Հասարակություն 18:24 02/04/2012
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմության մեջ, որն առատ է Ադրբեջանի կողմից թույլ տրված դաժանության և վանդալիզմի բազմաթիվ փաստերով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի դեպքերը մեկն են սադիզմի և գազանաբարո վարքի այն ամենածայրահեղ դրսևորումներից, որոնք երբևէ հայտնի են եղել մարդկությանը:
1992 թվականի ապրիլի 10-ին, երեք ժամանոց հրետանային նախապատրաստությունից հետո Ադրբեջանի կանոնավոր բանակի ստորաբաժանումները ադրբեջանական Միր-Բաշիր (այժմ` Թարթառ) բնակավայրից ներխուժեցին Մարաղա` ղարաբաղյան այդ խաղաղ գյուղը: Ագրեսիային զոհ գնացին 100-ից ավելի մարդիկ, հիմնականում` կանայք, երեխաներ, ծերեր: Տասնյակ մարդիկ, ինչպես նշվում է ԼՂՀ ԱԳՆ տարածած մեկնաբանության մեջ, դարձան պատանդներ, ոմանք հետագայում փոխանակվեցին, սակայն շատերի ճակատագիրն էլ առ այսօր մնում է անհայտ: Մոտ երկու շաբաթ անց, ապրիլի 22-23-ին Մարաղան ենթարկվեց կրկնակի հարձակման, մոխրացած հայրենի գյուղ վերադարձած մարդիկ ստիպված եղան ընդմիշտ հեռանալ այնտեղից:
«Հյուսիսային Արցախում, Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում իրականացված հայկական ջարդերից և բռնատեղահանումներից հետո հաջորդ քայլը դարձան Մարաղայի հանցագործությունները, որոնց նպատակն էր վախեցնել մարդկանց և զրկել նրանց հայրենի հողում ապրելու հնարավորւթյունից: Մարդկային ողբերգության խորությամբ, դաժանության աստիճանով, բռնության ենթարկված և պատանդ վերցված անձանց թվաքանակով` Մարաղայի դեպքերը առանձնակի տեղ են զբաղեցնում այն արյունահեղ հանցագործությունների շարքում, որոնք 1991-1992 թվականների ադրբեջանական ագրեսիայի շրջանում իրականացրել է Ադրբեջանը Գետաշենում, Մարտունաշենում, Բուզլուխում, Էրքեջում և ԼՂՀ հյուսիսի այլ հայաբնակ վայրերում:
Մի քանի օր անց ողբերգության վայր եկած` բրիտանական խորհրդարանի փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին ցնցել էր շուրջը տիրող պատկերը: «Նրանք մարդկային ցեղից չեն»,-այսպես է արտահայտվել լեդի Քոքսը ադրբեջանցի զինվորականների մասին, որոնք սպանդ են իրականացրել: Բարոնուհին ոչ միայն նկարահանել և լուսանկարել է այդ գազանությունները, այլև նկարագրել է իր բազմաթիվ հարցազրույցներում և «Էթնիկ զտումները շարունակվում են» գրքում:
«Այն, ինչ տեսանք մենք այնտեղ, անհնար է նկարագրել: Գյուղն ամբողջովին ավերված էր, ավելի ճիշտ` ջախջախված: Մարդիկ հուղարկավորում էին զոհվածներին, ավելի ճիշտ` այն, ինչ կարելի էր հողին հանձնել` կտրտված և սղոցված մարմինների, ողջակիզվածների և տանջամահ արվածների աճյունները: Մենք տեսանք արնաթաթախ սուրսայր մանգաղներ, որոնցով անդամատել էին մարդկանց: Մարաղայի բնակիչներին սպանելուց հետո ադրբեջանցիներն այնուհետև կողոպտել և հրկիզել են գյուղը: Ի դեպ մեզ պատմեցին, որ զինվորներից հետո գյուղն են լցվել նաև ճամպրուկներով քաղաքացիական անձինք, որոնք ավարտին են հասցրել կողոպուտը` մենք տեսանք գետնին ընկած լիքը լցված մի քանի պայուսակներ, որոնք դիակապտներին չէր հաջողվել տանել հետները»,- վկայում էր Քերոլայն Քոքսը:
Հրաշքով ողջ մնացած ականատեսը` Սեդա Պողոսյանը պատմում է. «Կանայք, ծերերը և երեխաները թաքնվել էին նկուղներում և բլինդաժներում: Երրորդ օրը` 1992 թվականի ապրլի 10-ին ադրբեջանցիները մտան գյուղ: Նրանցից մի քանիսը սկսեցին մոտենալ այն բլինդաժին, որտեղ ես էի հարսիս` Մարինեի և երկու մանկահասակ թոռներիս` 4-ամյա Կարենի և 2-ամյա Վիգենի հետ: Ադրբեջանցիները կարգադրեցին դուրս գալ: Աստիճաններով առաջինը սկսեց բարձրանալ ծերունի Սաշան, նրա ետևից` Ասյան և Զաբելը: Հենց որ մարդը դուրս ելավ բլինդաժից, նրան տեղնուտեղը սպանեցին: Հարսս, երեխաներին թողնելով ինձ մոտ, նույնպես սկսեց վեր բարձրանալ աստիճաններով: Ադրբեջանցին, որ պատրաստ պահել էր դանակը հարվածելու համար, կանգ առավ և սկսեց նրանից պոկել թանկարժեք զարդերը: Հետո պատառոտեց նրա զգեստը: Նա սկսեց վազելով փախչել, ադրբեջանցին` նրա ետևից: Բլինդաժի ելքն ազատ էր: Մարդիկ նետվեցին դեպի դուրս: Նրանց նկատեցին թալանով զբաղված ադրբեջանցիները և վրա հասան սպանելու` կացիններով, դանակներով, գերանդիներով: Իսկույն մորթվեցին Մասյա և Ռուբեն Անանյանները: Տեսա, դահիճներից ինչպես է փախչում հարսիս քույրը` Կարինան»:
Մարաղայի մի այլ բնակիչ` Լարիսա Բադալյանը 1992 թվականի ապրիլի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 2-ը պատանդ է եղել ադրբեջանցիների մոտ:
«…Կանանց բանտախցից հերթով դուրս էին տանում և ետ բերում արնաշաղախ ու կիսամերկ . Զոյային, Մաշոյին, Թամարային: Մեկ ժամ անց դուռը բացվում էր, ներս էին խուժում զինված զինվորները, և կանանց վրայից պոկոտում հագուստի մնացորդներն ու բռնաբարում:
Երեք օրից հետո մեզ տարան Ղուբաթլուի բանտը, որտեղ տեսա հոգեկան հիվանդ որդուս` Ապրեսին: Նրա մի աչքը հանված էր, գլուխը` ուռած: Հատակին ընկած էր մի երիտասարդ մարտակերտցի տղա, որ կիսամեռ վիճակում էր` այնքան էին ծեծել… Որդիս հովիվ էր աշխատում, ես էլ տան գործերն էի անում: Քնում էինք բարաքում, սնվում էինք ուտելիքի մնացորդներով: Աչքիս առաջ հաճախ էին ծեծում որդուս: Մի անգամ գյուղ բերեցին մի ադրբեջանցու, և մեզ ուզում էին մորթել նրա գերեզմանին…»,- վկայել է նա:
1997 թվականին մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ համատեղ ուժերով Մարաղայի դեպքերի վերաբերյալ պատրաստել են մի ծավալուն տեղեկանք և այն ուղարկել Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Մարդու իրավունքների հանձնաժողովին: «Helsinki Watch» միջազգային կազմակերպությունը պաշտոնապես հաստատել է, որ տասնյակ խաղաղ բնակիչներ տանջամահ են արվել և տասնյակ կանայք ու երեխաներ պատանդ են քշվել: Սակայն Մարաղայի ողբերգական դեպքերը բավարար չափով չեն արտացոլվել արտասահմանյան մամուլում, մինչև այսօր դրանք չեն արժանացել միջազգային հանրության համարժեք գնահատականին:
«Ամենահզոր զենքը` արդարությունը, մեր կողմից է,- պնդում էր բարոնուհի Քոքսը: - Պետք է միջազգային կառույցներում հարց բարձրացնել, որ Ադրբեջանը փորձել է ցեղասպանություն կատարել Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ: Պետք է ավելի ակտիվ ջանքեր գործադրել` աշխարհին ներկայացնելու այն զանգվածային հանցագործությունները, որոնք հայերի դեմ կատարվել են Մարաղայում, Սումգայիթում, Բաքվում և այլ տեղերում: Դրանք հանցագործություններ են, որոնք ուղղված են մարդկության դեմ: Ես հասկանում և իմ զորակցությունն եմ հայտնում Ղարաբաղի հայերին այն հարցում, որ նրանք այլևս երբեք չեն կարող ապրել ադրբեջանական իշխանության ներքո, քանի որ Ղարաբաղում Ադրբեջանի իշխանության ներքո ապրած հայերը շատ փորձությունների միջով են անցել»:
Այն, ինչ տեղի ունեցավ Մարաղա գյուղում, որն առ այսօր բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից, չի կարելի անվանել ռազմական գործողություն , քանի որ այդ բնակավայրում ռազմակայաններ չեն եղել և ապրել եմ միայն ու միայն խաղաղ քաղաքացիներ, ովքեր էլ դարձել էին ագրեսիայի գլխավոր թիրախը: Հանցավոր գործողությունները ունեին մեկ նպատակ` վտարել մարդկանց հայրենի հողից:
Ամփոփելով վերը շարադրվածը, պետք է արձանագրել, որ Մարաղայի խաղաղ բնակչության սպանդը վաղեմություն չունեցող հանցագործություն է` ընդդեմ մարդկության և քաղաքակրթության, իսկ նրա կազմակերպիչներն ու կատարողները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,- մասնավորապես նշված է մեկնաբանության մեջ:

Analysis 18:48 02/04/2012
In the history of the Azerbaijani-Karabakh conflict, abounding in numerous facts of atrocity and vandalism by Azerbaijan, the events in the village of Maragha of the NKR Martakert region are one of the most extreme manifestations of sadism and barbarity ever known to humanity.
On April 10, 1992, after a three-hour preparatory bombardment, the subunits of the Azerbaijani regular army invaded the village of Maragha from the Azerbaijani village of Mir-Bashir (now Tartar). As a result of the aggression 100 people were massacred - mostly women, children, and elderly persons. Scores of people, as mentioned in the report disseminated by the Foreign Ministry of Nagorno Karabakh Republic, were taken hostages and later were exchanged but the fate of many of them still remains unknown. Two weeks later, on April 22-23, the village was repeatedly attacked and the people who had come back to their burnt homes were forced to abandon the village once and for all.
The monstrous crimes in Maragha followed the Armenian pogroms and deportations in the Northern Atsakh, Baku, Sumgait, Kirovabad and other settlements of Azerbaijan and were aimed at frightening the people and disabling them to live in their homeland. By the depth of human tragedy, the level of cruelty, the number of people exposed to violence and captured, the events in the village of Maragha occupy a special place among the bloody crimes committed by Azerbaijan in Getashen, Martounashen, Buzlukh, Erkej and the other Armenian villages in the northern part of the NKR in 1991-1992.
Vice Speaker of the House of Lords of the British Parliament Baroness Caroline Cox, who visited the place of the tragedy several days later, was shocked at what she saw. “They are not of human race,” said the Baroness about the Azerbaijani servicemen who had carried out the slaughter. Baroness Caroline Cox both took pictures and video-taped those atrocities committed by the Azerbaijanis in the village of Maragha and also described them in her book "Ethnic Cleansing in Progress,” as well as in her numerous interviews.
“It is impossible to describe what we saw there. The village was completely destroyed. The people were burying the dead, rather to say anything that was possible to bury, charred human remains, tortured, cut or sawed parts of bodies. We saw the bloody swords by which they had done all these brutalities. After killing the villagers the Azeris robbed and burnt the village. By the way, they told us that the servicemen were followed by the civilians with trunks who were going to finish the robbery, - and we saw some of those trunks scattered all over the land, which the looters did not manage to take away with them,” witnessed Caroline Cox.
Seda Poghosyan, an eyewitness of the tragic events, who was saved by a miracle told: “The women, elderly people and children were hiding themselves in the basements and dugouts. On the third day – on April 10, 1992, the Azeris invaded Maragha. Several people came up to the dugout where I along with my daughter-in-law Marine and our two children – 4-year-old Karen and 2-year-old Vigen were hidden. The Azeris commanded us to get out of the dugout. The first was an old man Sasha, Asya and Zabel followed him. As soon as a man was getting out of the dugout he was immediately killed. My daughter-in-law leaving her children with me also walked up the stairs. The Azeri, with a knife in his hands prepared for stab, stopped and began tearing away her jewellery. Then he tore her dress. She broke into a run, the Azerbaijani rushed after her. The exit from the dugout was open. People dashed for the exit. They were noticed by the Azerbaijanis who were busy with robbery and threw themselves to kill with axes, knives and scythes. Masya and Ruben Ananyans were overcut immediately. I saw how my daughter-in-law’s sister Karina was trying to escape from the executioners.”
Larisa Badalyan, a resident of the village of Maragha, was held hostage by the Azeris from April 10 till December 2, 1992.
“Women, Zoya, Masho and Tamara, were led out of the cell by turn, and brought back blood-stained and half-naked. In an hour the door opened, the armed soldiers burst into the cell and pulled off the remains of their clothes and raped.
Three days later we were brought to a prison in Kubatly, where I saw my son Apres, who was mentally ill. His eye came out, his head was swollen. A young Armenian from Martakert was on the floor beaten up to death... My son served as a shepherd, I did chores. We slept in a barrack, ate leavings. My son was often beaten up before my eyes. Once they brought a body of a dead Azerbaijani and they wanted to overcut us on his grave…” she witnessed.
In 1997, a number of human rights organizations conjointly prepared a comprehensive reference on the events in Maragha and submitted it to the UN Commission on Human Rights. The Helsinki Watch International Human Rights Organization officially confirmed that scores of civilians were martyrized and tens of women and children were taken hostages. However, the international media did not cover the massacre of the Armenians in Maragha at all and the international community has not given yet a corresponding assessment to these tragic events.
“You have the most powerful weapon – the truth – said Baroness Cox. You should bring it to the international structures’ notice that Azerbaijan attempted to commit genocide against the population of Karabakh. You must more actively present to the world the mass crimes perpetrated against Armenians in Maragha, Sumgait, Baku, etc. These are crimes against humanity. I support the Armenians and comprehend that they will never be able to live under the Azerbaijani dominion, as the Armenians of Karabakh, who lived under the control of Azerbaijan, suffered much.”
The massacre in the village of Maragha, which is still under Azerbaijan’s occupation, cannot be called a military operation, as there were no military bases in the village but only peaceful citizens, who became the main target of the aggression. The crimes were aimed at deporting the Armenian people from their homeland.
Summarizing the abovementioned, we should state that the slaughter of unarmed civil population of Maragha is a crime against humanity and civilization, without period of limitation, and the perpetrators of this crime must carry punishment to the fullest extent of the law, NKR MFA reported.