Աշխարհում 13:25 19/12/2012
Այդ մասին իրանական «շաֆաֆ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ անդրադառնալով ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի կողմից Թուրքիա նախատեսված այցը չեղյալ հայտարարելու փաստին:
Էրդողանը հավելել է, թե Ահմադինեժադի՝ Թուրքիա նախատեսված այցի չեղյալ հայտարարելը կապված չէ թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգերի տեղակայման հետ:
Թուրքիայի վարչապետը, անդրադառնալով ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադիի՝ «Պատրիոտ» համակարգերի տեղակայման առնչությամբ արած հայտարարությանը, մասնավորապես նշել է. «Դա նրա մշտական գործն է: Նա հաճախ է նման հայտարարություններ անում»:
ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադին, օրերս անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրիթային համակարգի տեղակայման մասին ՆԱՏՕ-ի որոշմանը, մասնավորապես նշել էր. ««Պատրիոտ» հրթիռները տեղակայվում են Իրանի հրթիռային համակարգերի նկատմամբ ունեցած անհանգստությունից, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից՝ Սիրիային ցուցաբերելիք հնարավոր աջակցությունից անհանգստանալուց»:
Իրանի պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Ահմադ Վահիդին նախօրեին լրագրողների հետ հանդիպմանը, այն հարցին, թե թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգերի տեղակայումը արդյո ՞ ք սպառնում է Իրանին, մասնավորապես պատասխանել է. «Մենք միշտ հայտարարել ենք, որ դեմ ենք տարածաշրջանում արտաքին ռազմական ներկայությանը, այն չի բխում տարածաշրջանի մուսուլմանների շահերից»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսում (ԻՀՊԿ) հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցչի գլխավոր խորհրդական, գեներալ Յադոլլահ Ջավանին «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգի տեղակայման առնչությամբ Թուրքիայի կողմից ՆԱՏՕ-ին ուղղված դիմումին, մասնավորապես նշել էր. «Թուրք-սիրիական հրթիռային համակարգերի տեղակայմամբ Թուրքիան Սիրիայում ռազմական միջամտության համար հող է նախապատրաստում: Սակայն Անկարան պետք գիտակցի, որ ռազմավարական սխալ է գործում և մեծ վնասներ կկրի»:
Իսկ ավելի վաղ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի՝ Սիրիա, Լիբանան և Թուրքիա կատարած տարածաշրջանային այցին, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի Մեջլիսի նախագահը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ նպատակ է ունեցել թուրք պաշտոնյաներին հասկացնել, որ Սիրիայի հարցում նրանք սխալ քաղաքականություն են վարում: Բացի այդ, թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգի տեղակայման, ինչպես նաև Անկարայի՝ Սիրիայի ընդդիմադիրներին աջակցելու առնչությամբ ևս Ալի Լարիջանին Էրդողանին լուրջ նախազգուշացրել է»:

Политика 13:52 19/12/2012
«Мы отправили президенту Ирана приглашение, а принять или отклонить его - он решит сам». Об этом, как сообщает иранский сайт «шафаф.ир», заявил на встрече с журналистами премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, касаясь отмены визита президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Турцию.
Турецкий премьер добавил, что отмена Ахмадинежадом своего визита в Турцию не связана с размещением ракет Patriot на турецко-сирийской границе.
Комментируя заявление начальника генерального штаба Вооруженных сил Ирана, бригадного генерала Сейеда Хасана Фирузабади о размещении ракет Patriot, Эрдоган отметил: «Он постоянно этим занимается и часто озвучивает такие заявления».
Напомним, накануне, комментируя решение НАТО о размещении на турецко-сирийской границе ракетных комплексов Patriot, начальник генерального штаба Вооруженных сил Ирана, бригадный генерал Сейед Хасан Фирузабади заявил: «Ракеты Patriot размещаются исходя из беспокойств, связанных с иранскими ракетными системами, а также обеспокоенности в связи с возможной поддержкой Сирии со стороны России».
Накануне отвечая на встрече с журналистами на вопрос о том, опасно ли размещение ракет Patriot на турецко-сирийской границе для Ирана, министр обороны и обеспечения вооруженных сил Исламской Республики Иран Ахмад Вахиди заявил: «Мы всегда заявляли, что выступаем против иностранного военного присутствия в регионе. Оно не исходит из интересов мусульман региона».
Добавим, недавно главный советник представителя духовного лидера в Корпусе Стражей Исламской революции (КСИР), генерал Ядолла Джавани в интервью иранскому информагентству «МЕХР», касаясь обращения Турции в НАТО о размещении на турецко-сирийской границе ракетных комплексов Patriot, в частности отметил: «Размещением ракет на турецко-сирийской границе Турция подготавливает почву для военного вмешательства в Сирию. Однако Анкара должна осознавать, что допускает стратегическую ошибку и понесет серьезные потери».
Ранее вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур, касаясь в интервью иранскому информагентству «ФАРС» регионального визита председателя парламента Ирана Али Лариджани в Сирию, Ливан и Турцию, в частности, отметил: «Спикер парламента Ирана на встрече с турецким премьером Реджепом Тайипом Эрдоганом имел целью навести турецких чиновников на мысль о том, что в сирийском вопросе они ведут ошибочную политику. Кроме того, Али Лариджани озвучил серьезное предупреждение Эрдогану в связи с размещением ракетной системы Patriot на турецко-сирийской границе, а также поддержкой сирийских оппозиционеров со стороны Анкары».