Աշխարհում 12:52 04/12/2012
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարությամբ է հանդես եկել Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ):
ԻՀՊԿ տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Պարսից ծոցի տարածքում ամերիկյան անօդաչու սարքը տեղեկատվություն հավաքելու ընթացքում, հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքը, ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի կողմից իջեցվել և այժմ գտնվում է նրանց տրամադրության ներքո»:
ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի հրամանատար, ծովակալ Ալի Ֆադավին նշել է, որ ամերկյան անօդաչու սարքը պատկանում է «ScanEagle» մոդելին, որը սովորաբար թռչում է մեծ նավերի վրայով:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. նոյեմբեր ամսին Պենտագոնը հայտարարեց, որ իրանական կործանիչները Պարսից ծոցի շրջանում կրակ են բացել ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռի ուղղությամբ: Այդ առնչությամբ՝ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ Սեյյեդ Մասուդ Ջազայերին, արձագանքելով Պենտագոնի այն հայտարարությանը, մասնավորապես նշեց. «Իրանի Իլամական Հանրապետության ցամաքային, օդային և ջրային տարածքների նկատմամբ կատարված որևէ հարձակում կարժանանա երկրի պաշտպանների կտրուկ պատասխանին, այնպես, որ յուրաքանչյուր օտար ինքնաթիռ, որը կհատի մեր երկրի օդային սահմանը, համապատասխան արձագանքի կարժանա»:

Политика 13:52 04/12/2012
ВВС Ирана перехватили в Персидском заливе американский беспилотный летательный аппарат. С таким заявлением, как сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА», выступил Корпус Стражей Исламской революции (КСИР).
В заявлении, распространенном КСИР, в частности, отмечено: «В ходе сбора информации на территории Персидского залива американский беспилотник, пересекая воздушное пространство Исламской Республики Иран, по приказу ВМС КСИР совершил посадку и сейчас находится в их распоряжении».
Командующий КСИР, контр-адмирал Али Фадави подчеркнул, что попавший к иранским военным самолет является беспилотником модели ScanEagle, который обычно запускается с крупных военных кораблей.
Напомним, в ноябре текущего года Пентагон заявил, что иранские истребители открыли огонь по американским беспилотным самолетам. Откликнувшись на это заявление, замначальника Генштаба ВС ИРИ, генерал Сейед Масуд Джазаери, в частности, отметил: «Любое нападение на сухопутные, воздушные и водные территории встретит жесткий ответ, так что любой иностранный самолет, который пересечет воздушную границу страны, встретит соответствующий отпор».