Քաղաքական 13:10 08/04/2014
Այսօր Թուրքմենստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Թուրքմենստան ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո մեկնարկել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի երկկողմ, ապա երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված ձևաչափով բանակցությունները:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից հաղորդում են, որ հայ-թուրքմենական բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով ստորագրվել Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը վերաբերող են մի շարք փաստաթղթեր:
Մասնավորապես ստորագրվել են՝ Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության միջև համագործակցության մասին համաձայնագիր, Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի և Թուրքմենստանի սպորտի և տուրիզմի ազգային ինստիտուտի համագործակցության մասին պայմանագիր, Երևան և Աշգաբատ քաղաքների միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության հաստատման մասին համաձայնագիր, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության և «Թուրքմենխովայելլարի» պետական ազգային ծառայության միջև փոխըմբռնման հուշագիր, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարության միջև 2014-2015 թվականների համագործակցության ծրագիր, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Թուրքմենստանի կառավարության միջև առևտրական ներկայացուցչությունների փոխադարձ հիմնման մասին համաձայնագիր:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը ստորագրել են բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայ-թուրքմենական համատեղ հայտարարություն:

Политика 13:35 08/04/2014
Сегодня в резиденции президента Туркменистана состоялась официальная церемония встречи прибывшего с официальным визитом в страну президента Армении Сержа Саргсяна. В рамках визита Серж Саргсян провел встречу с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, за которой последовала встреча в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран.
Как передает пресс-служба главы государства, по итогам армяно-туркменских переговоров высокого уровня состоялась церемония подписания ряда документов, относящихся к развитию и углублению сотрудничества в ряде сфер.
В частности, были подписаны соглашение о сотрудничестве между Союзом промышленников и предпринимателей Туркменистана и Союзом промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении, договор о сотрудничестве между Армянским государственным институтом физической культуры и Национальным институтом спорта и туризма Туркменистана, соглашение об установлении дружественных отношений и сотрудничества между Ереваном и Ашгабатом, меморандум о взаимопонимании между Главным управлением гражданской авиации Армении и Государственной национальной службой «Туркменховаёллары», программа сотрудничества между МИД Армении и МИД Туркменистана на 2014-2015 годы, соглашение о взаимном учреждении торговых представительств между правительством Армении правительством Туркменистана.
Президент Серж Саргсян и Гурбангулы Бердымухамедов подписали также совместное армяно-туркменское заявление, подводящее итоги переговоров.