Հասարակություն 12:21 07/03/2011
2009թ. հուլիսին Թեհրանից Երևան թռչող իրանական «Քասպիան» ավիաընկերությանը պատկանող TU 154 ինքնաթիռի կործանման պատճառը տեխնիկական խնդիրն է եղել: Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` հայտարարել է Իրանի Օդային տրանսպորտի թռիչքային ստանդարտացման կազմակերպության փոխնախագահ Հոսեյն Հաբիբի Ահզունը:
Իրանցի պաշտոնյան նշել է, որ հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ թռիչքի ժամանակ շարժիչի կոմպրեսորներից մեկն անջատվել է, որի պատճառով ընդհատվել է վառելիքի մատակարարումը դեպի շարժիչ, որի արդյունքում կործանվել է ինքնաթիռը:
Հիշեցնենք, որ TU 154 ինքնաթիռը կործանվել էր թռիչքից 16 րոպե անց Իրանի Ղազվին քաղաքի մոտակայքում, ինքնաթիռում գտնվում էր 168 մարդ`  մեծամասնությունը հայ: Բոլորը  զոհվել էին:

Общество 12:50 07/03/2011
Причина крушения авиалайнера TU 154 иранской компании «Каспиан», совершающего полет Тегеран-Ереван в июле 2009 года – технические неполадки. Об этом, как передает иранское агентство «ИСНА», заявил заместитель председателя организации стандартизации воздушного транспорта Ирана Хосейн Хабиби Ахзун.
По словам иранского чиновника, в ходе расследования выяснено, что во время полета вышел из строя один из компрессоров двигателя, в результате чего прекратилась подача топлива в двигатель, и самолет потерпел крушение.
Напомним, что самолет TU 154 потерпел крушение спустя 16 минут после взлета в окрестностях города Казвин Ирана. В самолете находилось 168 человек, по большей части армяне, они все погибли.