Հասարակություն 15:26 02/02/2011
Մալաթիայի նահանգապետ Ուլվի Սարանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ իրենք գարնանը վերսկսելու են Հրանտ Դինքի ծննդավայրում` Մալաթիա քաղաքի Չավուշօղլու թաղամասում գտնվող հայկական Թաշհորոն եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները:
Այս մասին տեղեկացնում է «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքը:
Նահանգապետը նաև նշել է, որ վերանորոգման աշխատանքներից հետո հիշյալ եկեղեցին,  հավանաբար կօգտագործվի իբրև գրադարան:
«Հայկական համայնքի բացակայության պատճառով այն չի կարողանա գործել իբրև աղոթատեղի ու կանոնավոր պատարագներ մատուցող եկեղեցի: Բայց ամեն դեպքում տարին մեկ անգամ պատարագ մատուցելու թույլտվություն կտրվի: Եկեղեցին էլ է մեզ համար տաճար, մզկիթն էլ»,- ասել է Մալաթիայի նահանգապետը:
Հիշեցնենք, որ 280-ամյա հայկական այդ եկեղեցին ժամանակի ընթացքում ծայրահեղ անբերակարգ վիճակի է մատնվել. վնասվել է փայտե գմբեթը, անընթեռնելի են դարձել եկեղեցու պատերին արված փորագիր գրությունները:

Общество 16:35 02/02/2011
Весной возобновятся работы по восстановлению армянской церкви Ташгорон в квартале Чавушоглу города Малатии – родине Гранта Динка. Об этомм как передает информационный сайт Ermenihaber.am, сообщил на пресс-конференции губернатор провинции Малатии Турции Ульви Саран.
Губернатор сообщил, что после реконструкции церковь, по всей вероятности будет использоваться как… библиотека.
«Из-за отсутствия армянской общины она не сможет действовать как молитвенный дом, как церковь, в которой проходят регулярные литургии. Но, в любом случае, будет дано разрешение на проведение литургии раз в год. Для нас церковь тоже является храмом, как и мечеть», - заявил губернатор Малатии.
Напомним, что 280-летняя армянская церковь Малатии находится в крайне плачевном состоянии: поврежден деревянный купол, стерты армянские надписи на стенах.