Իրավունք 14:11 04/01/2014
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը մինչև հունվարի 25-ը քննության կառնի Ազգային ժողովի չորս ոչ իշխանական ուժերի միջնորդությունը՝ մինչև ՍԴ-ում գտնվող գործի դատաքննության ավարտը «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր կուտակային վճարներ կատարելու պարտավորությունը կասեցնելու մասին:
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է դեկտեմբերի 26-ին ՍԴ աշխատակարգային նիստում կայացված որոշումից, մինչև հունվարի 25-ը ՍԴ-ն քննության կառնի նույն օրենքի 38-րդ (կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունը) և 39-րդ (պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրություն չկատարելը) հոդվածների գործողության իրավաչափությունը:
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի Հ. Յ. Դաշնակցություն, Ժառանգույթուն, Բարգավաճ Հայաստան և Հայ Ազգային կոնգրես խմբակցությունները դիմել էին Սահմանադրական դատարան՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» արդեն հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած որոշ դրույթներ, մասնավորապես, պարտադիր բաղադրիչը, հակասահմանադրական ճանաչելու համար: Խմբակցությունների դիմումի հիման վրա վարույթ ընդունված գործը Սահմանադրական դատարանը քննության կառնի մարտի 28-ին:
ՍԴ աշխատակարգային որոշման մեջ նշվում է, որ հաշվի առնելով գործի հնչեղությունը, ՍԴ-ն որոշել է դատաքննությունը կազմակերպել բանավոր ընթացակարգով: Գործով զեկուցողներ են նշանակվել ՍԴ անդամներ Կիմ Բալայանը և Վոլոդյա Հովհաննիսյանը: Պատասխանող կողմը դատարանում կներկայացնի Ազգային ժողովի ներկայացուցիչը:
ՍԴ-ն իր այս որոշմամբ պարտավորեցրել է ՀՀ կառավարությանն ու Կենտրոնական բանկին մինչև հունվարի 10-ը տրամադրել օրենքին, դրա իրագործմանը վերաբերող բազմաթիվ փաստաթղթեր: Իսկ ՍԴ խորհրդական Գ. Դանիելյանին և աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայությանը հանձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում տվյալ գործով զեկուցողներին և ՍԴ անդամներին ամփոփ տեղեկանք ներկայացնել միջազգային պրակտիկայում քննության առարկա հիմնախնդրի սահմանադրաիրավական լուծումների, վերջին տարիներին դրանց զարգացումների, Արևելյան Եվրոպայի երկրներում տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի գործուղության իրավակարգավորումների առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
Նշենք, որ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման դեմ բողոքի մեծ ալիք էր սկսվել, խորհդարանում հարցի քննարկման ժամանակ դրսում բողոքի ակցիաներ էին կազմակերպվել: Պարտադիր բաղադրիչի դեմ էին արտահայտվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, Փաստաբանների պալատը: Մասնավորապես, Փաստաբանների պալատը համակարծիք էր չորս խմբակցությունների՝ ՍԴ ներկայացված դիմումում նշված որոշ դրույթների հետ:

Комментарии 16:32 04/01/2014
КС Армении до 25 января рассмотрит ходатайство противников обязательной накопительной пенсионной системы
Конституционный суд (КС) Армении 28 марта 2014 года рассмотрит исковое заявление четырех непровластных фракций парламента РА, которые пытаются оспорить конституционность некоторых положений закона «О накопительных пенсиях», связанных с внедрением с 1 января 2014г. обязательного компонента накопительной пенсионной системы. Такое решение было принято на состоявшемся 26 декабря 2013 года процедурном заседании КС.
Следует сказать, что внедрение обязательной пенсионной накопительной системы предусмотрено принятым в 2010 году Национальным Собранием РА законом «О накопительных пенсиях», согласно которому с 2011 года действует добровольный компонент накопительной системы. Новый закон предполагает взнос гражданами, рожденными после 1974г., 5% заработной платы в специальные накопительные фонды, еще 5% будет выплачивать государство. Накопленные средства гражданин может получить по достижении им пенсионного возраста, а до этого они будут храниться и управляться в соответствующих компаниях.
При этом КС Армении до 25 января 2014 года рассмотрит ходатайство истцов о приостановлении обязательных взносов в накопительные пенсионные фонды до публикации решения суда.
Конституционный суд РА принял исковое заявление, представленное 4 непровластными фракциями парламента Армении (АРФД, «Процветающая Армения», «Армянский национальный конгресс» и «Наследие»), 18 декабря.
Принимая во внимание тот факт, что дело приобрело широкий общественный резонанс, КС постановил организовать слушания в порядке устной процедуры судебного разбирательства. Докладчиками по делу назначены судьи КС Володя Ованнисян и Ким Балаян, а в качестве ответчика по делу будет привлечено НС.
Кроме того, было принято решение потребовать у правительства и ЦБ Армении представить до 10 января ряд документов, предусмотренных для обеспечения применения закона.
Отметим, что оппоненты данной пенсионной системы, проводящие различные акции протеста, считают, что ее обязательный характер нарушает права граждан и противоречит Конституции РА, а также фундаментальным правам и свободам человека.