Հասարակություն 19:13 20/01/2014
Նախօրեին Ադրբեջանի «Դալգա» (Ալիք) երիտասարդական շարժման ակտիվիստները բողոքի ակցիա են անցկացրել Բաքվի օպերայի և բալետի շենքի առջև ընդդեմ վերջերս Ադրբեջանում տեղի ունեցած ինքնասպանությունների: Այս մասին տեղեկացնում է «Մինվալ.ազ» ադրբեջանական լրատվական կայքը:
Հոդվածում ասվում է, որ երիտասարդները ինքնասպանություններ էին նմանակում. մեկը վզին պարան էր գցում, մյուսը հաբեր էր խմում, մեկ այլ երիտասարդ «կտրում էր» երակները: Մյուսները պաստառներ էին բարձրացրել «Ինքնասպան մի եղիր, համառ եղիր», «Սա ներկայացում չէ, սա իրականություն է» կոչերով:
«Դալգա» երիտասարդական շարժման ղեկավար Հաջի Զեյնալին հայտարարել էր, որ այս նոր տարվա 18 օրերի ընթացքում Ադրբեջանում 18 ինքնասպանություն է եղել:
«Այս իրավիճակը նշանակում է, որ երկրում լուրջ սոցիալական խնդիրներ կան: Մենք պահանջում ենք, որ պետությունը հոգ տանի իր քաղաքացիների նկատմամբ»,- ասել է նա:
«Մինվալ.ազ»-ը նշում է, որ ակցիայից հետո երիտասարդները դուրս էին եկել երթի, սակայն ոստիկանությունը կանգնեցրել էր նրանց և խլել պաստառները:
Ադրբեջանի իշխանությունները երկրում տեղի ունեցած ինքնասպանությունների վիճակագրությունը չեն հրապարակում: Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, 2014 թվականի սկզբից Ադրբեջանում ինքնասպան է եղել առնվազն 18 մարդ:

Регион 18:05 20/01/2014
Группа активистов молодежного движения «Далга» («Волна») накануне провела акцию перед зданием Театра оперы и балета в Баку. Как передает новостной сайт «Минвал.аз», флешмоб был направлен против участившихся в последнее время суицидов в Азербайджане.
Согласно материалу, молодые люди имитировали самоубийства: один набросил себе на шею веревку, другой глотал таблетки, третий «резал» себе вены. Остальные держали плакаты с лозунгами: «Не убивай себя, будь настойчив», «Это не спектакль, эта реальность».
Лидер движения Гаджи Зейналлы заявил, что за 18 дней нового года совершено 18 самоубийств. «Это свидетельствует о серьезных социальных проблемах. Мы требуем от государства проявлять заботу о своих гражданах», - сказал он.
По данным СМИ, затем молодые люди совершили шествие, но полиция остановила их и отобрала плакаты.
Отметим, что власти Азербайджана не разглашают официальную статистику по самоубийствам в стране. Однако по сообщениям азербайджанских СМИ, с января 2014 года в Азербайджане покончили с собой как минимум 18 человек. Также зафиксировано 3 случая суицида детей в возрасте до 18 лет.