Հասարակություն 12:36 04/11/2013
Բորուջերդի. Պատմության ընթացքում հայերն ու իրանցիները խաղաղ գոյակցել են և մշտապես ունեցել բարեկամական հարաբերություններ
«Իրանի Մեջլիսը կնպաստի Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահ Ալի Քայեդին:
ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահը Թեհրանում Հայաստանի ԱԺ պատվիրակության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերություններին նշել է. «Մենք կարևորում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերը պետք է ջանքեր գործադրեն, որպեսզի երկկողմ բարեկամական կապերը ամրապնդվեն»:
ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաէդդին Բորուջերդին էլ ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ ունեցած առանձին հանդիպման ժամանակ նշել է, որ պատմության ընթացքում հայերը և իրանցիները խաղաղ գոյակցել են և մշտապես ունեցել բարեկամական հարաբերություններ:
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ իր հերթին նշել է, որ Հայաստանի ղեկավարություն Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը ոչ միայն համարում է հարևան երկիր, այլև տարածաշրջանում և միջազգային կառույցներում համարում է իր դաշնակիցն ու բարեկամը:

Политика 13:07 04/11/2013
А. Боруджерди: На протяжении истории армяне и иранцы мирно сосуществовали и поддерживали дружественные отношения
«Меджлис Ирана будет содействовать развитию дружественных отношений с Арменией»,– об этом, как передает иранское информационное агентство «ИСНА», заявил председатель парламентской группы дружбы Иран-Армения Али Кайеди.
Коснувшись на встрече с членами делегации Национального Собрания Армении в Тегеране армяно-иранских отношений, глава группы дружбы отметил: «Мы придаем важность развитию отношений с Арменией. Действующие в обеих странах группы дружбы должны прилагать усилия для укрепления двусторонних дружественных связей».
В свою очередь председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Ирана Алаэддин Боруджерди на отдельной встрече с армянскими делегатами отметил, что на протяжении истории армяне и иранцы мирно сосуществовали и всегда поддерживали дружественные отношения.
Глава армянской делегации Галуст Саакян в свою очередь подчеркнул, что Армения рассматривает Иран не только как соседа, но и как своего союзника в регионе и в рамках международных структур.