Քաղաքական 15:42 04/04/2013
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր Երևանում ԻԻՀ դեսպանությանը տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը:
Այն հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Թեհրանը իրանական Ազարբայջանը (Արևելյան և Արևմտյան Ատրպատական նահանգներ) Ադրբեջանին միացնելու Բաքվից հնչող պնդումների նկատմամբ, Ռամին Մեհմանփարաստը մասնավորապես պատասխանել է. «Այն երկները, որոնք նման անհիմն պնդումներ են ներկայացնում, պարզվում է, որ պատմությունը լավ չեն ուսումնասիրել: Եթե պատմությունը լավ ուսումնասիրեն, ապա պարզ կդառնա, թե որ շրջանը, որ երկրին է պատկանում: Բոլորս պետք է ուշադիր լինենք, որպեսզի նմանատիպ հրահրվող գործողությունները կանխվեն»:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, նշել է. «Հայաստանի իշխանությունների հետ այդ հարցի առնչությամբ մենք բանակցություններ ունեցել ենք: Եթե հակամարտող կողմերը ցանկություն հայտնեն, որ Իրանը լուրջ դեր ունենա հակամարտության կարգավորման գործում, ապա այդ հարցում մենք մեր բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք»:
Անդրադառնալով Իրանի և Ադրբեջանի սահմանին Իսրայելի կողմից հիմնված ռազմակայանին առնչվող հարցին՝ Ռամին Մեհմանփարաստը նշել է. «Իսրայելը ուժ և կարողություն չունի, որպեսզի Իրանի վրա ռազմական հարձակում գործի: Եթե Իսրայելը նման պատմական սխալ գործի, ապա նրա գործած առաջին սխալը վերջինը կլինի»:
Նշենք, որ ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը Երևան կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ՀՀ ԱԳ և սփյուռքի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի, Հրանուշ Հակոբյանի և ԱԳ փոխնարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, այցելել Երևանի պետական համալսարան և Գիտությունների ազգային ակադեմիա:
Սփյուռքի նախարարը՝ ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցչին. Հայ-իրանական հարաբերություններում իրանահայերը առանձնատուկ տեղ են գրավում

Политика 16:48 04/04/2013
Иран готов использовать все свои возможности для содействия решению карабахского конфликта.Об этом, как сообщает иранское информагентство «МЕХР», заявил на прошедшей сегодня в посольстве ИРИ в Ереване пресс-конференции официальный представитель МИД Ирана Рамин Мехманпараст.
Комментируя позицию Тегерана в связи с озвучиваемыми Баку утверждениями о присоединении иранского Азарбайджана (Восточный и Западный Атрпатакан) к Азербайджану, Рамин Мехманапараст отметил: «Выходит, что страны, которые выступают с необоснованными утверждениями, не детально изучили историю. Если они лучше изучат историю, выяснится, какая область какой стране принадлежит. Все мы должны быть внимательны, чтобы предотвратить подобные провокационные действия».
Касаясь карабахской проблемы, пресс-секретарь МИД Ирана подчеркнул: «Мы провели переговоры с властями Армении вокруг этого вопроса. Если стороны конфликты пожелают, чтобы Иран играл важную роль в деле урегулирования конфликта, то в этом вопросе мы будем использовать все свои возможности».
Что касается вопроса о размещении Израилем военной базы на границе Ирана и Азербайджана, то Рамин Мехманапараст заявил: «У Израиля нет сил и способностей предпринять военное нападение на Иран. Если Израиль допустит такую историческую ошибку, то это будет первая и последняя ошибка, допущенная им».
Отметим, что в рамках визита в Ереван официальный представитель МИД Ирана Рамин Мехманапараст провел встречи с министром диаспоры Грануш Акопян, замминистра иностранных дел Шаваршем Кочаряном, посетил Ереванский государственный университет и Национальную академию наук РА.
Глава МИД ИРИ Али Акбар Салехи примет участие в церемонии инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна
МИД Ирана: Армяно-иранские политические отношения находятся на высшем уровне
Министр диаспоры Армении: Иранские армяне занимают особое место в отношениях между Ереваном и Тегераном