Հասարակություն 10:55 09/02/2012
ԳԱԱ նախագահությունում կայացել Բյուրականի աստղադիտարանի (ԲԱ) տնօրենի ընտրությունները։ Այդ պաշտոնում 2 տարով վերընտրվեց Հայկ Հարությունյանը, ով աստղադիտարանի տնօրենն է 2004 թվականից: Մյուս թեկնածուն «Գալակտիկա» ՓԲԸ տնօրեն Արա Միրզոյանն էր, սակայն 15 քվեարկողներից 14-ը ձայները տվեցին Հայկ Հարությունյանի օգտին, և մեկ քվեաթերթիկ ճանաչվեց անվավեր: Այս մասին հայտնեցին Հայկական աստղագիտական ընկերությունից:
«Քանի որ ԲԱ տնօրենի ընտրությունների հետ կապված մի շարք տարատեսակ հրապարակումներ և համացանցային տեղեկություններ են տարածվել, հիշեցնենք, որ տնօրենի ընտրություններն իրականացվում են ՀՀ ԳԱԱ նախագահության կողմից` ինստիտուտի և բաժանմունքի ժողովներում առաջադրված թեկնածուների քննարկումներից հետո: Այդ ժողովներում տեղի է ունենում ոչ թե ընտրություն, այլ քվեարկության միջոցով թեկնածուների վերաբերյալ կարծիքի արտահայտում: Համապատասխան ժողովները տեղի էին ունեցել հունվարի 31-ին Բյուրականում, որտեղ մեծամասնության հավանությանն էր արժանացել Արա Միրզոյանը և փետրվարի 6-ին Ակադեմիայում, որտեղ միաձայն հավանության էր արժանացել Հայկ Հարությունյանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Общество 11:59 09/02/2012
В Президиуме Национальной академии наук РА состоялись выборы директора Бюраканской Обсерватории. На эту должность на 2 года переизбран Айк Арутюнян, который занимает этот пост с 2004 г. Другим кандидатом на этот пост был директор ЗАО “Галактика” Ара Мирзоян. Но из 15 голосов 14 было отдано кандидатуре Айка Арутюняна, 1 бюллетень признан недействительным. Об этом говорится в сообщении Армянского астрономического общества.
“Поскольку на тему выборов директора Бюраканской обсерватории было много разнообразных публикаций и сведений в интернете, напомним, что выборы директора проводятся президиумом НАН РА после обсуждения кандидатур, выдвинутых на собраниях в институтах и отделениях. На этих собраниях проводится не выборы, а посредством голосования выражаются мнения относительно кандидатов.
Соответствующие собрания состоялись 31 января в Бюракане, где одобрение большинства получил Ара Мирзоян, и 6 февраля в Академии, где единогласное одобрение получил Ара Арутюнян”, - говорится в сообщении.