Հասարակություն 13:36 17/09/2013
Եգիպտոսը Մուհամեդ Մուրսիի ռեժիմի տապալումից հետո կարող է դառնալ առաջին մուսուլմանական երկիրն աշխարհում, որը կընդունի 1915թ. Օսմանյան կայսրության տարածքում տեղի ունեցած հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն: Այս մասին գրում է «Inosmi.ru»-ն հղում անելով` «Vatican Insider» պարբերականին:
Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածը, որոշ կրճատումներով`
«Այս իրադարձությունը կարող է հաջորդել եգիպտացի փաստաբան, Եգիպտոսի «Ազգային ճակատ» ինստիտուտի տնօրեն Մուհամմադ Սաադ Կայրալլահի աննախադեպ քայլին, ով իրավաբանական հայց է ներկայացրել տվյալ հարցի վերաբերյալ։ Պատմության ընթացքում առաջին անգամ այս լսումները Կահիրեի դատարանում կսկսվեն 2013թ. նոյեմբերի 5-ին։
Նման հայտարարությունն արվել է հեռուստատեսային բանավեճի ժամանակ, որին հետևել են միլիոնավոր եգիպտացի հեռուստադիտողներ։ Մուրսիի տապալումից հետո Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խիստ քննադատության է արժանացրել նոր ժամանակավոր կառավարությանը, որին աջակցում են զինվորականները, և կողմ արտահայտվել իր իսլամցի ընկեր Մուրսիի` իշխանության վերադառնալուն։
Էրդողանի միջամտությունը եգիպտական հասարակության ոչ բոլոր անդամներին է դուր եկել, ինչը կարելի էր կանխատեսել՝ ենթադրելով երկու երկրների միջև առկա սրված հարաբերություններից։ Եգիպտական թերթերում բազմաթիվ հակաթուրքական ուղղվածության ռեպորտաժներ և մեկնաբանություններ են հայտնվում։ Այստեղ էլ առաջ է գալիս Հայոց ցեղասպանության խնդիրը։ Պարբերականներում հրապարակվում են նյութեր, որոնք կոչ են անում Եգիպտոսի նոր կառավարությանն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
Առաջարկվում է նաև Կահիրեում ցեղասպանության զոհերի հուշարձան կանգնեցնել։ Կառավարությանն առաջարկվում է նաև դիվանագիտական քայլեր ձեռնարկել և Թուրքիային ստիպել փոխհատուցել Եղեռնի զոհերի սերունդներին։ Այս թեման քննարկվել է Եգիպտոսում հայտնի «Ամբողջական լուսանկար» («As-Sura al Kamiila») շոուի ժամանակ, որին մասնակցել են փաստաբան Կայրալլահը և Կահիրեի համալսարանի միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Այման Սալաման»,-նշում է պարբերականը։

Разное 14:07 17/09/2013
Египет после свержения Мурси может стать первой мусульманской страной в мире, которая признает уничтожение армян, начатое 24 апреля 1915 года турецким правительством в пределах Османской империи, геноцидом. Это событие может произойти вслед за беспрецедентным шагом египетского адвоката, директора Института Народного фронта в Египте Мухаммада Саада Кайраллаха (Muhammad Saad Khairallah), который представил юридический иск по данному вопросу. Впервые в истории слушание этого процесса начнется в Каирском суде 5 ноября 2013 года, пишет «Inosmi.ru».
Объявление об этом было сделано во время телевизионных дебатов, за которыми следили миллионы египетских телезрителей. Недавние внутренние политические события в Египте сыграли не последнюю роль в организации этого процесса. После свержения Мурси, лидера движения «Братья-мусульмане», турецкий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган подверг суровой критике новое временное правительство, поддерживаемое военными, и высказался в пользу возвращения к власти своего исламского друга Мурси.
Вмешательство Эрдогана понравилось далеко не всем членам египетского общества, что можно было предвидеть, исходя из давних напряженных отношений между двумя странами. В египетских газетах появились многочисленные репортажи и комментарии антитурецкой направленности. Тут и всплыла проблема Геноцида армян, существование которого до сих пор отрицается правительством Анкары, несмотря на мнение множества историков. В газетах были напечатаны материалы, в которых содержатся призывы к новому египетскому правительству признать геноцид армян.
Появились и предложения воздвигнуть в Каире памятник жертвам геноцида. Правительству было предложено предпринять дипломатические шаги, чтобы заставить Турцию выплатить компенсацию потомкам жертв геноцида. Эта тема обсуждалась во время популярнейшего в Египте ток-шоу под названием «Полная фотография» (“As-Sura al Kamiila”), которое ведет Лилиан Даоуд (Lilian Daoud). В этом ток-шоу приняли участие адвокат Кайраллах и профессор международного права Каирского университета Айман Салама (Ayman Salama).