Քաղաքական 14:05 28/01/2011
Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը համագործակցում է «Մոնաֆեղին» ահաբեկչական խմբավորման հետ. Իրանական կայք
Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը համագործակցում է «Մոնաֆեղին» ահաբեկչական խմբավորման հետ, որի ահաբեկչության զոհ են դարձել իրանցի բազմաթիվ պաշտոնյաներ, Իրանի հարյուրավոր քաղաքացիներ էլ վերջին 30 տարում վիրավորվել են:
Այդ մասին տեղեկացնում է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը:
Տեղեկատվության մեջ, մասնավորապես, նշված է. «Ադրբեջանական «INS» հեռուստաալիքը, որը շատ մոտ է կանգնած Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությանը, վերջերս «Մոնաֆեղին» ահաբեկչական խմբավորման անդամներ Համիդ Խարազիին և Շոքրոլլահ Մոթահեմիին հարցազրույցի է հրավիրել, որոնք էլ նշել են, որ իրենց ազարի բարեկամների օգնությամբ մոտ 9 տարի է արդեն ապրում են Ադրբեջանում: «INS»-ի հեռարձակած հակաիրանական հաղորդումները վկայում են, որ «Մոնաֆեղին» ահաբեկչական խմբավորումն արդեն մի քանի տարի է, ինչ գործունեություն է ծավալում Ադրբեջանում»:
Իրանական կայքի հաղորդմամբ` «Մոնաֆեղին» ահաբեկչական խմբավորումը արևմտյան մի շարք երկրների կողմից ևս ճանաչվել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն, իսկԱդրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն մինչ այժմ ձեռնպահ է մնում վերոնշյալ խնդրի առնչությամբ որևէ մեկնաբանությամբ հանդես գալ:

Регион 15:26 28/01/2011
Министерство национальной безопасности Азербайджана сотрудничает с террористической группировкой «Монафегин», жертвами терактов которой за последние 30 лет стали множество официальных лиц Ирана, а сотни иранских граждан получили ранения.
Об этом сообщает иранский сайт «аранньюз.ир».
Согласно информации: «Азербайджанский телеканал ANS, который дружит с министерством национальной безопасности, недавно пригласил на интервью членов организации «Монафегин» Хамида Харази и Шокроллаха Мотахеми, которые отметили, что при поддержке своих азербайджанских друзей уже 9 лет проживают в Азербайджане. Антииранские передачи ANS свидетельствуют о том, что террористическая группировка «Монафегин» уже несколько лет действует в Азербайджане».
Согласно иранскому сайту, организация «Монафегин» признана террористической группировкой рядом западных стран, а министерство иностранных дел Азербайджана до сих пор воздерживается от комментариев по данному поводу.