Հասարակություն 13:00 07/04/2012
Շիրակի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է Գյումրում կառուցվող երեք բժշկական հաստատությունների (Շիրակի մարզային հիվանդանոց, Գյուլբենկյանի անվան վիրաբուժական հիվանդանոց, «Սամարիթեր» հիվանդանոցի թերապևտիկ, սրտաբանական և հեմոդիալիզի ծառայություններ) միավորմամբ նոր բժշկական կենտրոնի կառուցման աշխատանքներին:
Նշենք, որ, Գյումրու բժշկական ծառայությունների հետագա օպիտմալացման անհրաժեշտությունից ելնելով, կառավարությունը դեռ 2006 թվականի միավորել է Շիրակի մարզային հիվանդանոցը, Գյուլբենկյանի անվան վիրաբուժական հիվանդանոցը, «Սամարիթեր» հիվանդանոցի թերապևտիկ, սրտաբանական և հեմոդիալիզի ծառայությունները:
Երկրի նախագահին ներկայացվեցին 2010 թվականից իրականացված շինարարական աշխատանքների արդյունքները: Բժշկական կենտրոնը կբացվի արդեն այս տարվա մայիսին: Հիվանդանոցի շենքն, ընդհանուր առմամբ, ունի շուրջ 12 հազար քմ տարածք: Շինարարական աշխատանքներն իրականացվում են Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում և ընդհանուր ներդրումները կազմում են շուրջ 5, 1 միլիարդ դրամ:
Լրագրողների հետ զրույցում առողջապահության նախարարության առողջապահության ծրագրերի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Գուրգեն Դումանյանն ասաց, որ երեք բժշկական հաստատությունների միավորմամբ նոր բժշկական կենտրոնը կկարողանա սպասարկել ոչ միայն Շիրակի մարզը, այլ նաև հարակից համայնքները, նաև Ջավախքի բնակչությանը: Նա վստահեցրեց, որ կենտրոնը հագեցած կլինի ժամանակակից սարքավորումներով և չափանիշներով կհամապատասխանի մայրաքաղաքի հիվանդանոցներին: Panorama.am-ի լրագրողի հարցին, թե արդյոք 3 բուժհաստատությունների միավորումը նախատեսել է նաև բուժանձնակազմի օպտիմալացում, նա վստահեցրեց, որ որևէ կադրային «ջարդ» չի եղել և նոր կենտրոնում կաշխատեն բոլոր այն աշխատակիցները, որոնք աշխատել են այդ բուժհաստատություններում:

Общество 13:45 07/04/2012
Находящийся с рабочим визитом в Ширакской области президент Армении Серж Саргсян ознакомился со строительными работами нового медицинского центра на базе строящихся в городе Гюмри медицинских учреждений (Ширакская областная больница, хирургическая больница имени Гюльбенкяна, отделения терапевтического и кардиологического профиля и службу гемодиализа больницы «Самаритер»).
Отметим, что исходя из необходимости дальнейшей оптимизации медицинских услуг в городе Гюмри, правительство еще в 2006 году решило объединить Ширакскую областную больницу с больницами «Самаритер» и хирургической больницей им.Гюльбенкяна, таким образом создав в городе Гюмри новый медицинский центр - большую многопрофильную больницу для взрослых на 200 коек.
Главе государства сообщили о результатах проведенных с 2010 года строительных работ. Медицинский центр откроется в мае текущего года. Общая площадь здания больницы равна примерно 12 тыс. кв.м. Строительные работы осуществляются в рамках финансируемых Всемирным банком программ, а общая сумма инвестиций составляет 5,1 млрд драмов.
В беседе с журналистами директор «Офиса реализации программ по здравоохранению» министерства здравоохранения Армении Гурген Думанян заявил, что новый медцентр сможет обслуживать жителей не только Ширакской области, но и прилегающих районов, в том числе и население Джавахка. Он заверил, что центр будет оснащен современным оборудованием и своими стандартами будет соответствовать больницам столицы Еревана.
В ответ на вопрос корреспондента Panorama.am о том, предусматривает ли объединение трех учреждений и оптимизацию медперсонала, Г.Думанян заверил, что никакой кадровой «чистки» не было проведено и в новом медцентре продолжат работать все те сотрудники, которые работали в этих медучреждениях.