Հասարակություն 13:38 07/02/2011
Այսօր հանրապետության առանձին շրջաններում հնարավոր է դիտվեն թույլ տեղումներ: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Հայպետհիդրոմետի օպերատիվ հիդրոօդերևութաբանության կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
Հանրապետության արևելյան շրջաններում դիտվում է մինչև 10-12 աստիճան տաքություն: Նա նշեց, որ Հանրապետությունում այս տարի, ի տարբերություն նախորդների,  ամենուրեք տաք եղանակ է` ձմռան այս ամսվա համար, բացառությամբ, Արարատյան դաշտի, որտեղ ցուրտ օդը պահպանվում է: «Արարատյան դաշտն ունի այնպիսի աշխարհագրական առանձնահատկություն, երբ ցուրտ օդը ներթափանցում է, դժվարությամբ է այն դուրս գալիս»,-հավելեց նա:
Զ. Պետրոսյանը նշեց, որ փետրվարի 8-ին և 9-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Առաջիկա օրերին օդի ջերմաստիճանի էական փոփոխություն չի սպասվում: Երևանում այսօր ցերեկը կգրանցվի -2-4 աստիճան:
Նշենք, որ ավելի վաղը Զարուհի Պետրոսյանը հայտնել էր, որ  փետրվարին սպասվում են նորմայից ավելի տեղումներ, կգրանցվի մինչև 73 մմ տեղում: Հունվարի համեմատ փետրվարին ընդամենը 1 աստիճանով է հանրապետության ջերմաստիճանը ցածր լինելու:
Ցուրտ օրերը գրանցվելու են փետրվարի առաջին 10-օրյակում, իսկ վերջին տասնօրյակում ջերմաստիճանը գնալով կտաքանա: Նրա փոխանցմամբ, ըստ կլիմայական կանխատեսումների, օրերը կտաքանան փետրվարի կեսերից հետո, իսկ փետրվարի երրորդ տասնօրյակում օդի ջերմաստիճանը նկատելի կբարձրանա:

Общество 14:51 07/02/2011
В отдельных районах Армении сегодня возможны осадки в виде слабого снега, сообщила Panorama.am начальник службы оперативной гидрометеорологии «Армгосгидромета» Заруи Петросян.
Она сообщила, что в восточных районах Армении наблюдается теплая погода, температура здесь достигает +10-+12°C. Вообще на всей территории республики наблюдается теплая для февраля погода, за исключением Араратской долины, где держится мороз. «Араратская долина имеет одну географическую особенность, когда сюда проникает холодный воздух, он с трудом выходит», - заметила З. Петросян.
Метеоролог сообщила, что 8 и 9 февраля в Ереване ожидается погода без осадков. Существенного изменения температуры воздуха не ожидается. Сегодня днем в Ереване -2-4°C.
Напомним, что ранее З. Петросян сообщила, что в феврале количество осадков превысит месячную норму, а по сравнению с январем температура воздуха понизится на 1°C.
Холода продлятся до 10 февраля, с середины февраля температура начнется повышаться, а в последней декаде месяца начнется настоящая оттепель.