Քաղաքական 11:45 21/01/2011
Երեկ երեկոյան ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների ձեռնարկած հերթական սադրանքի պատճառով զոհվել է հայ զինծառայող: ԼՂՀ ՊԲ լրատվության և քարոզչության բաժնի պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, հունվարի 20-ին, ժամը 18.00-ի սահմաններում, շփման գծի հարավային հատվածում` Հորադիզի մերձակայքում տեղակայված հենակետերից հակառակորդը սանձազերծել է ինտենսիվ հրաձգություն, որի պատճառով զոհվել է ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող Հովիկ Մկրտիչի Սուքիասյանը:
Նույն աղբյուրի համաձայն, Արցախի պաշտպանական ուժերի կողմից ձեռնարկված համարժեք պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է: Ըստ նախնական տվյալների, փոխհրաձգության ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրած կորուստն անհամեմամատ մեծ է: Միջադեպի հետ կապված մանրամասները ճշտվում են:
ԼՂՀ ՊԲ-ն նաև ընդգծում է. «Ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իրադրությունը շարունակում է մնալ անհանգիստ: Ինչպես նախորդ տարվա ողջ ընթացքում, այնպես էլ 2011թ. մեկնարկային ամսում այն հիմնականում արտահայտվում է հակառակորդի կողմից իրականացվող նախահարձակ գործողություններով, որոնց ընթացքում ոչ միայն արձանագրվում են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր, այլև դիվերսիոն գործողությունների փորձեր»:
Փորձագետ. Հայաստանը չի վերանայի հարաբերությունները ԱՊՀ երկրների հետ
Երևանն ընդգրկված է ԱՊՀ-ի բազմաթիվ տնտեսական և էներգետիկ նախագծերում, ինչը թույլ չի տա Հայաստանի իշխանություններին Ղարաբաղի իրադարձությունների...
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը կհանդիպի Միրզոյանի, Փաշինյանի հետ
Հոկտեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետություն կժամանի Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան: ԱԳՆ մամուլի...
Հռոմի ստատուտի վավերացումը չի խաթարի հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը․ Վորոբյով
Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը չի խաթարի Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների դարավոր...
Սևանի բժշկական կենտրոնում լույս աշխարհ է եկել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված Մովսեսյան ընտանիքի 4-րդ զավակը
Սևանի բժշկական կենտրոնում հոկտեմբերի առաջին օրը լույս աշխարհ է եկել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված Մովսեսյան ընտանիքի 4-րդ զավակը, ում...
Հայաստանյան դպրոցներում ազատ տեղերի մասին տեղեկատվությունը հասանելի է license.emis.am հարթակում
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում տվյալ պահին առկա ազատ տեղերի մասին տեղեկատվություն կարող են...
Հայ-ադրբեջանական սահմանին հարաբերականորեն կայուն է. պաշտպանության փոխնախարար
«Այս պահին իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին հարաբերականորեն կայուն է»,- Ազգային ժողովում լրագրողներին ասաց  պաշտպանության...
Ջերմաստիճանը կնվազի 8-10, հոկտեմբերի 5-ի և 6-ի գիշերը՝ ևս 3-5 աստիճանով
Երևանում այսօր ցերեկը, հոկտեմբերի 4-ին ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև, հնարավոր է նաև ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է նաև քամու...
Մահացել է Ջուլիտա Ավետիսյանը
Կյանքից անժամանակ հեռացավ հայկական հեռուստատեսության երախտավոր Ջուլիտա Ավետիսյանը: Մահազդն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է ռեժիսոր Հրաչ...
ԱԺ-ն վավերացրեց Հռոմի ստատուտը
«Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները դեմ քվեարկեցին։
Դուք կարծո՞ւմ եք, որ ստատուտը վավերացնելուց հետո ՀՀ իշխանությունները «կիրթ» Ալիևին դատի՞ են տալու. Արթուր Խաչատրյան
«Որովհետև Հայաստանի իշխանությունները որոշեցին այդ հարցը բերել օրակարգ, երբ միջազգային քրեական դատարանը Պուտինին ձերբակալելու օրդեր...
Հռոմի ստատուտը վավերացնալու դեպքում պետությունը պարտավոր է հանցագnրծություն կատարած անձին հանձնել դատարանին. Կիրակոսյան
Ազգային  ժողովում Հռոմի ստատուտը վավերացնելու նախագծի քննարկմանը ՔՊ-ական Էդուարդ Աղաջանյանը հիմնական զեկուցող  Միջազգային իրավական...
Հայաստանի ԲԿ-ներում այս պահին բուժում է ստանում 345 արցախցի. 9 երեխա վերակենդանացման բաժանմունքում է
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել ու Հայաստան է ժամանել 100.617 մարդ։ Հակարի կամուրջը հատել է 21 191 տրանսպորտային միջոց։ Նման տվյալներ այսօր...
Հայաստանը Ռուսաստանին թշնամի չի համարում. Էդուարդ Աղաջանյան
«Հռոմի ստատուտի վավերացումը որևէ առնչություն չունի Ռուսաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից, սա մենք փոխանցել ենք նաև...
90-ամյա արցախցի տատիկը հասել է Գորիս, տեսել որդուն և մահացել նրա գրկում
Արցախցի 90-ամյա Անշկան բռնի տեղահանումից հետո Գորիսում գրեթe մեկ տարվա բաժանումից հետո տեսել է որդուն և մահացել նրա գրկում։ Այս մասին X սոցցանցի...
75 կոնգրեսական Բայդենի վարչակազմից պահանջում է պատժել Ադրբեջանին
ԱՄՆ Կոնգրեսի 75 անդամներ, այդ թվում կոնգրեսան Աննա Էշուն և նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին,  ճնշում են գործադրում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի...
Ինչ կտա Հռոմի ստատուտի վավերացումը Հայաստանին
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը ԱԺ նիստում ներկայացրեց, թե ինչ կտա Հռոմի ստատուտի վավերացումը Հայաստանին։ Ըստ...
ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարը տեղեկություն չունի հոկտեմբերի 13-ի գագաթնաժողովին Հայաստանի՝ մասնակցությունից հրաժարվելու մասին
Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը հստակեցրել է, որ ակնկալում է, որ կազմակերպության բոլոր երկրների...
Արարատ Մելքումյանի ձերբակալման լուրը չի հաստատվում
Ադրբեջանցիների կողմից Արցախի ԱԱԾ տնօրեն Արարատ Մելքումյանի ձերբակալման լուրը չի հաստատվում։  24news-ը գրում է. «Տեղեկությունն...
Առանց ընդդիմության՝ ԱԺ նիստում քննարկվում է Հռոմի ստատուտը վավերացնելու հարցը
Ազգային ժողովում քննարկվում է Հռոմի ստատուտը՝ 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը...
Ադրբեջանն Արցախի դեմ հարձակման հետևանքով մահացածների նոր տվյալներ է հրապարակել
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է Արցախի վրա հարձակման հետևանքով մահացած զինծառայողների  թարմացված ցուցակը, որում...
«Վերադարձ Կիևից, ուղղությունը՝ Հայաստան»․ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը գալիս է Հայաստան
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան գալիս է Հայաստան։ Այդ մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։ «Վերադարձ Կիևից,...
Ինչպե՞ս կարող են ԼՂ-ից տեղահանված անձինք ստանալ 100 հազար դրամ միանվագ աջակցությունը
ԼՂ դեմ իրականացված ագրեսիայի հետևանքով սեպտեմբերի 24-ին և դրանից հետո բռնի տեղահանված բոլոր անձինք ՀՀ կառավարության որոշմամբ կստանան 100 հազար...
Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների կարիքների համար Իտալիան 4 միլիոն եվրո է հատկացրել
Իտալիայի իշխանությունները 4 միլիոն եվրո են հատկացրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Իտալիայի գրասենյակին, որպեսզի այդ միջոցներն ուղղվեն Լեռնային...
Ընդդիմության կողմից երկու անգամ առաջարկից հետո Ալեն Սիմոնյանը նոր հայտարարեց՝ 1 րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը
Ազգային ժողովի հերթական քառօրյայի սկզբում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասաց. «Նույնիսկ հարկ չհամարվեց...
ՄԱԿ-ի առաքելությունն ամեն ինչ արեց՝ օրինականացնելու ԼՂ-ում Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցագործությունները․ Մարուքյան
Լեռնային Ղարաբաղում, այսպես կոչված, ՄԱԿ-ի առաքելությունն ամեն ինչ արեց՝ օրինականացնելու Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումները, կամայական...
Արսեն Բաբայանը՝ ընդդիմությանը. Դուք եք որոշել, որ դեռ պետք է ԱԺ-ում շարունակեք աշխատել
Փաստաբան Արսեն Բաբայանը, արձագանքելով ԱԺ նիստում հնչած հայտարարություններին, գրում է. «Ազգային ժողովում ՔՊ-ի պատգամավորներն...
ՔՊ խմբակը թքած ունի հայրենիքի վրա. Հայկ Մամիջանյան
«Մաս կազմել նրան, ինչ  այստեղ տեղի էր ունենում, բացարձակ ցանկություն չկա, բայց արձանագրենք երկու բան»,- Ազգային ժողովի նիստում...
Ձեր Արայիկ Հարությունյանը քանի՞ անգամ է փորձել փախնել, թողնել իշխանությունը. Արծվիկ Մինասյանը՝ ՔՊ-ականներին
«Քաղաքական մեծամասնությունը ցույց տվեց իր իրական դեմքը՝  կարգելով նոր մեղավորների, պատմական  տգիտությունը ի ցույց դնելով՝ փորձ է...
Վահագն Ալեքսանյանը՝ ընդդիմությանը. Տո ազգակործանն էլ եք, տո կապիտուլյանտն էլ եք, տո հողատուն էլ եք
«Պարոն Մինասյան, լո՞ւրջ եք ասում, ինչ որ ասում եք։ Ազգակործա՞ն։ Ո՞ւմ եք ազգակործան ասում։ Էդ ազգակործանը որ ասում եք, Ձեր երեսի անկյունը,...

Politics 12:27 21/01/2011
An Armenian soldier was murdered Thursday evening by provocative firing from Azerbaijani front line forces. NKR Defense Army press department released a message which says that at 18.00 (Yerevan time) on January 20th, Azerbaijani military forces unleashed intensive shooting against Horadiz in the aftermath of which NKR DA service-man Hovik Sukiasyan was killed.
According to the source, the defensive forces of Artsakh took necessary measures to cease the rival. According to the preliminary data, the rival must have recorded more losses caused by the firing. The details of the incident are being verified.
NKR DA states that “the situation in the line of contact of Karabakhi-Azerbaijani forces is turbulent.”
Efforts must be intensified to ensure humanitarian needs are met in Karabakh, OSCE PA’s Potůčková and Henriksen say
Lucie Potůčková (Czech Republic), Chair of the OSCE Parliamentary Assembly’s Committee in Democracy, Human Rights and Humanitarian...
Opposition bloc calls for fresh Yerevan elections
The opposition Mother Armenia alliance has called for fresh Yerevan municipal elections amid a possible lack of consensus between the opposition...
National Committee announces rally in Yerevan on Saturday
The National Committee set up by the Armenian opposition to bring down Prime Minister Nikol Pashinyan has announced a rally in Yerevan on...
Artak Beglaryan says he's 'free and safe'
Artak Beglaryan, Artsakh’s former state minister and ombudsman, says he is “free and safe” but continues to get many threats...
Serzh Sargsyan says chapter of Armenian Artsakh will 'never' be closed for him
Armenia’s former President Serzh Sargsyan says the page of Artsakh will “never” be closed for him. "Despair is a sin,...
AGBU calls for practical pressures for Ruben Vardanyan's immediate release
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) has expressed grave concern over Azerbaijan's arrest of Ruben Vardanyan, a prominent Armenian...
Over 68,000 displaced people enter Armenia from Artsakh
More than 68,000 forcibly displaced people have crossed into Armenia from Nagorno-Karabakh (Artsakh) amid a massive exodus following...
Pashinyan: No Armenians will remain in Nagorno-Karabakh in coming days
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said he expects there will be no Armenians left in Nagorno-Karabakh (Artsakh) in the coming days....
Six victims of Artsakh fuel depot blast die in Yerevan hospitals
Six victims of Monday’s fuel depot blast near Stepanakert have died in Yerevan hospitals, the Armenian Health Ministry told Panorama.am on...
Mel Gibson condemns Azerbaijan's genocide in Artsakh
American actor, film director and producer Mel Gibson condemns Azerbaijan's genocide of Artsakh Armenians, calling out media silence and...
Appellate court upholds Armen Ashotyan's arrest
Armenia’s Anti-Corruption Court of Appeals on Thursday refused to order the release of opposition politician Armen Ashotyan. Ashotyan,...
U.S. lawmakers call for sanctions against Azerbaijani leaders over Artsakh attack
A bi-partisan group of ninety-six U.S. Senate and House members have called on Secretary of State Antony Blinken and Treasury Secretary Janet...
Ruben Vardanyan charged in Azerbaijan
Artsakh’s former state minister, businessman and philanthropist Ruben Vardanyan is facing terrorism-related charges in Azerbaijan, the...
Artsakh Republic says will 'cease to exist'
The Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has announced that it will cease to exist following Azerbaijan’s military offensive and its...
Over 65,000 displaced people enter Armenia from Artsakh
More than 65,000 forcibly displaced people have crossed into Armenia from Nagorno-Karabakh (Artsakh) amid a massive exodus following last...
David Babayan announces decision to leave for Shushi
Artsakh’s presidential advisor David Babayan says he has decided to leave Stepanakert for Shushi on Thursday. “You all know that...
U.S. says Azerbaijan agreed to allow international observers into Nagorno-Karabakh
Azerbaijan has agreed to allow an international monitoring mission to enter Nagorno-Karabakh, U.S. Department of State spokesperson Matthew...
'They bombed everywhere': Survivors recount Azeri attack on Nagorno-Karabakh
The BBC has been given eyewitness accounts of a bombing incident in a remote village in Nagorno-Karabakh that killed three children and two...
Poll respondent deplores 'absurd' decision to cancel rally in Yerevan
Panorama.am has conducted a poll among Yerevan residents following the opposition decision to cancel a rally initially schedule to be held in...
Spain to send humanitarian aid to Nagorno-Karabakh
The Spanish government will deliver humanitarian aid to Nagorno-Karabakh (Artsakh) amid a mass exodus of Armenians following last week’s...
Russia hopes Armenia heeds its signals regarding bilateral ties
Russia is expecting that its signals regarding relations with Armenia will find a receptive ear among the South Caucasus country's...
Hayakve calls for immediate measures to repatriate Ruben Vardanyan
The Hayakve ballot initiative has denounced the arrest of Artsakh’s former State Minister Ruben Vardanyan by Azerbaijan and called on...
Ruben Vardanyan taken to Baku
Azerbaijani media outlets have released footage featuring the arrest of Artsakh’s former state minister, businessman and philanthropist...
High Fest International Performing Arts Festival has cancelled some of its events due to the situation following last week’s Azerbaijani...
Azerbaijan shares photo of arrested Ruben Vardanyan
The State Border Service of Azerbaijan has shared a photo confirming the arrest of Ruben Vardanyan, a Russian-Armenian businessman and...
Azerbaijan arrested Ruben Vardanyan, his wife confirms
Azerbaijan’s authorities have arrested Ruben Vardanyan, a Russian-Armenian businessman and philanthropist who served as Artsakh’s...
German FM calls for deployment of international observers to Nagorno-Karabakh
German Foreign Minister Annalena Baerbock on Wednesday called on Azerbaijan to allow international observers into Nagorno-Karabakh (Artsakh), to...
Artsakh: Puppet studio continues performances for children
Despite the chaos in Artsakh (Nagorno-Karabakh), the puppet studio Tsil (Braird) continues its live performances for children displaced from...
237 victims of Azeri attack, fuel depot blast in Artsakh evacuated to Armenia
The people injured in last week’s Azerbaijani military aggression in Artsakh (Nagorno-Karabakh) and in Monday’s fuel depot blast...
Over 42,000 displaced people from Artsakh arrive in Armenia
As many as 42,500 forcibly displaced people have crossed into Armenia from Nagorno-Karabakh (Artsakh) amid a massive exodus following last...