Հասարակություն 10:33 15/04/2014
2000 թվականից` իր հիմնադրման օրվանից, «Օրրանն» իր հարկի տակ է վերցրել հարյուրավոր միայնակ տարեցների` նրանց համար ծառայելով որպես ապահով ու ջերմ տանիք: Այստեղ նրանք սնվում են, վայելում հանգիստ և ստանում նաև հոգևոր սնունդ:
Վերջին յոթ տարվա ընթացում «Օրրան»-ի գլխավոր գործընկերն է եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Այդ գործընկերության շնորհիվ «Օրրան»-ը հաջողությամբ է իրականացրել կարիքավոր ընտանիքներին աջակցելու իր առաքելությունը. օգնել է փողոցում հայտնված կամ այդ վտանգի առջև կանգած հազարավոր երեխաների: Նրանք ապահովվել են տաք սննդով, ստացել սոցիալական, բժշկական, հոգեբանական ծառայություն, արհեստագործական ուսուցում և հոգատարություն, առանց որի դժվար կլիներ պատկերացնել այս երեխաների ապագան: Այս մասին տեղեկացնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունից:
«Օրրան»-ի բարեկամները ամենուր են: Նրանց թվում են նաև աշխարհահռչակ ռոք երգիչ Սերժ Թանկյանը և նրա տիկին Անժելա Մադաթյանը: Նրանց առատաձեռն նվիրատվության շնորհիվ «Օրրան»-ի` Վանաձորի կենտրոնում 30 կարիքավոր տարեցներ փետրվարից ապահովված են ամենօրյա տաք սննդով:
Հերթական նախաձեռնությամբ, «Օրրան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կազմակերպել էին համերգ` «Օրրան»-ի տարեց շահառուների մասնակցությամբ` «Թող գարունները գան ու չգնան» խորագրով, որը կայացավ «Մհեր Մկրտչյան» թատրոնում` ապրիլի 14-ին: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը: Համերգացանկում ընդգրկվել էին հայտնի բանաստեղծների ստեղծագործություններ, ժողովրդական երգեր, 80-ականների էստրադային երգեր և դաշնամուրային կատարումներ:
«Առանց անցյալի՝ չկա ներկա կամ ապագա: Մեր այսօրը դուք եք կերտել: Ծնողներն ու մեծերն այն օրհնությունն են, որը մեզ ստիպում է հավատալ, որ դիմացինի մասին հոգ տանելն անչափ կարևոր է: Տարեց մարդկանց աչքերում արտացոլվում են մեր ազգի պատմությունն ու ձեռքբերումները: Մենք արժևորում ենք ձեզ հետ անցկացրած յուրաքանչյուր վայրկյանը. այդ պահերը մեր մեջ դաստիարակում են ուժեղ կամք ու իմաստություն են տալիս»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Օրրանը ողջունում է մի շարք խոշոր ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու և կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության դրսևորման՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մոտեցումը: Այդ համագործակցությունն արդյունավետ է հասարակության համար:

Society 10:56 15/04/2014
From the day it was founded in the year 2000, Orran has embraced hundreds of elderly providing them a safe and warm haven. At Orran, the elderly receive a daily hot meal, enjoy their leisure time and find spiritual enrichment.
Because they share the same vision, for the last seven years, Orran has joined hands with VivaCell-MTS. With this partnership, Orran has been able to successfully carry out its mission of helping families in need and assist hundreds of children who have found themselves or were at the dangerous threshold of finding themselves on the streets. The children have been provided with food, social, medical and psychological services, vocational training and care without which it is difficult to imagine their future.
Orran’s friends are all over the world, among them are renowned vocal artist Serj Tankian and his wife Angela Madatian. Because of their generous donation Orran in the month of February was able to start an elderly soup kitchen program for 30 needy elderly in its center in Vanandzor.
On April 14, Orran and VivaCell-MTS organized a concert, this time with the participation of the elderly of Orran. The concert called Let Springs come and Not Go took place at the Mher Mkrtchyan theater. The participants were greeted by Mr. Ralph Yirikian, General Manager of VivaCell MTS and Mr. John Heffern, Ambassador of the United States of America. The repertoire for the concert included songs with lyrics by famous poets, folk songs, pop music from the 80s and piano performances.
“There is no present or future without the past. It is you who made today possible. Our parents and grandparents are the blessing that keeps us always believing that “Giving” is a great value. Through the eyes of our elderly people we see our history and achievements as a Nation. We cherish every moment with you as being a valuable lesson for us to grow stronger and wiser,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Orran welcomes VivaCell MTS’s assistance within its corporate social responsibility policy in helping Orran to realize some of its major projects. The success of this partnership comes to provide a great service to the public at large, press service of VivaCell-MTS reports.