Քաղաքական 13:43 24/04/2012
Այսօր Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների թվում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության (Armenian Genocide) անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու նպատակով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում էր նաև Ֆրանսիայի դեսպանը:
«Հայոց Ցեղասպանությունը Ֆրանսիայի պատմության մի մասն է, քանի որ հենց դրա հետևանքով Ֆրանսիայում այսօր ապրում են 500 հազար հայեր»,-Ծիծեռնակաբերդում հայտարարեց Անրի Ռենոն:
Նա նշեց, որ Հայաստանն ու Ֆրանսիան սերտ բարեկամական հարաբերություններ ունեն: Ֆրանսիան Հայոց Ցեղասպանությունն ընդունել ու դատապարտել է 2001-ին: Այս տարի Ֆրանսիայի սենատը ընդունեց մի օրենք, որով քրեականացվում էր Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը: Հետագայում երկրի Սահմանդրական խորհուրդը հակասահմանդրական որակեց այդ իրավական ակտը:

Политика 15:23 24/04/2012
Сегодня в числе аккредитованных в Армении послов, посетивших мемориал в память жертв Геноцида армян (Armenian Genocide) в Османской империи, был и посол Франции Анри Рено.
«Геноцид армян (Armenian Genocide) является частью истории Франции, так как именно в результате этого во Франции сегодня проживает 500 тысяч армян», – заявил посол.
Как подчеркнул А.Рено, Армения и Франция находятся в тесных дружественных отношениях. Франция признала и осудила Геноцид армян в 2001 году. В этом году Сенат Франции принял закон, который криминализирует отрицание Геноцида армян. В дальнейшем Конституционный совет страны назвал антиконституционным этот правовой акт.