Հասարակություն 17:12 31/01/2014
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը հրաման է ստորագրել, որով արգելվում է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունից կենդանի թռչնի և բոլոր տեսակի թռչնամթերքի ներկրումը Հայաստան:
ՍԱՊԾ-ից տեղեկացնում են, որ որոշումը հիմնավորվում է Չինաստանի տարածքում արձանագրված բարձր ախտածին թռչնի գրիպ հիվանդությամբ:
Բացի թռչնի մսից` արգելվել է նաև ապրանքային և ինկուբացիոն ձվի, մսոսկրային ալյուրի, կերերի, լրացակերերի (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփերի և միջադիրների ներմուծումը:
Նշվում է նաև, որ հրամանի գործողությունները չեն տարածվում մինչև 2014 թվականի հունվարի 20-ը Չինաստանից արտահանված վերը նշված ապրանքների վրա:

Общество 18:10 31/01/2014
Начальник Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении Абрам Бахчагулян подписал приказ о запрете на импорт живой птицы, всех видов птицепродуктов из Китайской Народной Республики в Армению.
Как сообщили в Госслужбе безопасности продуктов питания РА, решение принято в связи с зафиксированным на территории Китая вирусом высокопатогенного птичьего гриппа.
Запрет распространяется на все виды птицепродуктов, товарные и инкубационные яйца, мясокостную муку, кормы, добавки, за исключением добавок, содержащих синтетические и химические вещества, полимерные и картонные ящики, прокладки.
Приказ не распространяется на вышеупомянутые товары, экспортированные из Китая в период до 20 января 2014 года.