Տնտեսություն 14:13 24/11/2011
«Մեկ ամիս առաջ վրացական կողմը հայտարարել էր, որ մեքենաներին չի թույլատրվում ձմեռային շրջանում անցնել Վերին Լարսի անցակետով: Այս պահին որոշակի խնդիր կա` մոտ 150-180 մեքենա ճանապարհի վատ լինելու պատճառով կանգնած է այդ անցակետում»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի ճանապարհային դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն, վերջին 10 օրերին ձյան առատ տեղումների և սառցակալման հետևանքով Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարսի ճանապարհի Գուդաուրի (Պոստա)-Կոբի հատվածում երթևեկությունն արգելված է տրեյլերների, կիսատրեյլերների և 30-ից ավելի նստատեղ ունեցող ավտոբուսների համար: Արդեն 10 օրից ավելի է հայկական բեռնատարները կագնած են Վերին Լարսի անցակետում:
Մ.Վարդանյանը նշեց, որ առանձին դեպքերում թույլ են տալիս վրացական սահմանն անցած մեքենաներին դուրս բերել այդտեղից: «Վրացական կողմ անցածներին միանշանակ օգնություն է ցուցաբերվում: Հայկական փոխադրող մի ընկերություն ունի ծանր մեքենա և տեղում հանում է մեքենաներին»,-ասաց նախարարը: Նա նաև տեղեկացրեց, որ վրացական կողմի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն համատեղ հայ-վրացական ընկերություն ստեղծելու մասին, որպեսզի նման խնդիրներ չառաջանան:
«Հիմա աշխատում ենք այդ մեքենաների հարցը կարգավորելու ուղղությամբ: Այդ մեքենաները հիմնականում կուտակված են ռուս-վրացական սահմանի հատվածում»,-ասաց նախարարը:
Պատասխանելով հարցին, թե ճիշտ է, որ «Սպայկա» ընկերության մեքենաններն անարգել անցնում են, նախարարը նշեց, որ նման բան չկա  «Սպայկա»-ն ունի ծանր մեքենաներ, որոնց օգնությամբ տեղափոխում է նաև իր մեքենաները: Երկու օր առաջ ինձ մոտ եղել է հանդիպում բեռնաբափոխադրողների և «Սպայկա»-ի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այդ ընկերությունը վրացական կողմ անցած մեքենաներին օգնի տեղափոխվել»:
Նախարարի խոսքերով` վրացական կողմը խնդրի լուծման հետ կապված ունի ծրագրեր, որոնք ներկայացվել են հայկական կողմին: Մասնավորապես` խոսքը գնում է մեծ թունելի կառուցման մասին:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը նշեց, որ եթե մեկ- երկու օրից եղանակային պայմանները չբարելավվեն, ապա բեռները կտեղափոխվեն լաստանավով:

Экономика 14:45 24/11/2011
Около месяца назад грузинская сторона заявила, что в зимнее время года проезд через автомобильный контрольно-пропускной пункт Верхний Ларс будет запрещен, однако на данный момент возникла определенная проблема: порядка 150-180 машин из-за непроходимости дороги застряли на полпути. Об этом сообщил сегодня министр транспорта и связи Армении Манук Варданян после заседания правительства РА.
По его словам, в отдельных случаях разрешают выводить из этой зоны автомобили, пересекшие грузинскую границу. Более того, подчеркнул министр, грузинская сторона «однозначно оказывает помощь». М. Варданян также отметил, что будет создана совместная армяно-грузинская компания для решения проблем с грузоперевозками, возникающими в зимние месяцы из-за обильных снежных осадков.
«В настоящее же время работаем над решением проблемы застрявших автомобилей, которые в основном скопились на участке грузино-российской границы», – сказал министр.
В свою очередь глава Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян отметил, что если через день-два погода не улучшится, то груз будет перевезен на пароме.
Известно, что автомобильный контрольно-пропускной пункт «Казбеги – Верхний Ларс» является единственным на грузино-российской границе (прочих пунктов Грузия лишилась, утратив контроль над территорией Абхазии и Южной Осетии). В 2006 году КПП был закрыт на ремонт по инициативе российской стороны. В Тбилиси это решение расценили как попытку экономического давления. «Верхний Ларс» вновь заработал в марте 2010 года по инициативе армянской стороны: Армения через него восстановила контакт со своим крупнейшим экономическим и стратегическим партнером – Россией.
Официальный Тбилиси в свою очередь отмечал, что самой Грузии возобновление транспортного сообщения существенной выгоды не приносит, поскольку ввоз сельскохозяйственной продукции из республики в Россию по-прежнему запрещен.