Հասարակություն 14:05 06/08/2012
Ադրբեջանում՝ Բարդայի զորամասերից մեկում, ինքնասպանություն գործած զինծառայող Պարվին Իսկանդերլիի մայրը` Քիֆայաթ Իսկանդերլին հանդես է եկել հերթական ցնցող հայտարարությամբ:
«Բիզիմ յոլ»-ի փոխանցմամբ՝ Բաքվում կայացած ասուլիսի ժամանակ Պարվինի մայրը հայտարարել է, որ իր որդու ներքին օրգանները վաճառվել են արտասահման:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նա հայտնել էր, որ իր որդին ոչ թե ինքնասպանություն է գործել, ինչպես դա պաշտոնապես հայտարարվել է, այլ զորամասի 4 սպաները նրան դաժան ծեծի են ենթարկել՝ ջարդելով ձեռքը, ոտքն ու վիզը: Հանցագործությունը կոծկելու համար, սպաները ծառից կախել էին նրան:
Մահացած զինվորի մայրը համոզմունք է հայտնել, որ որդուն սպանել են, քանի որ նման վնասվածքներով որդին չէր կարող ինքն իրեն կախել: «Որդուս մարմինը մեզ հանձնելու ժամանակ ասացին, որ նա 4 ժամ առաջ է մահացել: Բայց, դիակից այնքան ուժեղ հոտ էր փչում, որ մոտենալ հնարավոր չէր: Դիակի վրա վնասվածքների հետքեր կային: Ձեռքը, ոտքը, վիզը ջարդված էր, դեմքը՝ վնասված: Պարվինի ներքին օրգանները հանված էին: Մեզ նրա մահվան փորձագիտական եզրակացությունը չտվեցին: Այդտեղ մենք իմացանք, որ այդ զորամասում մեկ ամսվա ընթացքում 8 զինվոր է մահացել: Նրանց բոլորի ներքին օրգաններն էլ հանվել և վաճառվել են արտասահման: Զորամասի մոտ գտնվող խանութում ազատ կերպով վաճառվում էր զինվորների համար նախատեսված մթերքը: Զինվորների մեծամասնությունը սոված էր, կամ սնվում էր ինչով պատահի: Զորամասի հարևանությամբ մի գեներալի առանձնատուն էր կառուցվում: Ամբողջ օրը զինվորներին այնտեղ աշխատեցնում էին: Արևի տակ աշխատելու հետևանքով նրանք այրվածքներ էին ստացել: Եթե անհապաղ միջոցներ չձեռնարկվեն, իմ նման մի քանի մայրեր էլ որդիներ կկորցնեն: Ես չեմ ցանկանում, որ իմ որդու հետ պատահածը ուրիշներին էլ պատահի», -ասել է նա:
Զինվորի մայրը ևս մի հետաքրքիր դրվագ է պատմել: «Պարվինը ծառայում էր կապի վրա: Նրա հերթապահության ժամանակ երկու սպաներ գաղտնի խոսակցություն են ունեցել: Հետո իմացել են, որ Պարվինը կապի մեջ է եղել և լսել է նրանց խոսակցությունը: Որդուս նրանք սպանել են հենց նույն գիշեր: Հետո մենք իմացանք, որ ծառայության ժամանակ որդիս իր ընկերներին խորհուրդ է տվել ամեն ինչ անել բանակ չգնալու համար, քանի որ այնտեղ բոլորին նեղում են: Տեղի բնակիչները մեզ ասացին, որ այդ զորամասի Գասըմլի ազգանունով հրամանատարի օրոք մեկ ամսվա ընթացքում 8 զինվորներն էլ մահացել են խիստ կասկածելի հանգամանքներում»,-հայտնել է զինվորի մայրը:

Общество 12:48 06/08/2012
Мать погибшего в азербайджанской армии солдата: Органы моего сына и еще 8 солдат вырезали и продали за границу
Мать военнослужащего азербайджанской армии Парвиза Искандерли - Кифаят Искандерли, обвинившая четырех офицеров в убийстве своего сына и инсценировке его самоубийства, выступила с очередным сенсационным заявлением.
Как сообщает газета «Бизим йол», во время пресс-конференции в Баку мать Парвиза заявила, что внутренние органы его сына были проданы заграницу. Напомним, что ранее Кифаят Искандерли рассказала, что ее сына до смерти избили четверо офицеров воинской части, в которой он служил, сломали ему руку, ногу и шею и для сокрытия следов преступления повесили на дереве, инсценировав самоубийство. Мать уверена, что ее сын не мог сам повеситься, имея такие телесные повреждения.
«Когда нам отдали тело сына, сказали, что он умер 4 часа назад. Но трупный запах был настолько сильным, что невозможно было к нему подойти. На трупе были следы от повреждений. Рука, нога и шея были переломаны, лицо было в ссадинах. Внутренние органы Парвиза были удалены. Нам не дали заключение о смерти. Там мы узнали, что за месяц в воинской части погибли 8 военнослужащих. Внутренние органы у всех были удалены и проданы за границу. В магазине напротив воинской части в свободной продаже были продукты, полагающиеся военнослужащим бесплатно.
Большая часть солдат голодала, или питалась чем попало. Напротив воинской части строилась вилла какого-то генерала, и солдаты весь день там трудились под палящим солнцем. Если не будут предприняты срочные меры, такие же матери, как и я, потеряют своих сыновей. Я не хочу, чтобы произошедшее с моим сыном повторилось с другими»,- заявила мать погибшего солдата.
К. Искандерли рассказала еще об одной интересной подробности. «Парвиз служил связистом. Во время его дежурства был тайный диалог двух офицеров, и они узнали о том, что Парвиз их слышал. В ту же ночь они убили моего сына. Потом мы узнали, что во время службы мой сын советовал друзьям не идти в армию, потому что там всех притесняют. Местные жители нам рассказали, что когда командиром этой части был некто по фамилии Гасымли, в течение месяца при сомнительных обстоятельствах здесь погибли 8 военнослужащих»,- заявила мать погибшего солдата.