Քաղաքական 15:19 26/05/2012
Իրանում 27 տոկոս հարստացված ուրանի հետքեր երևալու փաստը տեխնիկական պատճառներ ունի: Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում (ԱԷՄԳ) ԻԻՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալի Ասղար Սոլթանիեն:
ԱԷՄԳ-ում Իրանի ներկայացուցիչը, մեկնաբանելով արևմտյան որոշ լրատվամիջոցների այն պնդումները, թե Իրանում 27 տոկոս հարստացված ուրանի հետքեր են հայտնաբերվել, նշել է. «Ինչպես ԱԷՄԳ-ի զեկույցում է նշված` 27 տոկոս հարստացված ուրանի մասին հարցը սովորական տեխնիկական հարց է, որը ներկայում հետաքննվում է մասնագետների կողմից: Այլ երկրներում ևս պատահում են նմանատիպ տեխնիկական խնդիրներ. Ուստի` որոշ ուժեր փորձում են քաղաքականացնել այս հարցը և թուլացնել Իրանի և ԱԷՄԳ-ի միջև առկա համագործակցությունը»:
Սոլթանիեն հավելել է, որ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր քարտուղարի զեկույցը վկայում է, որ Իրանի միջուկային ծրագիրն ունի խաղաղ բնույթ:
Հավելենք, որ օրերս Իրանի և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոն հայտարարել էր, որ միջուկային ծրագրի առնչությամբ շուտով Իրանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համաձայնագիր կստորագրվի:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 23-25-ը միջուկային ծրագրի շուրջ Բաղդադում տեղի ունեցավ Իրանի և «5+1 խմբի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) միջև բանակցություների երկրորդ փուլը, իսկ մինչ այդ՝ ապրիլի 14-ին, Ստամբուլում կայացել էր Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպման առաջին փուլը:
Բաղդադում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ կողմերը պայմանավորվեցին Իրանի և «5+1 խմբի» հաջորդ հանդիպումն անցկացնել հունիսի 18-19-ը՝ Մոսկվայում:

А.А. Солтани: Информацией о следах обогащенного до 27% урана пытаются навредить сотрудничеству Ирана с МАГАТЭ
Обнаруженные в ходе исследований в Иране следы обогащенного до 27% урана имеют технические причины. Об этом, как передает официальное иранское информагентство «ИРНА», заявил постоянный представитель ИРИ в МАГАТЭ Али Асгар Солтани.
Согласно информации, представитель Ирана в Международном агентстве по атомной энергии, комментируя соответствующие сообщения некоторых западных СМИ, сказал: «Как отмечается в докладе МАГАТЭ, вопрос обогащенного до 27% урана является обычным, техническим вопросом, который в настоящее время изучается специалистами. В других странах также случаются аналогичные технические проблемы. Тем самым, некоторые силы пытаются политизировать этот вопрос и ослабить существующее между Ираном и МАГАТЭ сотрудничество».
По словам А.А. Солтани, доклад секретаря МАГАТЭ свидетельствует о том, что ядерная программа Ирана носит мирный характер.
Напомним, на днях генеральный секретарь МАГАТЭ Юкия Амано сообщил, что между Ираном и Международным агентством по атомной энергии вскоре будет подписано соглашение по иранской ядерной программе.
Отметим также, что с 20 по 25 мая в Багдаде проходил второй этап переговоров Ирана с группой «5+1» (5 постоянных членов Совбеза ООН и Германия. Первый же этап переговоров состоялся ранее в Стамбуле. Согласно достигнутой в Багдаде договоренности, следующая встреча Ирана и группы «5+1» состоится 18-19 июня в Москве.