Քաղաքական 14:52 28/01/2011
ԵԽԽՎ ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովը վերականգնվել է. Հայկական պատվիարկությունը չի մասնակցի այդ վարժանքներին
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի այսօր առավոտյան տեղի ունեցած նիստում ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի աշխատանքների վերականգնման մասին որոշում է կայացվել: Այդ մասին Ստրասբուրգից Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը` նշելով, որ քվեարկության ժամանակ դեմ եղել են միայն հայկական պատվիրակության անդամները:
Լիբերալների կուսակցությունը ներկայացնող կատալոնացի պատգամավոր Հորդի Խուկլա ի Կոստան (Jordi Xuclà i Costa) ընտրվել է ենթահանձնաժողովի նախագահ:
«Չավուշօղլուին հաջողվեց կենսագործել իր համար կենսական խնդիրներից մեկը` վերականգնել ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի աշխատանքը», -մեկնաբանեց Նաիրա Զոհրաբյանը` տեղեկացնելով, որ նախօրեին հայկական պատվիրակության բոլոր անդամները նամակ են հղել Բյուրոյի անդամներին` նշելով, թե ինչու է անընդունելի նման հանձնաժողովի գործունեությունը ԵԽ շրջանակներում:
«Եվ նաև տեղեկացրել էինք նամակում, որ հայկական պատվիրակությունն անպատակահարմար է գտնում մասնակցել նման վարժանքներին», -հավելեց հայկական պատվիրակության անդամը:
Զոհրաբյանի փոխանցմամբ, Բյորոյի նիստում ընթացակարգային խախտում է տեղի ունեցել: «Մենք պահանջել էինք քարտուղարությունից հայկական պատվիարկության նամակը պաշտոնապես հանձնել Բյուրոյի անդամներին, որպեսզի նրանք այսօր քվեարկության ժամանակ ունենան մեր պարզաբանումներով ու վերապահումներով նամակը, սակայն քարտուղարությունը դա չի արել, ինչը մենք գնահատում ենք ընթացակարգային խախտում», -բացատրեց Զոհրաբյանը:
Նա նաև փոխանցեց, որ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը ելույթ է ունեցել Բյուրոյի նիստում և ներկայացրել հայկական կողմի հստակ տեսակետը` մեզ համար անընդունելի է մի գործընթաց, որը ուղղակիորեն կարող է խոչընդոտել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը:
Զոհրաբյանի փոխանցմամբ ինքն անձամբ նախօրեին հանդիպել է Բյուրոյի անդամ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ Ժան Կլոդ Նինյոնի հետ և մնացել զարմացած: «Մինսկի խմբի անդամ երկրի ներկայացուցիչը ինձ հետ խոսելիս կիսեց հայկական կողմի մտահոգությունները, ասել, որ Մինսկի խմբին զուգահեռ գործընթացները անընդունելի են և խոստացավ, որ Բյուրոյում այդ մասին անպայմանորեն կբարձրաձայնի, բայց այսօր Բյուրոյի նիստում որևէ ծպտուն չի հանել», փոխանցեց Զոհրաբյանը` նկատելով, որ համանախագահ երկիր Ֆրանսիան այդ ուղղությամբ մտորելու բան ունի:
ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի նախագահ Հորդի Խուկլա ի Կոստայի հետ Նաիրա Զոհրաբյանը չի կարողացել հանդիպել`հարցադրումներ ուղղելու և հասկանալու արդյոք այս հարցում կատալոնացի պատգամավորն ունի շահերի բախում:
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության հետագա անելիքների մասին Զոհրաբյանը չմանրամասնեց և ասաց, որ Հայաստան գալուց հետո պատվիրակությունը քաղաքական ուժերի հետ կքննարկի այդ խնդիրը և համապատասխան հայտարարություն կանի:

Политика 15:06 28/01/2011
Подкомиссия ПАСЕ по Карабаху восстановлена. Армянская делегация не примет участия в этих упражнениях
На заседании Бюро Парламентской Ассамблеи Совета Европы принято решение возобновить деятельность подкомиссии по вопросу Нагорного Карабаха, сообщила Panorama.am член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян.
Испанский депутат от Либеральной партии Хорди Хукла и Коста (Jordi Xuclà i Costa) возглавит подкомиссию.
«Чавушоглу удалось решить жизненно важную для него задачу – восстановить работу подкомиссии по Карабаху», - добавила Н.Зограбян, сообщив, что накануне все члены армянской делегации направили письма членам Бюро, в которых сказано, почему неприемлема деятельность данной подкомиссии в рамках ПАСЕ.
«Мы также сообщили, что армянская делегация считает нецелесообразным свое участие в такого рода упражнениях», - сообщила она.
По словам Н. Зограбян, заседание Бюро прошло с процедурными нарушениями. «Мы потребовали у секретариата официально передать письмо армянской делегации членам Бюро, чтобы сегодня во время голосования у них было наше письмо с разъяснениями и комментариями, но секретариат не сделал этого, что мы рассматриваем как процедурное нарушение», - разъяснила Н. Зограбян.
Наша собеседница сообщила, что глава армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян выступил на заседании Бюро и представил четкую позицию армянской стороны – для нас неприемлем процесс, который может навредить деятельности Минской группы ОБСЕ.
По словам Н. Зограбян, она лично накануне встретилась с членом Бюро, французским депутатом Жаном Клодом Ниньо, но его поведение на заседании Бюро вызвало ее недоумение. Дело в том, что представитель страны – члена Минской группы ОБСЕ, согласился с точкой зрения армянской стороны, и заметил, что параллельные МГ ОБСЕ процессы неприемлемы, а также обещал поставить этот вопрос на заседании Бюро. Однако сегодня на заседании он не сказал ни слова. Н.Зограбян заметила, что Франции следует над этим задуматься.
Члену армянской делегации не удалось встретиться с новым председателем подкомиссии Хорди Хукла и Коста, чтобы задать ему вопросы, и понять, есть ли столкновение интересов в данном вопросе, и какова выгода каталонского депутата.
Армянская делегация примет решение о своих дальнейших действиях после возвращения в Армению и проведения консультаций с политическими силами страны.