформы заложат основу для гражданских реформ.
Напомним, что в Ереване проходит форум «Европейские перспективы» в рамках программы ЕС «Восточное партнерство» и процесса переговоров вокруг соглашения об ассоциации Армении с ЕС.
Форум организован общественной организацией «Международный центр человеческого развития» (International Center for Human Development, ICHD), при поддержке делегации Еврокомиссии в Армении и немецкого фонда Фридриха Эберта. Это шестой форум, посвященный вопросам европейского интегрирования, целью которого является содействие повышению роли гражданского общества и общественных организаций в процессе разработки политики и принятия решений.
В форуме принимают участие представители Армении, Грузии, Украины, России, Чехии, Дании, Турции, Швеции, а также европейских и международных структур, в частности ЕС, ОБСЕ, Совета Европы и НАТО.