Քաղաքական 17:53 25/03/2014
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը իր այսօրվա հայտարարությունը նվիրել էր հարևան երկրի կողմից հրադադարի ռեժիմը շարունակ կոպտորեն խախտելուն: Ըստ Շարմազանովի` հարևան երկիրը համառորեն մերժում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակական կոչերը և սրա վառ ապացույցն այն է, որ նախօրեին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում դիպուկահարի կողմից մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող Գառնիկ Թորոսյանը.
«Ակնհայտ է, որ այս ամենն արդյունք է Ադրբեջանի ղեկավարության ֆաշիստական և հայատյաց քաղաքականության: Եվ այս ամենից հետո նրանք դեռ իրենց հասարակությունն անվանում են հանդուրժողական: Կարծում եմ՝ շատերը կհիշեն, որ Երկրորդ աշխարհամարտից առաջ էլ գերմանական նացիստներն էին իրենց շարժումը կոչում քրիստոնեական: Մեկնաբանություններն ավելորդ են»,- հայտարարությունների ժամին նշեց ՀՀԿ-ական փոխխոսնակը:
Պատգամավորը անդրադարձավ նաև վերջին օրերի զարգացումներին, երբ բոլորի ուշադրության կենտրոնում են թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող հայաբնակ գյուղաքաղաք Քեսաբում տեղի ունեցող ցավալի իրադարձությունները:
«Անդրադառնալով Քեսաբի իրադարձություններին նախագահ Սարգսյանն իրավացիորեն նշեց. «Քեսաբի հայերի՝ թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»: Մի բան անվիճելի է՝ Քեսաբի վրա զինված հարձակումը մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում է: Սա բացահայտ սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանային խաղաղությանը, այլեւ ազդակ` ՄԱԿ-ի և այն միջազգային կառույցների համար, որոնք զբաղվում են մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ»,- շեշտեց Է.Շարմազանովը:
Բանախոսը նաև մատնանշեց, որ վերջին շրջանի ներքաղաքական զարգացումներին իր ակտիվ մասնակցությունն է բերում նաև քաղաքացիական հասարակությունը, որի կայացումը համարեց բոլորիս ձեռքբերումը:
«Մենք ողջունում ենք քաղաքական բազմակարծության ցանկացած օրինական դրսևորում, սակայն ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ որոշ քաղաքական գործիչներ բազմակարծություն ասելով հասկանում են զրպարտանք և անձնական վիրավորանք: Նրանք ակնհայտորեն մոռանում են, որ դիմացինին զրպարտելով և վիրավորելով իրենք չեն բյուրեղանում: Հիշենք, որ մարդկային ամենագնահատելի առաքինություններից մեկը չափի զգացումն է»,- հավելեց իր ելույթը նա:

Политика 19:14 25/03/2014
Вице-спикер НС Армении Э.Шармазанов назвал события в сирийском Кесабе грубейшим нарушением прав человека
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов выступил с заявлением, в котором обратился к грубым случаям нарушения режима прекращения огня Азербайджаном. По словам Шармазанова, азербайджанская сторона упорно отвергает призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта, а ярким доказательством этого является то, что накануне, 24 марта, в результате снайперского огня на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана погиб военнослужащий АО НКР Гарник Торосян.
«Ясно, что все это результат фашистской и армянофобской политики азербайджанских властей. И после всего этого они называют свое общество толерантным. Думаю, многие помнят, что до Второй мировой войны немецкие нацисты называли свое движение христианским. Комментарии излишни»,– отметил вице-спикер НС.
Касаясь событий в армянонаселенном сирийском районе Кесаб, Эдуард Шармазанов подчеркнул: «Обратившись к этим событиям, президент Армении Серж Саргсян отметил, что на сегодняшний день уже третья по счету эвакуация армян Кесаба – серьезнейший вызов для современных механизмов по защите национальных меньшинств. На мой взгляд, неоспорим тот факт, что вооруженное нападение на Кесаб является грубейшим нарушением прав человека. Это не только открытая угроза миру в регионе, но и сигнал для ООН и тех международных структур, которые занимаются защитой прав человека».
Э. Шармазанов указал на то, что во внутриполитических событиях участие принимает и гражданское сообщество, становление которого можно считать достижением.
«Мы приветствуем любое законное проявление политического плюрализма, но с сожалением должен отметить, что некоторые политические деятели под этим понимают клевету и личные оскорбления. Они забывают о том, что клевеща и оскорбляя, они не делают чистой свою репутацию. Не будем забывать о том, что одной из заслуживающих оценки добродетелей является чувство меры», - резюмировал Э. Шармазанов.