Հասարակություն 11:15 04/01/2011
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 3-ին այցելել է Շուշիի և Քաշաթաղի շրջաններ, տեղեկացնում են Արցախի նախագահի լրատվական ծառայությունից: Շուշի քաղաքի շրջակայքում նախագահը մասնակցել է նորակառույց տրանսֆորմատորային ենթակայանի բացման միջոցառմանը: Այնուհետև Բակո Սահակյանը Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո-Մելիքաշեն հատվածում մասնակցել է «Սյունիք-1» հիդրոէլեկտրակայանի բացման արարողությանը, ինչպես նաև տեղում ծանոթացել «Սյունիք-2» հիդրոէլէկտրակայանի կառուցման աշխատանքներին:
Ըստ աղբյուրի, նախագահը կարևոր է համարել վերոհիշյալ օբյեկտների նշանակությունը Արցախի էներգետիկայի զարգացման համար՝ ընդգծելով, որ աշխատանքներն այս ուղղությամբ կկրեն շարունակական բնույթ:
Նույն օրը Բակո Սահակյանը Բերձոր շրջկենտրոնում մասնակցել է նորակառույց բազմաբնակարան շենքի բնակարանամուտի հանդիսավոր արարողությանը: Տեղեկանում ենք, որ Արցախի նախագահը կարևորել է Բերձոր քաղաքի շենացման աշխատանքները՝ տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական առումներով:
Այցի վերջում նա Քաշաթաղի շրջանի Մելիքաշեն գյուղում խորհրդակցություն է հրավիրել Սոնասարի և Աղավնոյի ձորակների համայնքների ղեկավարների հետ, որտեղ քննարկվել են համայնքների առջև ծառացած հիմնախնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին վերաբերող հարցեր:
Միջոցառումներին ներկա են եղել հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանը, կառավարության անդամներ, Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների պատգամավորներ, Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Society 11:21 04/01/2011
In the outskirts of town of Shoushi the President partook at the ceremony of opening the newly built transformer substation.
The Head of the State subsequently partook at the opening the “Syunik-1” hydropower station in the Aghavno-Melikashen sector of the Kashatagh region and inspected on site the construction activities of the “Syunik-2” hydropower station.
The President noted the importance of those objects for the development of Artsakh energy sphere underlining those activities in this direction would be of a continuous nature.
On the same day Bako Sahakyan partook in the Berdzor regional center at a solemn ceremony of handing over keys from a newly built apartment building.
The President considered important the development of the Berdzor town from the economic, social and political viewpoints.
At the end of the visit in the village of Melikashen of the Kashatagh region the President convoked a consultation with heads of communities of the Sonasar and Aghavno sub-districts. Issues the communities face and ways of their solution were discussed during the consultation.
Premier of the Artsakh Republic Ara Haroutyunyan, members of the Cabinet of Ministers, deputies of the Artsakh and Armenian parliaments, governor of the Syunik region Souren Khachatryan and other officials partook at the events, Central information department of the office of the Artsakh Republic President reports.