Հասարակություն 15:59 31/01/2012
«ԱՄՆ-ում սպանվել է Ռուսաստանից որդեգրված 8-ամյա երեխան. նա մահացել է դանակի բազմաթիվ հարվածներից», «Կանադայում սպանվել է որդեգրված ռուս երեխան», «Վեց տարի տևեց երկու լեսբուհիների դատական քաշքշուկը, որոնցից ամենքը պայքարում էր Կազախստանից որդեգրված երեխայի մայրը կոչվելու համար» և այլն: Նմանատիպ լուրեր` որդեգրված երեխաների սպանությունների, նրանց նկատմամբ իրականացրած բռնությունների, այլասերված գործողությունների, նրանց` իբրև առանձին օրգանների դոնորներ դարձնելու ու մնացածի մասին պարբերաբար գրում է հատկապես ռուսական մամուլը, իսկ ռուսաստանյան դատարաններում բազմաթիվ են տվյալ փաստերով քրգործերը:
Բայց հայաստանյան ԶԼՄ-ներում երբևէ նմանատիպ տեղեկություն Հայաստանից որդեգրված երեխաների ճակատագրի վերաբերյալ չի եղել. այնպիսի տպավորություն է, որ հայ մանուկները օտար-ամայի ճամփեքում, ի տարբերություն իրենց ռուսաստանցի հասակակիցների, լավ բախտի ու ճակատագրի են արժանանում:
Արդյո՞ք դա այդպես է:
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը ևս այս հարցերով հետաքրքրվել ու համապատասխան հարցում է ուղարկել ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին` պարզելու` իսկապե՞ս ամեն ինչ այդքան հրաշալի է, որքան կարելի է ենթադրել տհաճ ու արյունոտ լուրերի բացակայությունից:
Ա.Բախշյանը, մասնավորապես, հետաքրքրվել էր, թե վերջին տարիներին քանի՞ երեխա է որդեգրվել և տեղափոխվել արտերկիր և ի՞նչ մարմին է վերահսկում որդեգրված երեխաների հետագա ճակատագրերը:
Նախարարի պատասխանից տեղեկանում ենք, որ այո` ամեն ինչ ավելի քան հրաշալի է (թու-թու-թու).
«Մինչ օրս թե ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը և թե կենտրոնական մարմինը (Արդարադատության նախարարությունը-խմբ.) որդեգրված երեխաների իրավունքների և օրինական շահերի խախտման վերաբերյալ որևէ հաղորդում չեն ստացել, երեխայի վերադարձի դեպք չի արձանագրվել, դեռ ավելին` կան բազմաթիվ փաստեր, զեկույցներ, նամակներ և լուսանկարներ որդեգրված երեխաների նկատմամբ իրականացված խնամքի և հոգատարության, որդեգրողների կողմից իրենց պարտականությունների պատշաճ կատարման մասին»,-մասնավորապես ասված է Հ.Թովմասյանի պատասխան նամակում:
Նախարարը նաև տեղեկացնում է, որ կենտրոնական մարմինը իր գործունեությունը իրականացնում է 2010թ. ապրիլից (2007-09թթ. վերաբերյալ տեղեկատվությունը ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանն է պատկանում) և այդ տարվա ընթացքում օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից որդեգրվել է 69 երեխա` 41 աղջիկ և 28 տղա, իսկ 2011թ-ին 63 երեխա` 42 աղջիկ և 21 տղա.
«Ընդ որում , օտարերկրյա քաղաքացիների (որոնց թվում քիչ չեն ազգությամբ կամ ծագումով հայերը) կողմից որդեգրված երեխաների գերակշիռ մասը ունեցել են առողջական խնդիրներ,մասնավորապես ավելի հաճախ են արձանագրվում այնպիսի հիվանդություններ կամ ֆիզիկական արատներ, ինչպիսիք են վերջույթների բացակայությունը, վերին քիմքի փեղեքումը, էնցեֆալոպաթիա (ուղեղի բորբոքում), հիդրոցեֆալիա (ուղեղի թաղանթի ջրգողություն) դաունի սինդրոմ, սրտի բնածին արատ և այլն»,- նշում է նաև Հ.Թովմասյանը:
Ինչ վերաբերվում է որդեգրված երեխաների հետագա ճակատագրին հետևելուն, ապա տեղեկանում ենք, որ ՀՀ Ընտանեկան օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի և Կառավարության 2010թ. թիվ 269-Ն որոշման պահանջների համաձայն օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից ՀՀ տարածքից դուրս որդեգրված ՀՀ քաղաքացի երեխաների իրավունքների և շահերի պաշտպանությունը, միջազգային իրավունքի նորմերով թույլատրվող սահմաններում իրականացնում են ՀՀ հյուպատոսական հիմնարկները, որտեղ նշված երեխաները մինչև չափահաս դառնալը գտնվում են հաշվառման մեջ:
Ո՞րն է պատճառը, որ ի տարբերություն հետխորհրդային այլ երկրներից որդեգրած երեխաների դժբախտ ճակատագրերի, հայ մանուկները, այն էլ նմանատիպ արատներով, ոչ միայն հետաքրքրություն են առաջացնում ու ցանկություն որդեգրելու, այլև նորմալ ընտանեկան միջավայր են վայելում (ինչը թերևս ենթադրելի է նախարարի նամակից):
Գուցե այն, որ, ինչպես նախարար Թովմասյանն է տեղեկացնում, որդեգրողների թվում քիչ չեն ազգությամբ կամ ծագումով հայերը: Կամ գուցե, ի տարբերություն Ռուսաստանի և այլ երկրների, որոնց մանուկները որդեգրվում են օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից, Հայաստան պետության կողմից որդեգրող-թեկնածուների առաջ քաշվող իրավական պահանջները և մնացածն ավելի բարձր են:
Հոդվածում առկա հարցադրումներն ամենևին էլ չեն նշանակում, որ վերը շարադրված փաստերը չեն ուրախացնում, այն է` հայ մանուկներին չեն սպանում, չեն ծեծում կամ բռնաբարում, կամ էլ օրգանների համար չեն մասնատում: Պարզապես մտավախություն կա` արդյո՞ք իրականում գործ չունենք տեղեկատվության պակասի կամ դրա քողարկման հետ: Ի վերջո հայ ենք չէ. երբ ամեն ինչ շատ լավ է, մտածում ես` «այստեղ մի բան էն չի»:

Разное 19:39 31/01/2012
“В США убит усыновленный в России 8-летний ребенок: он скончался от многочисленных ножевых ранений”, “В Канаде убит усыновленный русский ребенок”, “Шесть лет длилась судебная волокита по делу двух лесбиянок, каждая из которых боролась за право называться матерью усыновленного ребенка из Казахстана” и др. Подобные новости – об убийствах усыновленных детей, о применении к ним насилия, о действиях нетрадиционной сексуальности, о том, что их, якобы, делали донорами отдельных органов, и обо всем остальном периодически пишет, особенно, русская пресса, а в российских судах множество уголовных дел по этим фактам.
Но в армянских СМИ никогда не было подобных сообщений относительно судьбы усыновленных из Армении детей, такое впечатление, что армянские дети вдали от родины, в отличие от своих российских сверстников, удостаиваются хорошей судьбы и счастья.
Действительно ли это так?
Депутат фракции “Наследие” НС РА Анаит Бахшян заинтересовалась этими вопросами и направила соответствующий запрос министру юстиции РА Грайру Товмасяну для выяснения, действительно ли все настолько прекрасно, насколько можно предположить, исходя из отсутствия неприятных и кровавых новостей.
А. Башхян, в частности, поинтересовалась, сколько детей в последние годы было усыновлено и увезено за границу и какой орган контролирует дальнейшую судьбу усыновленных детей.
Из ответа министра видно, что да, все более чем прекрасно (тьфу-тьфу-тьфу). “До сих пор ни Министерство иностранных дел РА, ни центральный орган (Министерство юстиции – ред.) не получали каких-либо уведомлений о нарушении прав и законных интересов усыновленных детей, случаи возвращения детей не зафиксированы, более того, есть многочисленные факты, отчеты, письма и фотографии о проявленных в отношении усыновленных детей заботе и уходе, о надлежащем исполнении опекунами своих обязанностей”, - говорится, в частности, в ответном письме Г. Товмасяна.
Министр также проинформировал, что центральный орган осуществляет свою деятельность с апреля 2010 г. (информация относительно периода 2007-2009 гг. принадлежит Министерству труда и социальных вопросов РА) и в течение этого года иностранными гражданами было усыновлено 69 детей, из коих 41 девочка и 28 мальчиков, а в 2011 – 63 ребенка, из них 42 девочки и 21 мальчик.
“В то же время, большинство усыновленных иностранными гражданами (среди которых немало армян по национальности или имеющих армянские корни) детей имели проблемы со здоровьем, в частности, чаще встречались такие болезни или физические недостатки, как отсутствие конечностей, расщелина верхнего неба, энцефалопатия (воспаление мозга), гидроцефалия (водянка головного мозга), синдром Дауна, врожденный порок сердца и др.”, - отметил также Г. Товмасян.
Что касается отслеживания дальнейшей судьбы усыновленных детей, то сообщаем, что согласно требованиям ст. 150 Семейного Кодекса РА и решения Правительства 2010 г. номер 269-Н, защита прав и интересов детей граждан РА, усыновленных иностранными гражданами и вывезенных за пределы РА, в границах, установленных нормами международного права, осуществляют консульские учреждения РА, в которых усыновленных дети стоят на учете до своего совершеннолетия.
В чем причина того, что в отличие от детей, усыновленных из других постсоветских республик и удостоившихся несчастной судьбы, армянские дети, да еще и с подобными физическими недостатками не только вызывают интерес и желание усыновить, но и наслаждаются нормальной семейной обстановкой (что предполагается из письма министра)? Может в том, что, как информирует министр Товмасян, среди опекунов немало армян или имеющих армянские корни. Или, в отличие от России и других стран, в которых иностранные граждане усыновляют детей, армянское государство предъявляет гораздо более высокие правовые требования кандидатам в опекуны.
Вопросы, поставленные в статье, вовсе не означают, что представленные выше факты не радуют, что армянских детей не убивают, не избивают или насилуют, или не пускают на органы. Просто есть опасение, в действительности не имеем ли мы дело с недостатком информации или с ее утаиванием. В конце концов, мы же армяне: когда все хорошо, думаем: “Здесь что-то не то”.