Իրավունք 12:29 31/01/2011
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների մեջ ամենադժվարը հիերարխիկ բնույթ կրող կաշառակերության դեպքերի բացահայտումն է: Այդ մասին լրագրողների, քննիչների ու դատախազների մասնակցությամբ Ծաղկաձորում տեղի ունեցած աշխատանքային քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և կազմակերպված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Աշրաֆյանը:
Նրա խոսքով, աշխարհում չկա այնպիսի մի մեթոդիկա, որի օգնությամբ հնարավոր կլիներ բացահայտել հիերարխիկ ձևով, այսինքն երբ կաշառքը բաժնի մասնագետից անցնում է բաժնի վարիչին, այնուհետև` վարչության պետին, հետո` նախարարի տեղակալին, այնուհետև նախարարին կատարված կոռուպցիոն դեպքը:
Գլխավոր դատախազության պաշտոնյայի գնահատմամբ, ավելի արժեքավոր կլիներ տարվա մեջ կոռուպցիայի մեկ կամ երկու դեպք բացահայտել նախարարի կամ փոխնախարարի մասնակցությամբ, քան հազարավոր դեպքեր, երբ կոռուպցիա իրականացրել են կառավարման ստորին օղակներում:
«Տարվա մեջ ավելի լավ է ունենանք նախարարի կամ նախարարի տեղակալի պաշտոնեական դիրքի չարաշահման քրեորեն հետապնդելի հովանավորչության կամ կաշառակերության երկու դեպք, քան երեսուն դեպք, որ համատիրություններում կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում տեղեկանք տալու համար 1000 դրամ են վերցրել», -կարծիք հայտնեց Աշրաֆյանը:
Նա այդ դեպքերը չի նույնացնում, քանի որ որևէ հզոր պաշտոնյայի կողմից կատարված կոռուպցիոն արարքի բացահայտումը ուղղակիորեն արձագանք կգտնի իր ղեկավարած հիմնարկի բոլոր օղակներում:
«Եթե մի նախարար կոռուպցիոն հանցագործություն կատարելու մեջ բացահայտվի, ես կարծում եմ, որ համակարգում զգոն կլինեն, կվախենան, թույլ չեն տա իրենց այն, ինչ որ մինչ այդ եղել է թույլատրելի կամ անպատժելի», -նկատեց Աշրաֆյանը:
Միևնույն ժամանակ, դատախազության պաշտոնյան չի հավատում, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաները առավոտից երեկո կոռուպցիոն բնույթի ապօրինություններով են զբաղվում: Փոխարենը, նրա համոզմամբ, կոռուպցիոն հանցագործություններով առավոտից մինչև երեկո զբաղված են ստորին և միջին օղակի ծառայողական համակարգի աշխատակիցները:
Այնուհետև Աշրաֆյանը թվարկեց կոռուպցիայով զբաղվողներին. դրանք բուժաշխատողներն են, «անխտիր բոլոր» ուսումնական հաստատությունները, համատիրությունները, նոտարական գրասենյակները, անշարժ գույքի գրանցման կադաստրի մարմինները, հարկային ոլորտի աշխատողները: «Մի խոսքով այն համակարգն է, որտեղ ամեն օր առավոտից իրիկուն մեր հասարակության լայն զանգվածները շփվում են: Նրանց ուղեղներում նստացրել են միտքը` առանց գումարի հարց չի լուծվի», -հայտարարեց Աշրաֆյանը` նկատելով, որ այդ մարդկանց դեմ իրենց պայքարը չի ստացվում, քանի որ նրանց մեջ ձևավորվել է կարծրատիպ` «առանց վճարի ցանկացած բան գլուխ բերել հնարավոր չէ»:
«Մարդկանց մեջ գիտակցական հեղափոխություն պետք է իրականացնել` ամեն ինչ չէ, որ վճարովի պետք է լինի, դա ձեր իրավունքն է և դուք պետք է ձեր օրինական շահերի պաշտպանությունն իրականացնեք օրինական ճանապարհով», -հավելեց դատախազության պաշտոնյան:
Նշենք, որ Ծաղկաձորում հունվարի 29-ին տեղի ունեցած աշխատանքային քննարկումը քրեական դատավարության ընթացքում տեղեկատվության և արտահայտման ազատությունների հարցի վերաբերյալ էր: Աշխատանքային քննարկումը կազմակերպել էին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը և ՀՀ գլխավոր դատախազությունը՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:

Право 13:56 31/01/2011
Сложнее всего выявить коррупционные преступления, имеющие характер иерархического взяточничества. Об этом сообщил в ходе семинара в Цахкадзоре с участием журналистов, следователей и прокуроров начальник управления по борьбе с коррупцией и организованной преступностью генеральной прокуратуры Армении Армен Ашрафян.
По его словам, в мире нет разработанной методики, которая позволила бы выявить взяточничество иерархического характера, то есть, когда взятка идет вверх от сотрудника к начальнику отдела, потом к начальнику управления, затем к заместителю министра, а затем и к самому министру.
По оценке сотрудника генпрокуратуры, намного более ценными были бы один-два раскрытых случая коррупции с участием заместителя министра или министра, чем тысячи раскрытых случаев взяточничества в низших звеньях управления.
«Лучше иметь в год два случая уголовно наказуемого протекционизма или превышения полномочий со стороны министра или заместителя, чем тридцать случаев получения взяток в размере 100 драмов за предоставление справок в органах местного самоуправления», - выразил мнение А. Ашрафян.
Он не идентифицирует эти случаи, поскольку раскрытие коррупционного действия какого-нибудь могучего руководителя напрямую откликнется во всех звеньях руководимой им структуры.
«Если будет раскрыто коррупционное преступление одного министра, я думаю, в системе станут бдительными, появится страх, они больше не позволят себе то, что до этого было позволительным и ненаказуемым», - заметил А. Ашрафян.
В то же время, сотрудник генпрокуратуры не верит, что высокопоставленные должностные лица с утра до вечера заняты беззакониями коррупционного характера. Вместо этого, он уверен, что коррупционными преступлениями с утра до вечера заняты сотрудники низшего и среднего звена.
Затем А. Ашрафян перечислил коррупционеров по специальностям: это работники сферы образования, «все без исключения» учебные заведения, кондоминимумы, нотариальные конторы, органы кадастра недвижимости, налоговые органы. «Одним словом, это те системы, с которыми с утра до вечера общаются широкие слои населения. В их головах насаждается мысль, что без денег вопрос не решится», - заявил А. Ашрафян, заметив, что их борьба против этих людей не удается, поскольку у них сложился стереотип: «невозможно решить какой-либо вопрос без денег».
«Необходима революция в сознании людей, не за все надо платить, это ваше право, и вы должны защищать свои законные права законными способами», - заметил сотрудник прокуратуры.
Отметим, что рабочий семинар, прошедший в Цахкадзоре 29 января, был посвящен вопросам свободы информации и выражения в ходе судопроизводства. Рабочий семинар организовали Центр свободы информации и генпрокуратура Армении при поддержке USAID.