2010թ.-ին արձանագրված 25 % գնաճը բացառիկ ցուցանիշ է վերջին մի քանի տասնամյակների համար
Ամբողջ աշխարհում գնաճային դրսևորումները ուժգնացել են, ինչին նպաստել են պարենային ապրանքների գների թռիչքաձև աճը: Ինչպես այսօր կայացած ասուլիսում ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը, 2010թ.-ի կեսերից սկսած մի շարք հիմնական պարենային ապրանքների միջազգային գները ավելի քան 40%-ով աճել են և շարունակում են աճել:
Նրա խոսքերով, Համաշխարհային բանկի պարենի ինդեքսը 2010թ.-ին արձանագրել է 25 % աճ, ինչը, ըստ Ա.Ստեփանյանի, «բացառիկ ցուցանիշ է վերջին մի քանի տասնամյակների համար»: Նշվեց նաև, որ այս տարվա հունվարին ևս որոշակի աճի միտում կա:
Անդրադառնալով գնաճային դրսևորումներին, Ա.Ստեփանյանը նշեց, որ զարգացող երկրներում` հատկապես սպառողական զամբյուղում պարենի մեծ կշիռ ունեցող երկրներում, ավելի շատ են արտահայտվել գնաճային դրսևորումները, այդ թվում` նաև Հայաստանում, որտեղ 2010 թ-ին տարեկան գնաճը կազմել է 9,4 %: «Սա մեզ նման երկրների հետ համադրելի ցուցանիշ է»,- նշեց նա` հավելելով, որ օրինակ` ԱՊՀ երկրներում 9-10 % գնաճ է արձանագրվել: Ա.Ստեփանյանի գնահատմամբ, Հայաստանում տարեկան գնաճն ավանդաբար 4,5 %-ից ցածր է եղել, իսկ Վրաստանում տարեկան միջին ցուցանիշը կազմել է 6-6,5%, ԱՊՀ-ում` 12 %: «Բնականաբար գնաճի երևույթները շատ ավելի ցավոտ են այն երկրների համար, որոնք մշտապես ցածր գնաճի միջավայրում են գործում, հատկապես այն դեպքում, երբ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գներն են հիմնակնում աճում»,- ընդգծեց Ա. Ստեփանյանը:
Ըստ նրա, նախորդ տարվա 9,4 % գնաճի 7.5 %-ը պայմանավորված է պարենային ապրանքների գներով, դրանից 5 %-ը ներքին պարենային ապրանքների գնաճն է: Առաջին գործոնը, որը նոր գնաճային ազդակներ հաղորդեց Հայաստանի տնտեսությանը, ցորենի միջազգային գնի կտրուկ աճն էր, որին հաջորդեց այլ պարենային ապրանքների միջազգային գների աճը: Հաջորդ էական գործոնը գյուղատնտեսության ճյուղի խորը անկումն էր, որն արտահայտվեց գյուղատնտեսական մթերքների առաջարկի կտրուկ նվազմամբ:
Ակնհայտ էր, որ գնաճային միջավայրը ձևավորվում է բացառապես առաջարկի գործոններով պայմանավորված, ուստի առաջարկի կրճատումն անդրադարձավ գնաճի ցուցանիշի վրա:

Повышение цен на международном рынке и спад сельского хозяйства страны – основные факторы роста инфляции в Армении
Во всем мире зафиксирован рост инфляции, чему способствует резкое повышение цен на продовольственные товары, сообщил сегодня на пресс-конференции начальник финансово-кредитного управления Центрального банка Армении Артур Степянан. По его данным, с середины 2010 года международные цены на основные продтовары возросли на 40%, и они продолжают расти.
Он проинформировал, что продовольственный индекс Всемирного банка в 2010 году возрос на 25%, что, по словам А.Степяняна, является «исключительным показателем для последних десятилетий». Причем в январе этого года тенденция роста сохраняется.
Говоря об инфляции, А. Степанян отметил, что в развивающихся странах, в частности, в странах, где продтовары имеют большой вес в потребительской корзине, инфляция выше, в частности, в Армении она составила по итогам 2010 года 9.4%.
«Этот показатель сопоставим с показателями таких стран, как наша», - сказал он, отметив, что, в странах СНГ инфляция составила 9-10%. По словам А. Степаняна, в Армении годовая инфляция обычно не превышала 4.5%, в Грузии среднегодовой показатель составлял 6-6.5%, в СНГ – 12%. «Естественно, рост инфляции намного болезнен для тех стран, которые постоянно действовали в среде низкой инфляции, и особенно в тех случаях, когда растут цены на товары первой необходимости», - подчеркнул начальник управления.
По его словам, в 9.4% годовой инфляции 7.5% - составляющая продовольственных цен, а из них 5% - рост цен на продтовары внутреннего производства. Первым фактором, который стал сигналом для инфляции в Армении, явилось резкое повышение международной цены на пшеницу, после чего последовал рост цен на другие продтовары.
Следующий существенный фактор – глубокий спад сферы сельского хозяйства, который сопровождался резким сокращением предложения сельхозпродукции. Было очевидно, что инфляционная среда формируется исключительно под воздействием факторов предложения, следовательно, сокращение предложения сказалось на показателях инфляции.