Հասարակություն 14:24 13/08/2012
«Այդ հիմնախնդիրը պետք է դիտարկել տարբեր հարթություններում: ԼՂՀ իշխանությունները չեն կարող անտարբեր մնալ սիրիահայերի հարցով ու հնարավորություն չտալ բնակություն հաստատել Արցախում»,- Panorama.am-ի հարցին, թե հաշվի առնելով տեղեկություններն այն մասին, թե սիրիահայերի մի մասը ցանկություն են հայտնել բնակություն հաստատել Արցախում, ինչպիսի՞ն է այս հարցում պաշտոնական Ստեփանակերտի տեսակետը, ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքերով, Արցախի իշխանություններն այդ հարցում առավել շահագրգռված են, քանի որ խոսք է գնում սիրիահայերի ֆիզիկական ոչնչացման մասին:
«Արցախցիները, ովքեր բազմիցս նման կոտորածների ականատեսն են դարձել, ոչ մի դեպքում արգելք չեն հանդիսանա սիրիահայերի՝ Արցախում հաստատվելուն և ամեն ինչ կանեն նրանց համար արժանապատիվ պայմաններ հաստատելու հարցում»,- ասաց Դ. Բաբայանը:
Panorama.am-ի հարցին, թե ադրբեջանական կողմն արդեն մեծ աղմուկ է բարձրացրել սիրիահայերի՝ Արցախում հնարավոր բնակություն հաստատելու հարցով, վերջինս ասաց. «Ադրբեջանը հետևյալ քաղաքականութունն է հետապնդում. թող սիրիահայերը զոհվեն, բայց ոչ մի դեպքում բնակություն չհաստատեն Արցախում: Այս ամենն ուղղակի սարսափելի է, ոչ մարդկային մոտեցման արդյունք: Ադրբեջանի այդ մոտեցումը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին:
Նման քաղաքականությամբ առաջնորդվող երկիրն իրավունք չունի նման հարթությունում «խցկվել»: Չմոռանանք, որ ժամանակին Ադրբեջանը փորձում էր Խոջալուում բնակեցնել թուրք մեցխեթցիներին, որոնք կենտրոնական Ասիայից էին փախել: Պատերազմական գործողությունների նախաշեմին նա այդ մարդկանց թիրախ էր դարձրել՝ հետագայում նրանց դարձնելով կրկնակի փախստականներ»:
Ըստ Դ. Բաբայանի, «եթե մեր հայրենակիցները ցանկություն հայտնեն բնակություն հաստատել Արցախում, մենք սիրով կաջակցենք այդ նախաձեռնությանը»:

Общество 15:23 13/08/2012
«Данный вопрос нужно рассматривать в разных плоскостях. Власти Нагорно-Карабахской Республики (НКР) не могут остаться безучастными к судьбе сирийских армян и не предоставить им возможность обосноваться в Арцахе», – заявил Panorama.am начальник главного информуправления аппарата президента НКР Давид Бабаян, комментируя позицию официального Степанакерта по поводу появившейся информации о том, что часть сирийских армян выразила желание обосноваться в Арцахе.
По его словам, власти Арцаха в этом вопросе более заинтересованы, поскольку речь идет о физическом уничтожении сирийских армян.
«Жители Арцаха, которые не раз были свидетелями таких погромов, ни в коем случае не станут препятствовать обоснованию сирийских армян в Арцахе и сделают все возможное для создания достойных условий для их обоснования», – сказал Д.Бабаян.
Комментируя информацию о том, что азербайджанская сторона уже подняла шумиху по поводу возможного обоснования сирийских армян в Арцахе, Д.Бабаян заявил: «Азербайджан придерживается следующей политики: пусть лучше сирийские армяне гибнут, но ни в коем случае не обосновываются в Арцахе. Все это просто ужасно и является результатом бесчеловечного подхода. Этот подход Азербайджана не соответствует нормам международного права.
Страна, которая руководствуется подобной политикой, не имеет права „соваться” в эту плоскость. Не будем забывать, что в свое время Азербайджан пытался заселить в Ходжалу турок-месхетинцев, которые бежали из Центральной Азии. В преддверии военных действий Азербайджан превратил их в мишени, в будущем сделав их дважды беженцами».
«Если наши соотечественники выразят желание обосноваться в Арцахе, мы с готовностью поддержим эту инициативу», – подчеркнул Д.Бабаян.