Աշխարհում 18:12 25/12/2013
ՌԴ Դաշնային խորհուրդն այսօր հաստատել է Ղազախստանի հետ միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագիրը, որը կնքվել էր Աստանայում այս տարվա հունվարի 30-ին:
Այս փաստաթղթով սահմանվում են միասնական տարածաշրջանային ՀՕՊ համակարգի ձևավորման մասին միջազգային-իրավական հիմքերը, որը ԱՊՀ անդամ երկրների հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգի կարևոր բաղադրիչներից մեկն է լինելու:
Միասնական ՀՕՊ համակարգի ուժերը կգլխավորի հրամանատարը, որը կնշանակվի ՌԴ-ի և Ղազախստանի նախագահների կողմից` երկու երկրների պաշտպանության նախարարների առաջարկով: Հրամանատարական շտաբը տեղակայված է լինելու Ղազախստանում: Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ ռազմական վտանգի կամ ռազմական սպառնալիքի կիրառման դեպքում Ռուսաստանը և Ղազախստանը իրավունք են ունենում որոշում ընդունել կիրառել իրենց ռազմական ուժերը` «նախատեսված ազգային օրենսդրության համաձայն»: Համաձայնագիրը նախատեսված է 5 տարվա համար և յուրաքանչյուր 5 տարուց հետո այն վերահաստատվելու է:
Պետք է նշել, որ դեռևս նոյեմբերի 19-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ նախատեսվում է ստեղծել ՀՕՊ տարածաշրջանային համակարգ, որի մեջ մտնելու են Ղազախստանը և Հայաստանը: Նման համակարգ արդեն իսկ գործում է Ռուսաստանի ու Բելառուսիայի միջև:

Политика 19:00 25/12/2013
Российские сенаторы (Совет Федерации) сегодня ратифицировали подписанное в Астане 30 января 2013 года соглашение с Казахстаном о создании единой региональной системы противовоздушной обороны. Об этом сообщает РИА Новости, отмечая, что единая система противовоздушной обороны будет также создана с Арменией.
Согласно информации, документом устанавливаются международно-правовые основы создания единой региональной системы ПВО РФ и Казахстана, которая является составной частью объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников СНГ.
Отмечается, что силы единой системы ПВО возглавляет командующий, назначенный президентом РФ и президентом Казахстана по представлению министров обороны двух стран. Командование системы будет располагаться в Казахстане. Подчеркивается также, что в случае войны или нарастания военной угрозы Россия и Казахстан имеют право принимать решение о применении своих войск «в порядке, предусмотренном национальным законодательством».
Оговаривается применение войск по единому замыслу и плану в военное время, единство подходов к определению требований к боевой готовности и выучке военного контингента, организации их оперативной и боевой подготовки. Соглашение заключено на срок 5 лет с возможностью автоматического продления на последующие пятилетние периоды.