Քաղաքական 14:34 09/02/2011
ՀՀ-ում Իրանի նախկին դեսպան. Ադրբեջանը ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ԼՂ հարցում հայտնվել է մեկուսացման մեջ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում վերջին շրջանում հաճախակի նկատվող հրադադարի ռեժիմի խախտման փաստերին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի սպառնալիքներին, Հայաստանը պատասխանել է, որ պատրաստ է վճռական հակահարված տալու ռազմական ցանկացած ոտնձգության:
Այդ մասին իրանական «ԻՌԱՍ» վերլուծական կենտրոնին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ-ում Իրանի նախկին դեսպան Մոհամմադ Ֆարհադ Քոլեյնին:
Դեսպանը, խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչման և տարածաշրջանի մյուս հակամարտությունների մասին, նշել է, որ Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում վկայակոչում է Կոսովոյի անկախության փաստը, իսկ Ադրբեջանը ստեղծված նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, հաշվի չառնելով միջազգային ասպարեզում կատարված որոշ իրադարձություններ, հայտնվել է մեկուսացման մեջ:
Անդրառնալով ՀՀ խորհրդարանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հնարավոր ճանաչման հարցին` Մոհամմադ Ֆարհադ Քոլեյնին նշել է, որ ղարաբաղյան հարցը ընդհանուր առմամբ հայերի ինքնության մեջ մեծ և կարևոր դեր ունի, բացի այդ Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այդ մասին վերջերս նշել է, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ծավալված զարգացումները հիմնված են եղել Ղարաբաղի պատմական ինքնագիտակցության վրա:

Регион 15:21 09/02/2011
Бывший посол ИРИ в Армении: Азербайджан в новой геополитической ситуации в вопросе Карабаха оказался в изоляции
На участившиеся в последнее время на линии карабахо-азербайджанского соприкосновения случаи нарушения режима прекращения огня, а также на угрозы Азербайджана решить нагорно-карабахский конфликт военным путем Армения ответила, что готова дать решительный ответ на любое военное посягательство.
Об этом в интервью иранскому аналитическому центру «ИРАС» заявил бывший посол Ирана в Армении Мохаммад Фархад Колейни.
Говоря о международном признании Нагорного Карабаха и других региональных конфликтах, посол отметил, что в переговорах по урегулированию НК конфликта Армения ссылается на факт признания Косово, а Азербайджан в сложившейся новой геополитической ситуации, не учитывая некоторые события на международной арене, оказался в изоляции.
Говоря о возможном признании независимости Нагорного Карабаха парламентом Армении, Колейни отметил, что Карабах имеет большое значение в вопросе идентичности армян, кроме того президент Армении Серж Саргсян по этому поводу отметил, что развития в Карабахе после распада СССР основаны на историческом самосознании народа Карабаха.