Քաղաքական 15:20 14/05/2012
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կատարած այցն ամփոփել են հայտարարությամբ: Ինչպես տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջից, հայտարարությունում, մասնավորապես, ասված է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) , Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը մայիսի 11-14-ին այցելել են Երևան և Բաքու, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի հետ՝ քննարկելու ԼՂ համակարտության կարգավորման ներկայիս ջանքերը:
Համանախագահները շարունակել են կողմերի հետ քննարկումները հունվարի 23-ին Սոչիում նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Սերժ Սարգսյանի համատեղ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրագործման մասին, այդ թվում համապարփակ խաղաղ կարգավորման շրջանակներում «Հիմնարար սկզբունքների» շուրջ համաձայնության հասնելու «արագացումը», հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննման մեխանիզմների մշակումն ու հումանիտար կապերի զարգացումը:
Համանախագահներն իրենց մտահոգություն են հայտնել շփման գծի երկայնքով վերջին միջադեպերի առնչությամբ և կոչ արել կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել ու զերծ մնալ պատասխան գործողություններից: Համանախագահները ողջունում են կողմերի՝ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պատրաստակամության վերահաստատումը:
Համանախագահները կողմերի հետ քննարկել են նաև վստահության ամրապնդման միջոցների կիրառումն ինչպես զինվորական, այնպես էլ քաղաքացիական ոլորտներում՝ 1994 թ-ի հրադադարի ռեժիմի պահպանման և կողմերի միջև փոխվստահության ամրապնդման համար: Բացի այդ, համանախագահները քննարկել են հայկական և ադրբեջանական պատմական և մշակութային վտանգված արժեքների գնահատման ու պահպանման կարևորությունը, որը եզրափակիչ ու հարակայուն խաղաղությանն ուղղված բանակցություներին զուգընթաց, միտված է տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների ընդհանուր ժառանգության պահպանմանը:

Политика 16:46 14/05/2012
По итогам регионального визита в Армению и Азербайджан сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (СШA), Игорь Попов (Россия) и Жак Фор (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик выступили с заявлением. Как передает официальный сайт ОБСЕ, в заявлении, в частности, отмечено:
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (СШA), Игорь Попов (Россия) и Жак Фор (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик 11-14 мая посетили Ереван и Баку, где провели встречи с президентами Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым с целью обсуждения нынешние усилия по урегулированию карабахского конфликта.
Сопредседатели продолжили со сторонами обсуждение вопроса реализации обязательств, принятых президентами Ильхамом Алиевым и Сержем Саргсяном в совместном заявлении 23 января в Сочи, в том числе „ускорения” процесса согласования Базовых принципов в рамках всеобъемлющего мирного соглашения, разработки механизмов расследования случаев нарушения режима прекращения огня, а также развития гуманитарных контактов.
Сопредседатели выразили обеспокоенность по поводу недавних инцидентов вдоль линии соприкосновения, призвав стороны проявлять сдержанность и воздерживаться от ответных действий. Сопредседатели приветствовали подтверждение сторонами приверженности добиться мирного урегулирования конфликта.
Сопредседатели также обсудили со сторонами вопрос применения мер по укреплению доверия как в военной, так и в гражданской сферах, в том числе и для сохранения установленного в 1994 году режима прекращения огня. Кроме того, сопредседатели обсудили важность защиты армянских и азербайджанских культурных и исторических ценностей, находящихся в зоне риска, что, параллельно с переговорами по установлению окончательного и постоянного мира, нацелено на сохранение общего наследия всех народов, проживающих в регионе.
Сопредседатели намерены в ближайшем будущем продолжить обсуждения с министрами иностранных дел двух стран».