Իրավունք 14:00 14/12/2012
«Մատաղիսի գործ»ի շրջանակներում զինծառայողներ Մովսես Մկրտումյանի և Ռոման Եղիազարյանի սպանության մեջ մեղադրվող երեք նախկին զինծառայողներ Ռազմիկ Սարգսյանի, Մուսա Սերոբյանի և Արայիկ Զալյանի վճիռը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում կհրապարակվի դեկտեմբերի 18-ին ժամը 14:00-ին: Այսօրվա դատական նիստում դատարանը լսել է պաշտպանական կողմին:
Նախորդ նիստում մեղադրող կողմը փոխել էր մեղադրանքը և միջնորդել էր Ռազմիկ Սարգսյանին մեղավոր ճանաչել Քրօր 112 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով ու դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման, Արայիկ Զալյանին և Մուսա Սերոբյանին նույն մեղադրանքով դատապարտել 8-ական տարվա ազատազրկման։ Նշենք, որ ողջ մեղադրանքը կառուցված է Ռազմիկ Սարգսյանի ինքնախոստովանական ցուցմունքի վրա, որը, ինչպես պաշտպան Հայկ Ալումյանն էր հայտարարել, Ռազմիկը տվել է խոշտանգումների ներքո:
Հիշեցնենք, որ 2005 թ. մայիսի 18-ին Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը սպանության մեջ մեղավոր էր ճանաչել «Մատաղիսի» զորամասի զինծառայողներ Արայիկ Զալյանին, Ռազմիկ Սարգսյանին և Մուսա Սերոբյանին նույն զորամասի երկու զինծառայողների սպանության համար և դատապարտել 15 տարվա ազատազրկման։
Զինվորական դատախազությունը (այն ժամանակ զինդատախազը ներկայիս ընդդիմադիր Գագիկ Ջհանգիրյանն էր) բողոքարկել է դատավճիռը՝ միջնորդելով ամբաստանյալներին դատապարտել ցմահ ազատազրկման։ Ամբաստանյալներն իրենց հերթին բողոքարկել են դատավճիռը՝ հերքելով իրենց մեղսագրվող արարքները և խնդրել են վերանայել գործը։ ՀՀ քրեական և զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանը 2006 թ. մայիսի 30-ին Ա. Զալյանին, Ռ. Սարգսյանին և Մ. Սերոբյանին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման։
Սպանված զինծառայողներից մեկի` Հովսեփ Մկրտումյանի հայրը` Մովսես Մկրտումյանը, ելնելով գործում առկա բազմաթիվ հակասություններից, ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք, որտեղ նշել է, որ գործի քննությունը կատարվել է քրեական դատավարության նորմերի խախտումներով, որոնք ազդել են գործի օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ քննության վրա, որի արդյունքում զինծառայողների սպանության իրական կատարողները երկու դատավարությունների ընթացքում չեն մեղադրվել, գտնվել են ազատության մեջ, և նրանց փոխարեն ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել երեք անմեղ զինծառայողներ։
2006 թ. դեկտեմբերի 22-ին, սպանությունից մոտ երեք տարի հետո, ՀՀ վճռաբեկ դատարանը բավարարել է տուժողի իրավահաջորդի՝ սպանված զինծառայողի հոր ներկայացուցչի բողոքը, բեկանել է Ռ. Սարգսյանի, Մ. Սերոբյանի և Ա. Զալյանի վերաբերյալ դատավճիռները և քրեական գործն ուղարկել նոր նախաքննության։ Այժմ երեք երիտասարդների նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությունը չհեռանալու մասին, իսկ դատավարությունը շարունակվում է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում:
2012-ի հոկտեմբերի 30-ին այս գործով դատարանը անցել է դատական վիճաբանությունների փուլ, երբ գործով մեղադրողները պետք է հանդես գային իրենց ճառով, սակայն դրանից հետո, մինչ օրս, որի ընթացքում արդեն իսկ նշանակվել է 4 դատական նիստ (նոյեմբերի 7-ին, 14-ին, 19-ին, 23-ին), մեղադրողները տարբեր պատրվակներով, մասնավորապես արձակուրդում գտնվելու, հիվանդ լինելու կամ գործի նյութերին չտիրապետելու պատրվակներով, ձախողել են դատական նիստերը:

Право 14:25 14/12/2012
Приговор в отношении обвиняемых по «делу Матагиса» Размика Саргсяна, Мусы Серобяна и Араика Заляна, причастных к убийству военнослужащих Мовсеса Мкртумяна и Романа Егиазаряна, будет оглашен 18 декабря, в 14:00. В ходе сегодняшнего судебного заседания суд заслушал показания стороны защиты.
На предыдущем заседании сторона обвинения изменила обвинение и ходатайствовала признать Размика Саргсяна виновным по признакам п.1 и 6 ч.2 ст.112 УК Армении и приговорить к 7 годам лишения свободы, а Араика Заляна и Мусу Серобяна – к 8 годам лишения свободы.
В связи с этим 29 ноября текущего года ряд общественных организаций и гражданских инициатив (список из 24 наименований) распространили заявление касательно данного скандального дела.
Отметим, что в числе подписавших заявление – Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи и армянский филиал международной организации по борьбе с коррупцией «Transparency International».
В заявлении отмечается, что дело находится в центре внимания общественности на протяжении 9 лет, однако «по неуважительным причинам затягивается прокуратурой», более того, сторона обвинения, по мнению составителей заявления, «пытается свалить вину на невиновных лиц – Размика Саргсяна, Мусу Серобяна и Араика Заляна – в попытках укрыть истинных виновников», по различным причинам (отпуск, болезни и пр.) «проваливает судебные заседания».
«„Дело Матагиса” – важнейшее испытание для правосудия по разбирательствам, связанным с военной сферой. Мы строжайше осуждаем попытки обоснования – сомнительными и недопустимыми методами – связи невиновных молодых людей с данным уголовным делом», – говорится в заявлении и озвучивается призыв к суду и прокуратуре – «оставаться верными закону и Конституции РА», установить истинных виновников преступления.
В заявлении также подчеркивается, что подписавшиеся намерены сделать все для победы справедливого правосудия, в том числе проводить постоянные мониторинги, привлекая внимание местной и международной общественности к данному делу.