Իրավունք 13:41 24/12/2010
Խախտումներ նաև բնապահպանության նախարարությունում. Գործեր են պատրաստվում գլխավոր դատախազություն ուղարկելու համար
Հանրապետության նախագահի վերահսկողական ծառայության իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում խոշոր խախտումներ են բացահայտվել նաև բնապահապանության նախարարության մի շարք ստորաբաժանումներում:
2008-09 թթ. ԲՆ ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության գործունեության ուսումնասիրության արդյունքում վերահսկողական ծառայությունը պարզել է, որ 541 ջրօգտագործման թույլտվության որոշումներում առկա են օրենսդրության մոտ 250 խախտում:
Օրինակ, խմելու և կենցաղային նպատակով օգտագործման թույլտվությունների գերակշիռ մասը տրամադրվել է առանց հակահամաճարակային փորձաքննության եզրակացության, խախտվել են ջրօգտագործման թույլտվության հիմնական պայմանները: Այսօր ներկայացնելով հանրապետության նախագահի վերհսկողական ծառայության գործունեության տարեկան հաշվետվությունը, նման տվյալներ ներկայացրեց ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը:
Պարզվել է չկան, անհրաժեշտ ջրաչափական սարքավորումները, իսկ ջրօգտագործողը արդյունքում հանում է անհայտ ծավալի ջուր: Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Արարատյան արտեզյան ավազանը շահագործվում է անխնա կերպով, ինչի հետևանքով էլ այն ամբողջապես գտնվում է էկոլոգիապես վատ վիճակում:
Չնայած առկա է կառավարության որոշում, որի համաձայն 2008-ի օգոստոսի 26-ից չպետք է տրամադրվի ջրօգտագործման թույլտվություններ, սակայն այդ որոշումից հետո վերոնշյալ գործակալությունը տրամադրել է 46 թույլտվություն` 76 խորքային հորերի հորատման համար, ընդ որոշում բոլոր հորատանցքները կառուցվել են առանց երկրաբանական համապատասխան նախագծերի:
Արձանագրվել են դեպքեր, երբ ջրօգտագործողները մի քանի անգամ ավել ծավալով ջուր են օգտահանել, քան նախատեսված է իրենց տրամադրված թույլտվության որոշմամբ: Արձանագրվել են նաև ապօրինի ջրօգտագործման դեպքեր: «Նախարարը ժամանակացույց է ուղարկել մեզ, սակայն ժամանակացույցից նրանք հետ են ընկել, չեն կատարում»,-ասաց ծառայության ղեկավար Հ. Հովսեփյանը:
Առավել աղաղակող են բնապահպանական տեսչության խախտումները: Վերահսկողական ծառայությունը ուսումնասիրել է տեսչության 2009-ն ամբողջությամբ և 2010 թվականի առաջին երեք ամիսների գործունեությունը: Պարզվել է, չեն ստուգվել տնկարաններն ընդհանրապես, բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում առկա բազմաթիվ խախտումներ տեսչության կողմից չեն արձանագրվել, խախտումներին էլ սխալ ձևակերպումներ են տրվել: «Տեսչության կողմից արձանագրված ապօրինի ծառահատումների հետևանքով պետությանը հասցված 165 մլն դրամից ընդամնեը 10 մլն դրամն են վերականգնել`ընդամնեը 6.1 տոկոս: Թվով 45 գործեր` 56 մլն դրամ ընդհանուր գումարով չեն ուղարկվել իրավապահ մարմիններին, որոնք պարտավոր էին ուղարկել»,-ասաց վերահսկողական ծառայության ղեկավարը, ավելացնելով, որ դրանք քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործություններ են, մինչդեռ իրավապահ մարմիններին չուղարկվելու հետևանքով հարուցված գործեր չկան:
Նույնիսկ անտառապետեր կան, որոնք վարչական պատասխանտվության էլ չեն ենթարկվել: «Ստացվում է, որ այս մարդիկ ազատվել են և քրեական, և վարչական պատասխանատվությունից: Այս բոլոր գործերը նախապատրաստվում են գլխավոր դատախազություն ուղարկվելու համար»,-ասաց Հ. Հովսեփյանը:
Նրա ներկայացրած տվյալներով, 2009-2010 թվականներին անտառօգտագործման ոլորտում հայտնաբերված 465 խախտումներից ընդամենը 46-ն /10 տոկոս/ է հայտնաբերել ԲՆ այդ տեսչությունը:

Политика 15:04 24/12/2010
Контрольная служба президента готовит материалы для прокуратуры по итогам проверок в министерстве охраны природы
В ряде подразделений министерства охраны природы Армении выявлены крупные нарушения, сообщил сегодня журналистам глава Контрольной службы президента Ованнес Овсепян.
В ходе проверок в агентстве управления водными ресурсами Контрольная служба выявила, что в 541 разрешении на использование воды допущено 250 нарушений закона.
Например, большая часть разрешений на использование питьевой воды выдана без эпидемиологической экспертизы, нарушены основные правила использования воды.
Выяснилось также, что в ряде случаев не установлены водомеры, а пользователь использует воду в неизвестном объеме. В ходе исследований выяснено, что Араратский артезианский бассейн эксплуатируется нещадным образом, и находится в плохом экологическом состоянии.
Несмотря на решение правительства, согласно которому выдача разрешений на использование воды с 26 августа 2008 года запрещена, данное агентство выдало 46 разрешений на 76 глубинных колодцев, причем все колодцы вырыты без соответствующего геологического проекта.
Зарегистрированы случаи, когда пользователи использовали в несколько раз больше воды, чем полагается по выданному разрешению. Зафиксированы также случаи незаконного использования воды. “Министр предоставил нам график возмещения ущерба, но они отстают от графика”, - сообщил О.Овсепян.
Наиболее вопиющими являются нарушения инспекции охраны природы. Контрольная служба проверила деятельность инспекции за 2009 и первый квартал 2010 года. Выяснилось, что инспекция не зарегистрировала нарушения на специально охраняемых природных территориях, а выявленным нарушениям дала неверные формулировки.
“Вследствие незаконной вырубки деревьев государству нанесен ущерб в размере 165 миллионов драмов, но возмещены только 10 миллионов – то есть 6.1%. 45 дел на 56 миллионов драмов не были направлены в правоохранительные органы”, - сказал он, добавив, что это преступления, предусмотренные уголовным кодексом, между тем по ним не заведены дела.
Есть лесничие, которые даже не подверглись административному взысканию. “Получается, что эти люди избежали и административной и уголовной ответственности. Все эти дела будут отправлены в генеральную прокуратуру”, - сообщил глава Контрольной службы.