Քաղաքական 12:13 24/04/2013
Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը:
Հայազգի պատգամավորը, Մեջլիսում ունեցած ելույթում, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին, մասնավորապես նշել է. «Պատմության ընթացքում հայերն իրենց մուսուլման, ասորի, հրեա և զարթոշտ եղբայրների հետ միասին պաշտպանել են Իրանը և նրա զարգացման և առաջընթացի համար ոչ մի ջանք չեն խնայել, ուստի ակնկալում եմ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կճանաչի 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, որի հետևանքով զոհվեցին 1,5 միլիոն հայեր»:
Հիշեցնենք, որ օրերս Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի ծրագրերի շրջանակներում Հայ ակումբի սրահում կազմակերպված «Անպատիժ մնացած ոճրագործություն» խորագրով միջոցառման ժամանակ ԻԻՀ Մեջլիսի փոխնախագահը, հիշատակելով ցեղասպանության ժամանակ զոհ գնացած հայերին և ասորիներին, մասնավորապես նշել է. «Եթե զինվորական, քաղաքական ուժը և հարստությունը չմիաձուլվեն մարդկային ու աստվածային վեհ արժեքներով, ապա կհանգեցնեն մեր քրիստոնյա քույրերի ու եղբայրների ցեղասպանության նման սոսկալի ոճրագործութիւնների: Նրանք, որոնց ձեռքը երեկ շաղախվել էր հայերի արյամբ, այսօր Սիրիայում շաղախվել է մեր քույրերի ու եղբայրների արյամբ»:

Политика 12:47 24/04/2013
Иранские армяне надеются, что Исламская Республика Иран признает Геноцид армян. Об этом, как сообщает иранское информагентство «ИСНА», заявил депутат Меджлиса ИРИ армянского происхождения Карен Ханларян.
Касаясь в своей речи в парламенте страны 98-й годовщины Геноцида армян, Карен Ханларян подчеркнул: «На протяжении истории армяне вместе со своими братьями- мусульманами, ассирийцами, евреями и последователями Зороастра защищали Иран, не жалея сил для развития и прогресса страны. Следовательно, я надеюсь, что Иран признает Геноцид армян в Османской империи, жертвами которого стали 1.5 млн армян».
Напомним, на днях по инициативе комиссии Ай Дата в Тегеране в рамках программ к 98-й годовщине Геноцида армян, в ходе мероприятия на тему «Безнаказанное преступление», организованного в зале Армянского клуба, вице-спикер парламента ИРИ Мохаммад Хасан Абутораби-Фард, упомянув армян и ассирийцев, ставших жертвами геноцида, в частности, отметил: «Руки, испачканные кровью армян, сегодня пачкаются кровью наших братьев и сестер в Сирии».
Позиция Исламской Республики Иран в вопросе признания и осуждения Геноцида армян. Комментирует востоковед Армен Исраелян