Տնտեսություն 15:43 23/12/2013
Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «AZAL»-ը արդեն 10 տարի է ինչ կորուստներով է աշխատում. այս տենդենցը շարունակվում է նաև այս տարի: Այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը` մեջբերելով Ադրբեջանի պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:
Ինչպես նշված է հոդվածում, 2013թ.-ի 9 ամիսների ընթացքում ադրբեջանական ավիաընկերությունների ուղևորափոխադրումներից առաջացած կորուստները կազմել են 23, 4 միլիոն մանաթ ($29.7 մլն): 2013թ.-ի սեպտեմբերից հունվար ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական ավիաընկերությունները տեղափոխել են 1 280,6 հազար ուղևոր (ուղևորահոսքը կազմել է 4.3%), որից 99.5% իրականացրել է «AZAL»-ը: 2013թ.-ի 9 ամիսների ընթացքում 2012թ-ի համեմատ ընդհանուր ուղևորների թիվը աճել է 4.3%-ով, եկամուտը աճել է 12.8%-ով, սակայն ադրբեջանական ավիաընկերությունները միևնույնն է չեն կարողանում ծածկել իրենց ծախսերը և կորուստներով են աշխատում:
Ադրբեջանի վիճակագրական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի երեք ավիաընկերությունների եկամուտները (AZAL – «Azerbaijan Airlines», «Turan Air» и «Silk Way Business Aviation»), ըստ ուղևորափոխադրումների, կազմել են 191,61 միլիոն մանաթ ($244,3 մլն), իսկ ծախսերը ավելացել են 3,4 %-ով, կազմել են 215,11 միլիոն մանաթ ($274 մլն): Ծախսերը եկամուտներից մոտավորապես 29.7 միլիոն դոլարով է ավել են եղել:
Փորձագետները «AZAL» ավիաընկերության 10 տարի շարունակաբար կորուստներով աշխատելը կապում են սուբյեկտիվ գործոնների հետ: Խնդիրը այն է, որ «Azerbaijan Airlines» ավիաընկերության բոլոր տեսակի ծառայությունները մատուցվում է «Silk Way Holding» ընկերության կողմից: Իսկ այս ընկերությունը, ինչպես հավաստիացնում է ադրբեջանական մամուլը, պատկանում է Ադրբեջանի ղեկավարությանը, ասվում է հոդվածում:
Ոչ «Azerbaijan Airlines» ավիաընկերությունը, ոչ էլ «Silk Way Holding» -ը, ի հակադրություն իրավական ակտերի, չեն հրապարակում իրենց ֆինանսական հաշվետվությունները ոչ կորպորատիվ կայքերում, ոչ էլ ԶԼՄ-ներում:
2012թ.-ին Ադրբեջանի ավիափոխադրողները տեղափոխել են 1,6 միլիոն մարդ և նույնիսկ այդ դեպքում կորուստներ են ունեցել 33,2 միլիոն մանաթ-ի ($42 մլն) չափով, ասվում է «Թուրանի» հոդվածում:

Общество 10:40 23/12/2013
Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL уже 10 лет работает в убыток и эта тенденция продолжилась и в текущем году, сообщает азербайджанское информагентство «Туран» со ссылкой на данные Государственного комитета статистики.
Сообщается, что за 9 месяцев 2013г. общие убытки азербайджанских авиакомпаний от пассажирских перевозок составили 23.4 млн. манатов ($29,7 млн.). В январе-сентябре 2013г. авиакомпаниями Азербайджана было перевезено 1 280,6 тыс. пассажиров (рост пассажиропотока на 4,3%). При этом, на долю AZAL приходится 99,5% перевозок. Общий объем пассажиропотока за 9 месяцев 2013г., по сравнению с тем же периодом прошлого года, вырос на 4,3%, выручка увеличилась на 12,8%, но азербайджанские авиакомпании все равно не смогли покрыть свои расходы и работали себе в убыток.
В Государственном комитете Азербайджана по статистике отметили, что доходы трех авиакомпаний (AZAL – «Azerbaijan Airlines», «Turan Air» и «Silk Way Business Aviation») по пассажирским перевозкам составили 191,69 млн. манатов ($244,3 млн.), а расходы, увеличившись на 3,4%, составили 215.11 млн. манатов ($274 млн.). Превышение расходов над доходами составило около 29.7 млн. долларов.
Как сказано в статье, специалисты связывают убыточную деятельность азербайджанской государственной авиакомпании AZAL, которая длится вот уже более чем 10 лет, с субъективными факторами. Дело в том, что практически все наземные аэропортовые и даже бортовые услуги питания авиакомпании ЗАО «Azerbaijan Airlines» осуществляются группой компаний «Silk Way Holding». Этот холдинг, как утверждает местная печать, принадлежит родственникам руководства Азербайджана и пользуется созданной государством инфраструктурой на непрозрачной договорно-правовой базе.
Ни государственная авиакомпания ЗАО «Azerbaijan Airlines», ни ООО Silk Way Holding не публикуют на корпоративных сайтах и СМИ финансовые отчеты, вопреки требованиям нормативно-правовых актов.
В 2012 году авиаперевозчики Азербайджана перевезли 1,6 млн. человек (+14,3%) и при этом потерпели убытки в размере 33,2 млн. манатов ($42 млн.), пишет «Туран».