Քաղաքական 10:22 24/12/2010
Ամերիկյան «Freedom House» իրավապաշտպան կազմակերպությունը ողջունել է Միացյալ Նահանգների ու Եվրամիության համատեղ հայտարարությունը Բելառուսի ընտրությունների վերաբերյալ և կոչ է անում վերականգնել Մինսկի նկատմամբ պատժամիջոցները, եթե Բելառուսի իշխանությունները անհապաղ քայլեր չձեռնարկեն ընդդիմության հանդեպ իրականացվող ճնշումները դադարեցնելու ուղղությամբ:
Այս մասին հաղորդում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը:
«Եթե Բելառուսի իշխանությունները երկու շաբաթվա ընթացքում հակառակ միջոցներ չձեռնարկեն, Եվրամիությունը պետք է վերականգնի 2008 թ-ին կասեցված պատժամիջոցները Լուկաշենկոյի ռեժիմի նկատմամբ: Ներկայիս իրավիճակը շատ ավելի ճգնաժամային է, քան 2006 թ-ին, երբ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ը միժամանակ պատժամիջոցներ կիրառեցին», - հայտարարել է «Freedom House» - ի ղեկավար Դևիդ Քրեմերը:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրամիությունը համատեղ հայտարարություն էին տարածել Բելառուսի նախագահական ընտրություններին հետևած ձերբակալությունների ու խոշտանգումների առնչությամբ: Հայտարարությունում դատապարտվում էր իշխանությունների կողմից ուժի ոչ համարժեք կիրառումն ու կոչ էր արվում անհապաղ ազատ արձակել նախագահի նախկին թեկնածուներին ու լրագրողներին:

American “Freedom House” human rights organization hails the joint statement released by the United States and European Union on the elections held in Belarus and calls on to restore sanctions against Minsk, if the local authorities fail to cease pressure against the opposition representatives, “Ria Novosti” news agency writes.
"If the government of Belarus fails to take fully restorative action in the next two weeks, the European Union should renew full sanctions against the Lukashenko regime, which had been suspended in 2008," Freedom House Executive Director David Kramer said.
It’s worth reminding that earlier the United States and European Union released a joint statement referring to the detentions and attacks against opposition representatives in Belarus soon after the presidential elections.