Քաղաքական 17:32 30/09/2011
Կիպրական և թուրքական համայնքի ներկայացուցիչներին համապատասխան անցագրեր են տրվել երկկողմ բանակցությունների կոնտեքստում
ՄԱԿ-ի արարողակարգի աշխատակիցների կողմից Կիպրոսի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչներին համապատասխան անցագրեր են տրվել երկու համայնքների (կիպրական և թուրքական) միջև ընթացող բանակցությունների կոնտեքստում»,- Panorama.am -ի հարցմանը, թե ինչ կարգավիճակով է թույլ տրվել Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչներին մասնակցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 66-րդ նստաշրջանին, պատասխանել է ՄԱԿ-ում Կիպրոսի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության մամուլի գծով խորհրդական Մարիա Զոուպանիոտիսը:
«Անցագրի վրա իրենց կարգավիճակի դիմաց գրված է` «Կիպրոսի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչ»: Նյու-Յորքում գտնվող Կիպրոսի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև իրենց ղեկավարությունը` օգտվելով իրենց տրված հավատարմագրերից, օգտագործել են այդ հանգամանքը և ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի Բարձր մակարդակով տեղի ունեցող հանդիպումների շաբաթը ծառայեցրել են ի նպաստ իրենց անջատողական նպատակների»,- ասված է հարցման պատասխանի մեջ:
«Կցանկանայի նշել, որ այսպես կոչված «Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական Հանրապետություն»-ը անօրինական միավոր է, որի գոյությունը դատապարտում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած 541 բանաձևը»,- հավելել է  Մարիա Զոուպանիոտիսը:
Նշենք, որ Թուրքիայի և ՀԿԹՀ միջև կիպրական կղզու ափամերձ շրջաններում նավթի և գազի որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու մասին պայմանագիրը կնքվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի կողասրահներից մեկում:
Իր նյու-յորքյան այցի շրջանակներում ՀԿԹՀ նախագահ Դերվիշ Էրօղլուն ՄԱԿ-ի գլխավոր Ասամբլեայի կուլուարներում հանդիպում է ունեցել նաև Ալբանիայի վարչապետ Սալի Բերիշայի հետ:

Politics 18:08 30/09/2011
“UN protocol, in the context of negotiations with the two communities in Cyprus, issued ground passes for the representatives of the Turkish Cypriot community,” said Maria Zoupaniotis, the spokeswoman of the permanent representation of Cyprus to the UN, in response to Panorama.am request on the status of Turkish Cypriot delegation taking part in the 66th session of the UN General Assembly.
“Their status, as indicated on the ground pass is “representative of the Turkish Cypriot community”. The Turkish Cypriot representatives in NY as well as members of their leadership took advantage of this accreditation and they used it during the High-level week of the UN General Assembly to advance their secessionist goals. I would like to note that indeed the so called “TRNC” is an illegal entity condemned by the Security Council in SC resolution 541 (1984),” is written in M. Zoupaniotis’ answer.
The continental shelf delimitation agreement was signed by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and Turkish Cypriot leader Dervis Eroglu on the sidelines of the UN General Assembly.