Քաղաքական 12:56 08/04/2014
Հայաստանի հաջողությունները արտաքին քաղաքականության մեջ հիմնված են ուրիշների` Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից թույլ տրված սխալների վրա և հիմնական ուղղությունները պետք է լինեն այդ սխալներից օգուտ քաղելը:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Խոսելով ուկրաինական ճգնաժամի` Հայաստանի վրա ունեցած ազդեցության մասին քաղաքագետը նշեց, որ Հայաստանը բավական դժվարին իրավիճակում էր հայտնվել, սակայն Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը դեռևս օբյեկտիվորեն ուժեղ դիրքերում է. «Հայաստանի ընտրությունը քվեարկության ժամանակ սխալ էր, սակայն այն դեռևս մեծ գին չի վճարել դրա համար, և պարտադիր էլ չէ, որ վճարի, քանի բոլոր պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ են կիրառվում»:
Ըստ Ռիչարդ Գիրագոսյանի` պետք է ընդունել, որ Հայաստանի Արտգործնախարարությունը և Պաշտպանության նախարարությունը այն գերատեսչություններն են, որոնք իսկապես արդյունավետ աշխատանք են կատարում:
Իսկ վերջին 4 տարիների ընթացքում նա մեր արտաքին քաղաքականության ամենամեծ սխալը համարեց սեպտեմբերի 3-ը և էլի սեպտեմբերի 3-ը, երբ Հայաստանը հրաժարվեց ԵՄ հետ ասոցացման հետ պայմանագիրը ստորագրելուց
Հանդիպմանը ներկա Կովկասի ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն էլ համարեց, որ սեպտեմբերի 3-ը հայ դիվանագիտության ձախողում չէր, որոշումն ընդունվել է Հայաստանից դուրս և Հայաստանը չէր կարող խուսափել այդ որոշումից:
Անդրադառնալով վարչապետի հրաժարականին`Ռիչարդ Գիրագոսյանը կարծիք հայտնեց, որ այդ հրաժարականի վրա Ռուսաստանի ազդեցությունը չի եղել, այդ որոշումը կայացվել է երկու Սարգսյանների կողմից` նախագահի և վարչապետի:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանն էլ հավելեց, որ վարչապետի հրաժարականից հետո փոփոխություններ կլինեն, բայց դրանք չեն լինի հեղափոխական փոփոխություններ:
Լրագրողների այն հարցին, թե ինչ կլինի, եթե ԱԺ նախագահը վարչապետ դառնա, Ռիչարդ Գիրագոսյանն ասաց. «Դա հսկայական պարտություն ու հետքայլ կլինի Հայաստանի ժողովրդավարության ու զարգացման առումով»:

Политика 13:43 08/04/2014
Успехи Армении в сфере внешней политики во многом основаны на ошибках, допущенных другими, в частности, Азербайджаном и Турцией, и основным направлением должно быть извлечение пользы из этих ошибок. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян.
Обратившись к украинскому кризису и ее влиянию на Армению, политолог отметил, что Армения оказалась в достаточно сложной ситуации, однако внешняя политика РА имеет объективно сильные позиции. При этом политолог назвал неверной позицию Армении в ходе голосования по «крымской резолюции» в Генассамблее ООН.
По словам Ричарда Киракосяна, нужно признать, что МИД и Минобороны Армении – ведомства, которые выполняют действительно эффективную работу.
Самой большой же ошибкой внешней политики Армении за последние 4 года Р.Киракосян назвал отказ от подписания Соглашения об ассоциации с ЕС и решение о вступлении в Таможенный союз.
Другой участник пресс-конференции – директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян – не согласился с мнением Р.Киракосяна, добавив, что принятое 3 сентября 2013 года в Москве решение о вступлении Армении в ТС не является провалом армянской дипломатии.
Коснувшись отставки Тиграна Саркисяна с должности премьер-министра Армении, Р.Киракосян исключил какое-то внешнее давление на это решение, отметив, что оно было принято лишь двумя людьми: премьером и президентом Армении.
Александр Искандарян, в свою очередь, отметил, что после отставки премьера изменения будут, но они не будут революционными.
Напомним, 3 апреля Тигран Саркисян на заседании исполнительного органа правящей Республиканской партии Армении подал заявление об отставке с занимаемой должности премьер-министра РА, которое было принято президентом Сержем Саргсяном. Президент Армении назначит нового премьер-министра в 10-дневный срок.
На заседании Исполнительного органа РПА будет обсуждаться кандидатура нового премьера
Кто станет новым премьером Армении? Ответили политики из разных «лагерей»
Новым премьер-министром Армении станет представитель правящей коалиции. Прогнозирует политолог А.Искандарян