Քաղաքական 17:23 15/12/2010
«Ռուսաստանում մոլեգնում է իսկական ֆաշիզմ: Այն, ինչին ականատես ենք լինում այս օրերին, հետևանք է Պուտին-Մեդվեդև չեկիստական տանդեմի տարիներ շարունակ վարած քաղաքականությանը»,- ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը` խոսելով Ռուսաստանում ազգային հողի վրա տեղի ունեցող վերջին բռնությունների մասին:
Ըստ նրա, Մոսկվայում ստեղծված այս իրավիճակը, լարվածությունը կարող է ազդել Ռուսաստանում բնակվող հայերի վրա, չնայած` ««Չկա չարիք, առանց բարիքի». գուցե ազդանշան լինի, որպեսզի մեր ռուսաստանաբնակ հայրենակիցները վերադառնան Հայաստան»:
Քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի կարծիքով էլ, բախումները կարող են առիթ հանդիսանալ, որ Ռուսաստանում բնակվող հայերի մի մասը վերադառնան Հայաստան կամ գնան այլ երկրներ, ինչպես նաև, ըստ նրա, կնվազեն Հայաստանից Ռուսաստան գնացող հայերի թիվը:
Ա. Իսկանդարյանն ասաց, որ Ռուսաստանում ազգային հողի վրա տեղի ունեցող բռնությունները կարելի է դիտարկել ոչ թե որպես կովկասաֆոբիա, այլ սևաֆոբիա, քանի որ բռնությունների զոհ են դառնում ոչ միայն Կովկասի ազգությունների ներկայացուցիչները: Նա մտահոգիչ է համարում այն, որ այդ գործողությունները կարող են քաղաքականացվել, իսկ Ռուսաստանի իշխանությունները չեն կարողանա վերահսկել իրավիճակը:

Политика 18:27 15/12/2010
В России свирепствует настоящий фашизм, и это следствие политики чекистского тандема Путин-Медведев, заявил политолог Сурен Суренянц, комментируя московские события последних дней.
По его словам, сложившаяся в Москве напряженная ситуация может негативно повлиять на армян, проживающих в России, хотя “Нет худа без добра”. “Может это станет сигналом, чтобы наши соотечественники вернулись из России в Армению”, - сказал С.Суренянц.
Другой политолог, директор института Кавказа Александр Искандарян также полагает, что столкновения могут послужить поводом для возвращения части проживающих армян в Армению, а также для их отъезда в другие страны. Сократится также миграция из Армении в Россию.
По словам А.Искандаряна, акты насилия на национальной почве в России следует рассматривать не как кавказофобию, а как чернофобию, поскольку жертвами насилия становятся не только выходцы с Кавказа. По его словам, вызывает беспокойство то, что эти действия могут политизироваться, а власти России не смогут контролировать ситуацию.