Հասարակություն 11:15 04/01/2011
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 3-ին այցելել է Շուշիի և Քաշաթաղի շրջաններ, տեղեկացնում են Արցախի նախագահի լրատվական ծառայությունից: Շուշի քաղաքի շրջակայքում նախագահը մասնակցել է նորակառույց տրանսֆորմատորային ենթակայանի բացման միջոցառմանը: Այնուհետև Բակո Սահակյանը Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո-Մելիքաշեն հատվածում մասնակցել է «Սյունիք-1» հիդրոէլեկտրակայանի բացման արարողությանը, ինչպես նաև տեղում ծանոթացել «Սյունիք-2» հիդրոէլէկտրակայանի կառուցման աշխատանքներին:
Ըստ աղբյուրի, նախագահը կարևոր է համարել վերոհիշյալ օբյեկտների նշանակությունը Արցախի էներգետիկայի զարգացման համար՝ ընդգծելով, որ աշխատանքներն այս ուղղությամբ կկրեն շարունակական բնույթ:
Նույն օրը Բակո Սահակյանը Բերձոր շրջկենտրոնում մասնակցել է նորակառույց բազմաբնակարան շենքի բնակարանամուտի հանդիսավոր արարողությանը: Տեղեկանում ենք, որ Արցախի նախագահը կարևորել է Բերձոր քաղաքի շենացման աշխատանքները՝ տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական առումներով:
Այցի վերջում նա Քաշաթաղի շրջանի Մելիքաշեն գյուղում խորհրդակցություն է հրավիրել Սոնասարի և Աղավնոյի ձորակների համայնքների ղեկավարների հետ, որտեղ քննարկվել են համայնքների առջև ծառացած հիմնախնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին վերաբերող հարցեր:
Միջոցառումներին ներկա են եղել հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանը, կառավարության անդամներ, Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների պատգամավորներ, Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Регион 14:51 04/01/2011
Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил 3 января Шушинский и Кашатагский районы, сообщает пресс-служба главы государства.
В окрестностях города Шуши президент Б.Саакян принял участие в церемонии открытия новой трансформаторной подстанции, затем в зоне Ахавно-Меликашен Кашатагского района глава государства присутствовал на открытии гидроэлектростанции «Сюник-1». Бако Саакян также на месте ознакомился с работами по строительству гидроэлектростанции «Сюник-2».
Президент НКР подчеркнул важность вышеупомянутых объектов в развитии энергетической сферы Арцаха и заявил, что работы в этом направлении будут носить продолжительный характер.
В тот же день Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии новоселья многоквартирного жилого дома в райцентре Бердзор. Президент Арцаха отметил, что работы по благоустройству города Бердзор имеют важное экономическое, социальное и политическое значение.
В конце визита в селе Меликашен Кашатагского района Бако Саакян созвал совещание со старостами общин Сонасарского и Ахавновского подрайнов, где были обсуждены проблемы, с которыми сталкиваются общины, и пути их решения.
В мероприятиях приняли участие премьер-министр Республики Арцах Ара Арутюнян, члены правительства, депутаты парламентов НКР и Армении, губернатор Сюникской области Сурен Хачатрян и другие должностные лица.