Իրավունք 08:53 25/10/2013
Ինը երկար տարիներ տևած նախաքննությունից ու դատաքննությունից հետո «Մատաղիս»-ի գործով նոր քննություն է կատարվում: Առայժմ ռազմական ոստիկանության քննիչները ուսումնասիրում են 40 հատորանոց գործի նյութերը, որից հետո արդեն կսկսեն քննչական գործողություններ իրականացնել՝ հարցաքննություններ, տեղանքի ուսումնասիրություն և այլն:
Այս գործով իրական մեղավորներին գտնելու հարցում վճռական են տրամադրված և երկար ժամանակ մեղադրվող ու վերջնականապես արդարացված երեք երիտասարդները, և «Մատաղիս» կոչվող զորամասում զոհված զինծառայող Հովսեփ Մկրտումյանի ծնողները: Վերջինների շահերը, ի դեպ, ներկայացնում է ՀՀ Փաստաբանների պալատի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Հիշեցնենք` Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը, Արայիկ Զալյանը մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 14-րդ կետերով՝ «երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մահ»: 2013 թ. մարտի 26-ին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը «Մատաղիսի» գործով Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2012 թ. դեկտեմբերի 18-ի արդարացման դատավճիռը թողեց օրինական ուժի մեջ: Վերաքննիչ դատարանը մերժեց արդարացման դատավճռի դեմ մեղադրող կողմի և տուժող Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդի վերաքննիչ բողոքները: Դրանից հետո սակայն, զինվորական դատախազությունն ու Եղիազարյանների ընտանիքը Վճռաբեկ բողոք էին ներկայացրել` չհամաձայնելով Վերաքննիչ դատարանի որոշման հետ:
Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանը փաստել է, որ բողոքաբերների փաստարկները բավարար չեն եզրահանգելու, որ բողոքում բարձրացված հարցի վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի միատեսակ կիրառության համար։ Բողոքաբերների փաստարկները բավարար չեն նաև եզրահանգելու, որ տվյալ գործով վերաքննիչ դատարանի կողմից թույլ է տրված առերևույթ դատական սխալ, որը կարող է առաջացնել կամ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Այս գործով արդարացված Արայիկ Զալյանը Panorama.am-ին ավելի վաղ ասել էր, որ նոր քննությունն անցկացնելիս առնվազն երկու քննություն պետք է իրականացնել` նախ պարզել, թե ովքեր են իրական հանցագործները, այնուհետև գտնել ու պատասխանատվության ենթարկել հանցագործությունը բացահայտել չցանկացողներին ու այն թաքցնողներին: «Ինը տարի դաժան պայքարից հետո վերջապես արդարությունը հաստատվեց և սկսվելու է նոր քննություն: Այս անգամ ճիշտ է նորից մեղադրյալ չենք լինի, բայց ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի հսկենք այս քննության ընթացքը», -մեզ հետ զրույցում ասել էր Արայիկ Զալյանը:
Այս գործի վերաբերյալ Panorama.am-ի հրապարակումները.
«Մատաղիս»-յան մղձավանջն ավարտվեց. Երեք տղաները վերջնականապես արդարացված են
«Ուղղակի ծիծաղելի է». Մատաղիսյան մղձավանջը շարունակվում է. Եղիազարյաններն ու զինդատախազությունը բողոքարկել են

Право 11:15 25/10/2013
После продлившихся девять лет предварительного и судебного следствия по т.н. «делу Матагиса» началось новое следствие. Следователи военной полиции пока изучают материалы 40-томного дела, после чего приступят к следственным мероприятиям – допросу, осмотру места происшествия и др.
В вопросе раскрытия реальных виновников инцидента решительно настроены как оправданные военнослужащие, так и родители погибшего военнослужащего Овсепа Мкртумяна, интересы которых представляет член Палаты адвокатов Армении Айк Алумян.
Напомним, что в воинской части «Матагис» 24 декабря 2003 года были убиты двое военнослужащих – Роман Егиазарян и Овсеп Мкртумян. Обвинение было выдвинуто троим военнослужащим той же части – Размику Саргсяну, Мусе Серобяну и Араику Заляну – по признакам пп. 1, 6, 14 ч.2 ст.112 (Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью в отношении двух или более лиц, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего). 18 декабря 2012г. в суде общей юрисдикции Ширакской области Армении был вынесен оправдательный вердикт в отношении Араика Заляна, Мусы Серобяна и Размика Саргсяна. 4 марта Апелляционный суд Армении начал рассмотрение исков, а 26 марта оставил в силе оправдательный приговор суда нижестоящей инстанции. Апелляционный суд отклонил апелляционные жалобы стороны обвинения и правопреемника Романа Егиазаряна. После этого, однако военная прокуратура и семья Егиазаряном подали кассационный иск, не согласившись с решением Апелляционного суда. Кассационный суд постановил: доводов истцов недостаточно для заключения о том, что Апелляционный суд допустил процессуальную ошибку, способную привести к тяжким последствиям.
В интервью Panorama.am Араик Залян сказал, что рад, а данное решение кассационной инстанции не было для него неожиданным. «Фактически, дело отправлено на новое следствие, и действительно, пока не установлен виновный в преступлении, следствие не может быть завершено. После девяти лет жестокой борьбы справедливость наконец восстановлена, и начнется новое следствие. В этот раз мы, конечно, не будем на скамье подсудимых, но сделаем все, чтобы проконтролировать ход данного процесса», – отметил он. А. Залян добавил, что по данному делу должно быть проведено как минимум два следствия: одно с целью установить лицо, совершившее преступление, второе – обнаружить и привлечь к ответственности лиц, скрывавших преступление и не желавших его раскрытия.
Военная прокуратура Армении назвала причины обжалования приговора по «делу Матагиса»
Страсти вокруг «дела Матагиса». Иск оправданных против бывшего военного прокурора Армении Гагика Джангиряна
Страсти вокруг «дела Матагиса». Вердикт Апелляционного суда Армении оспаривается в кассационной инстанции сразу двумя исками
Кассационный суд Армении вернул иск Военной прокуратуры по «делу Матагиса». Оправданный А. Залян ждет нового следствия