Աշխարհում 15:21 17/11/2012
Ռուսաստանի Դաշնությունը «ոչ բարեկամական և սադրիչ» է որակել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Մագնիտսկու օրենքի ընդունման փաստը, որը վիզային և ֆինանսական պատժամիջոցներ է սահմանում ՌԴ պետական մի շարք ծառայողների նկատմամբ: Այս մասին հաղորդում է «Իտար-Տասս» գործակալությունը, հղում անելով ՌԴ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությանը:
«Կոնգրեսականներն անտեսեցին բազում զգուշացումներն այն մասին, որ այդ քայլը բացասականորեն կազդի ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների ընդհանուր մթնոլորտի վրա և անպատասխան չի մնա մեր կողմից», - ասված է հայատարությունում:
Հաղորդագրությունում նշվում է, թե ռուսական կողմի պատասխան քայլերի պատասխանատվությունն ամբողջովին կընկնի ԱՄՆ-ի վրա, և որ «եթե կոնգրեսում կարծում են, թե Ռուսաստանի հետ կարելի է խոսել պատժամիջոցների և վերջնագրերի լեզվով, ապա դա հեռանկար չի ունենա»:
Նշենք, ԱՄՆ կոնգրեսի ստորին պալատը նոյեմբերի 16-ին հավանության էր արժանացրել Ջեքսոն-Վենիկի լրացումը չեղյալ համարելու օրինագիծը, որը ՌԴ-ի հետ առևտրային կապերի սահմանափակումներ էր նախատեսում: Միաժամանակ, կոնգրեսն ընդունե էր Մագնիտսկու ցուցակի վերաբերյալ օրինագիծը:
Մագնիտսկու ցուցակը Կոնգրեսի դիտարկմանն էր ներկայցվել 2009 թ-ին ռուս իրավաբան ու իրավապաշտպան, «Hermitage Capital» հիմնադրամի իրավաբան Սերգեյ Մագնիտսկու բանտում չբացահայտված հանգամանքներում արձանագրված մահից հետո: Իրավաբանի հարազատների և գործընկերների կարծիքով, Մագնիտսկու ձերբակալությունը, ազատազրկումն ու մահը բանտում ուղղակիորեն կապված են եղել վերջինիս գործունեության հետ, որի ընթացքում, ինչպես հաղորդում են լրատվամիջոցները, բացահայտվել է բյուջետային 5,4 միլիարդ ռուբլու յուրացումներ:
Մագնիտսկու ցուցակի վերաբերյալ օրինագիծը ենթադրում է պատժամիջոցներ ՌԴ այն պետական չինովներիկների նկատմամբ, ովքեր, ըստ օրենսդիրների պատասխանատվություն են կրել իրավաբանի մահվան համար:
Գործակալությունը նշում է, թե մինչ սույն տարվա վերջ Մագնիտսկու օրենքը քննարկվելու է Սենատում, ինչից հետո նեկայացվելու է նախագահ Օբամայի վավերացմանը:

В мире 16:49 17/11/2012
«Вызывающе недружественным и провокационным выпадом» назвало министерство иностранных дел России одобрение Палатой представителей Конгресса США т.н. «списка Магнитского». Об этом сообщает ВВС.
«Конгрессмены не прислушались к неоднократным предупреждениям, что данный шаг негативно скажется на общей атмосфере российско-американских отношений и не останется без жесткого ответа с нашей стороны», – цитирует СМИ заявление МИД РФ.
В комментарии российского внешнеполитического ведомства также отмечается, что «разговаривать с Россией языком санкций и ультиматумов» бесперспективно, а ответственность за все последствия этого решения целиком ляжет на США.
Напомним, т.н. «список Магнитского» был составлен Конгрессом США в 2011 году при подготовке проекта закона о санкциях в отношении причастных к гибели 37-летнего юриста Hermitage Capital Сергея Магнитского в московском СИЗО в 2009г. и другим нарушениям прав человека в России. В него вошли имена и фамилии судей, прокуроров, высокопоставленных сотрудников спецслужб, правоохранительных и пенитенциарных органов и других чиновников (около 60 имен). Список был составлен также для руководства при рассмотрении визовых заявлений и был передан также в Великобританию.
В пятницу, 16 ноября 2012г., Палата представителей конгресса США одобрила «список Магнитского» – законопроект, вводящий жесткие санкции против российских чиновников, предположительно виновных в нарушении прав человека.
Между тем, председатель комитета Совета Федерации по международным делам Михаил Маргелов рассчитывает, что Европарламент не последует примеру США и не примет аналог «Акта Магнитского». «Надеюсь, практичные чиновники Евросоюза не последуют американскому примеру. Мнение Европарламента – это далеко не последняя инстанция принятия решений в Брюсселе. Россия и Евросоюз слишком перевязаны взаимными экономическими интересами, и принятие аналога американского "списка Магнитского" нанесло бы существенный ущерб достижению этих интересов», – подчеркнул сенатор в интервью ИТАР-ТАСС. Он также подтвердил, что «Россия ответит сообразно этому списку».